Biden Ukrayna ve İsrail için yardım paketi istiyor

Beykozlu

New member
Washington. ABD Başkanı Joe Biden, diğerlerinin yanı sıra Ukrayna ve İsrail’e yönelik kapsamlı bir yardım paketi için ABD Kongresi’ne başvurmak istiyor. Biden Perşembe akşamı (yerel saatle) Oval Ofis’ten ulusa yaptığı ender konuşmalardan birinde, ABD’nin Hamas gibi teröristlerin veya Kremlin şefi Vladimir Putin gibi zorbaların kazanmasına izin veremeyeceğini ve vermeyeceğini söyledi. Biden paket için bir miktar belirtmedi. ABD medyası daha önce 100 milyar ABD doları (neredeyse 945 milyar euro) bildirmişti. Buna göre buna Tayvan ve ABD sınır güvenliğine yönelik fonlar da dahil edilmelidir. Beyaz Saray ayrıntıları bu Cuma günü duyurmak istedi.

Reklamdan sonra devamını okuyun

+++ Canlı blogdaki tüm gelişmeler +++

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ve Ukrayna’daki savaşlar nedeniyle Perşembe akşamı (yerel saat) Oval Ofis’ten ulusa seslendi. Biden, yardım paketinin “İsrail’e benzeri görülmemiş bir yardım” içermesi gerektiğini söyledi. Biden, “Bölgedeki diğer düşman aktörlerin İsrail’in her zamankinden daha güçlü olduğunu bilmesini sağlayacağız ve bu çatışmanın büyümesini önleyeceğiz” dedi. Paket aynı zamanda Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı kendisini savunmaya devam edebilmesini de sağlamalı.

Başvuru Parlamento tarafından alındıktan sonra, öncelikle yeni fonların serbest bırakılması gerekiyor. Ancak ABD Temsilciler Meclisi’nin bir başkanının olmaması nedeniyle ABD’de yasama çalışmaları büyük ölçüde durma noktasına gelmiş durumda. Parlamento yeniden tam olarak faaliyete geçtiğinde böyle bir paketin şansa sahip olup olmayacağı da tamamen belirsiz.

Biden, ABD’nin her iki ülkeyi de uzakta da olsa desteklemesinin önemli olduğu konusunda uyardı. 80 yaşındaki isim, “Hamas ve Putin farklı tehditler oluşturuyor ancak ortak bir noktaları var: İkisi de komşu demokrasileri tamamen yok etmek istiyor” dedi. Tarih, terörlerinin bedelini ödemeyen teröristlerin ve saldırganlıklarının bedelini ödemeyen diktatörlerin daha fazla kaosa, ölüme ve daha fazla yıkıma neden olduğunu öğretti.

Biden’ın İsrail ziyareti

Çarşamba günü Biden, çatışmadaki durum hakkında fikir edinmek için İsrail’i ziyaret etti ve şahsen ülkeye dayanışma ve tam destek sözü verdi. “İsrail, Yahudi halkı için bir kez daha güvenli bir yer olmalı. Ve size söz veriyorum, bunu sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi Tel Aviv’de.

ABD kendisini İsrail’in koruyucu gücü olarak görüyor. Her yıl ülkeye milyarlarca dolar destek veriyorlar ve bunun önemli bir kısmı füzelere karşı savunmaya ve askeri teknolojiye gidiyor. ABD, 2011 yılından bu yana kullanımda olan “Demir Kubbe” füze savunma sisteminin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Direktörü John Kirby, Air Force One uçağında Tel Aviv’e giderken şunu açıkça ifade etti: ABD hükümetinin Ukrayna ve İsrail’e “bir süre daha” yardım etme imkanı var. “Ancak her iki çatışma da yakın zamanda sona ereceğine dair bir işaret göstermediğinden, Kongre’den ek fon ve desteğe şiddetle ihtiyacımız var.”

ABD’nin Ukrayna’ya karşı savaşta rolü

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'ın Doğu Salonu'nda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile buluşurken el sıkışıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’ın Doğu Salonu’nda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile buluşurken el sıkışıyor.

© Kaynak: Evan Vucci/AP

ABD, Rus işgaline karşı mücadelede Ukrayna’nın en önemli müttefiki olarak görülüyor. ABD Savunma Bakanlığı’na göre, savaşın başlangıcından bu yana ABD, Ukrayna’ya yaklaşık 44 milyar dolar (41,6 milyar avro) değerinde askeri teçhizat sağladı.

Gazze Şeridi’ndeki teröristler 7 Ekim’de İsrail’e saldırarak sınır bölgesinde devletin kurulduğu 1948’den bu yana en büyük sivil katliamına neden oldu. O zamandan bu yana 1.400’den fazla İsrailli öldürüldü, 4.000 civarında yaralandı ve yaklaşık 200 kişi Gazze’ye kaçırıldı. Soyun.

dpa/RND