BM'ye göre ABD yardımının etkisi buharlaşabilir

Beykozlu

New member
Gazze/Washington/Beyrut. Yardım konvoyunun karıştığı ölümcül felaketin ardından ABD, savaş altındaki Gazze Şeridi'ndeki sivil halka havadan yardım malzemesi sağlamak istiyor. ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü (yerel saatle) Beyaz Saray'da önümüzdeki günlerde Ürdün ve diğerleriyle güçlerini birleştireceklerini ve havadan daha fazla gıda ve yardım malzemesi bırakacaklarını duyurdu. Ancak BM kuruluşlarına göre, tecrit edilmiş kıyı bölgesinde ihtiyaç sahibi çok sayıda insan göz önüne alındığında, etkinin hızla ortadan kalkması muhtemel.

Reklamdan sonra devamını okuyun

+++ Canlı blogda İsrail, Gazze ve Orta Doğu çatışmasıyla ilgili tüm güncel haberler +++

Bu arada basında çıkan haberlere göre, İsrail'in geçici ateşkes ve İslamcılar tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması konusunda Hamas'la yürüttüğü dolaylı müzakereler yeni zorluklarla karşı karşıya. Axios haber portalının Cuma akşamı bildirdiğine göre İsrail, Hamas hâlâ hayatta olan rehinelerin listesini sunana kadar Mısır, Katar ve ABD'nin arabuluculuğunda yapılacak yeni müzakere turuna katılmak istemiyor.

Biden: Gazze'ye yardım yeterli olmaktan uzak

Biden, “gittikçe daha fazla insanın ihtiyaç duyduğu yardımı alabilmesi için” İsrail'in daha fazla kamyon ve daha fazla güzergah sağlaması konusunda ısrar edeceklerini vurguladı. Çünkü şu anda kıyı bölgesine ulaşan yardım yeterli değil. ABD hükümeti haftalardır Gazze'deki felaket niteliğindeki insani durumu kınamaktadır. “Politico” portalı, şimdi açıklanan havadan yardımın kesilmesinin, Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu acı çeken Filistinliler için daha fazlasını yapmaya ikna edemediğinin bir işareti olduğunu yazdı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Direktörü John Kirby, ilk önce yiyeceklerin bırakılacağını duyurdu. Bunun için bir gün belirtmedi. Ürdün ve Mısır da birkaç gündür havadan yardım dağıtımını Kasım ayından bu yana durduruyor. Uçuşlar İsrail ile koordineli olarak yapılıyor. Kirby'nin açıkladığı gibi ABD, denizden de yardım ulaştırmayı düşünüyor.

İsrail ordusu: Güney Lübnan'daki Hizbullah mevzileri yeniden saldırıya uğradı

Bu arada İsrail ordusu sadece Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı mücadeleyi sürdürmekle kalmıyor, aynı zamanda Güney Lübnan'daki Şii milis Hizbullah'a ait askeri tesislere de saldırdığını duyurdu. Ordu Cuma akşamı, savaş uçaklarının ve topçu silahlarının Ramyah bölgesindeki İran destekli iki milis tesisine saldırdığını duyurdu. “Bir takım teröristler” askeri tesislerin birinden ayrıldı, bunun üzerine saldırıya uğradılar ve öldürüldüler. Bilgiler bağımsız olarak doğrulanamadı. İsrail haber sitesi Ynet'in haberine göre Hizbullah, İsrail topraklarına roket atılması sorumluluğunu bir kez daha üstlendi.

Hamas ve diğer aşırılık yanlısı grupların İsrail'de 7 Ekim'de gerçekleştirdiği katliamın ardından Gazze savaşının başlangıcından bu yana, İsrail-Lübnan sınır bölgesinde İsrail ordusu ile Hizbullah milisleri arasında defalarca çatışmalar yaşandı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant birkaç gün önce, Hizbullah İsrail sınırından tamamen çekilene kadar İsrail'in kuzey sınırına yönelik günlük saldırılarına yanıt olarak milisler üzerindeki askeri baskıyı artırmaya devam edeceğini duyurdu. Hizbullah Gazze'de Hamas'la ittifak halinde ama çok daha güçlü olduğu düşünülüyor.

Gazze'de yardım dağıtımı sırasında yaşanan ölümcül olaydan sonra korku

Perşembe günü, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yardım teslimatı bekleyen 100'den fazla Filistinli öldürüldü.

Kaynak: Reuters

Gazze savaşında ateşkes ihtimali belirsiz

Bu arada Beyaz Saray, Gazze savaşında ateşkes sağlanmasına yönelik bir anlaşma üzerinde çalışmaya devam edeceğini açıkça belirtti. Ancak buna ilişkin beklentiler belirsizliğini koruyor. The Wall Street Journal, Mısırlı kaynaklara dayanarak, kuzey Gazze'ye yardım ulaşırken 100'den fazla Filistinlinin ölümü nedeniyle Hamas'ın perşembe günü arabulucularla iletişimini dondurduğunu bildirdi. Axios'a göre İsrail, şimdilik yeni müzakere turuna katılmak istemiyor. Çünkü Hamas, arabulucular tarafından önerilen ve İsrail'in karşılığında teklif edeceği İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu sayısına henüz bir cevap vermedi. belli sayıda rehinenin serbest bırakılmasıyla özgürlük serbest bırakılacaktı. Gelecek hafta Kahire'de bir sonraki müzakere turu yapılacak.

Basında çıkan haberlere göre, arabulucular Mısır, Katar ve ABD'nin önerisine göre, mümkünse 10 Mart civarında başlayan Müslüman oruç ayı Ramazan'dan önce altı haftalık bir ateşkes yürürlüğe girecek. Bu süre zarfında 40 İsrailli rehine, yaklaşık 400 Filistinli mahkumla değiştirilecekti. Hamas, 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlenen saldırı sırasında diğer aşırılık yanlısı gruplarla birlikte Gazze Şeridi'ne götürdüğü 134 kişiyi hâlâ rehin tutuyor. İsrail'in tahminlerine göre bunlardan 100'e yakını hâlâ hayatta.

Nikaragua İsrail'i desteklediği için Almanya'ya dava açtı

Bu arada Nikaragua, Almanya'yı en yüksek BM mahkemesi önünde İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki “soykırımına” suç ortaklığı yapmakla suçladı. Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Cuma günü yaptığı duyuruya göre, otoriter ülke, bu hamlesini Almanya'nın İsrail'e verdiği siyasi, mali ve askeri destekle ve BM Filistin yardım kuruluşu UNRWA'ya sağlanan fonun iptal edilmesiyle gerekçelendirdi. Nikaragua, Almanya'yı “soykırımın işlenmesini” kolaylaştırmakla ve bunu önlemek için mümkün olan her şeyi yapma yükümlülüğünü yerine getirmemekle suçluyor.

Aralık ayının sonunda, Nikaragua gibi, Filistinlilerin haklarının güçlü bir savunucusu olan Güney Afrika, Gazze savaşında Soykırım Sözleşmesini ihlal ettiği iddiasıyla İsrail'i Uluslararası Adalet Divanı'nda dava etti. BM mahkemesi geçici bir kararla İsrail'in soykırımı önlemek için koruyucu önlemler alması gerektiğine hükmetti.

RND/dpa