Gauland, AfD’yi aşırı sağcı bulmuyor

Beykozlu

New member
AfD Kıdemli Gauland Höcke’yi Övdü

Gauland: CDU ile AfD arasındaki işbirliği “gelecek ve Doğu’dan gelecek”

AfD onursal başkanı ve eski grup ve parti lideri Alexander Gauland.

© Kaynak: Christoph Soeder/dpa

On yıl önce BeHaberler Lucke ve 17 kampanyacı arkadaşı AfD’yi kurdu, Alexander Gauland en başından beri oradaydı ve halen partide olan üç kurucudan biri. Parti kıdemlisi, AfD’nin 2013’ten beri “sağa doğru gelişmediğini” düşünüyor. Ayrıca hatalar yaptığını da kabul ediyor.

Jan Sternberg

Berlin. AfD onursal başkanı Alexander Gauland, gelecekte CDU ile AfD arasında işbirliği olmasını bekliyor. AfD partisinin kuruluşunun onuncu yıldönümü münasebetiyle Almanya (RND) yazı işleri ağına şunları söyledi: “CDU ile AfD arasındaki işbirliği Doğu’dan gelecek. Ne zaman olduğunu söyleyemem. .” CDU, Yeşiller ile çalışmak istemiyorsa, “yönetme fırsatından” yoksundur. Ancak Yeşiller söz konusu olduğunda, “sola eğilim hakim olacak. Bu yüzden CDU bize yaklaşmak zorunda kalacak.”

Reklamdan sonra devamını okuyun

Eski CDU siyasetçisi Gauland, on yıl önce AfD’yi kurdu. Artık aşırı sağcı bir parti olduğunu reddediyor. RND’ye “AfD sağa doğru gelişmedi, bu saçmalık” dedi. “Biz aşırı sağcı bir parti değiliz, bu Anayasayı Koruma Dairesi’nin bir oyunudur.”

Gauland hatasını kabul ediyor

Kendi hataları sorulduğunda Gauland, “Ben de hatalar yaptım, kuş boku sözü onlardan biriydi. Björn Höcke’nin desteği onlardan biri değil. Höcke bu partinin önemli bir ayağı” dedi.

2018’de Gauland bir konuşmasında Hitler ve Nasyonal Sosyalistlerin “1000 yıllık Alman tarihinde” “sadece kuş boku” olduklarını söyledi.

Höcke’yi parti lideri olarak görmüyor

Gauland, Höcke’nin yakında partiyi tek başına yönetebileceğini görmüyor. RND’ye “AfD henüz tek bir lidere hazır değil” dedi. “Liberallerle muhafazakarları, Doğu ile Batı’yı, tabanla seçkinleri bir araya getiren bir kişiliğe ihtiyacı olacaktır. Şu anda hepsini bir araya getiren kimseyi tanımıyorum.”