Biden, Netanyahu'yu eleştiriyor ve ateşkes çağrısı yapıyor

Beykozlu

New member
Gazze'deki savaş tartışması

Biden, Netanyahu'yu eleştirdi: “Yaklaşımına katılmıyorum”

ABD Başkanı Joe Biden Gazze Şeridi'nde ateşkes çağrısında bulundu.

Kaynak: Susan Walsh/AP/dpa

Makaleyi dinle • 2 dakika

Joe Biden, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarına yönelik eleştirilerini daha da artırıyor. Başbakan Netanyahu'nun eylemlerini hata olarak nitelendiriyor. Bir televizyon röportajında ABD Başkanı net beklentiler dile getirdi.

Tel Aviv. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşı yürütmesine yönelik eleştirisini yineledi. Biden, Salı akşamı yayınlanan bir röportajda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için “Yaptığı şey bir hata” dedi. “Yaklaşımına katılmıyorum.”

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Biden şöyle devam etti: “O halde benim talep ettiğim şey, İsraillilerin önümüzdeki altı, sekiz hafta boyunca tüm gıda ve ilaca tam erişime izin vermek için ateşkes çağrısında bulunmasıdır (…).” Biden'ın ateşkesten İslamcı Hamas'ın sorumlu olduğunu vurgulamaması nedeniyle bazı medya kuruluşları bu açıklamayı bir tür yön değişikliği olarak yorumladı. Beyaz Saray durumun böyle olmadığını açıkça ortaya koydu.

İspanyolca yayın yapan Univision yayın kuruluşu Univision'ın Biden'la röportajı, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yardım kuruluşu World Central Kitchen'a ait bir konvoya düzenlediği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırısından iki gün sonra, 3 Nisan'da gerçekleşti. Biden'ın açıklaması, Netanyahu'nun Gazze savaşındaki kararlarını siyasi mülahazalarla yönlendirip yönlendirmediği sorusuna yanıt olarak geldi.

+++ Canlı blogda İsrail, Gazze ve Orta Doğu çatışmasıyla ilgili tüm güncel haberler +++

Röportajın yayınlanmasının ardından bir Beyaz Saray sözcüsü, Biden'ın insani ateşkes çağrısını yineledi: Times of Israel'in aktardığına göre Biden, “Rehine anlaşması kapsamında en az altı hafta sürecek acil bir ateşkes çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Ortadoğu'da kırılgan barış: İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışma nasıl ortaya çıktı?

İsrailliler ile Filistinliler arasındaki ayrılıklar derin. Söz konusu alan Brandenburg'dan pek büyük değil. Ancak bu sadece bir toprak parçasından daha fazlasıdır.

Kaynak: RND

Kriz radarı

RND yabancı muhabiri Can Merey ve ekibi, her Çarşamba haftalık güvenlik durumu bülteninde küresel krizlerin gelişimini analiz ediyor.

Televizyonda yayınlanan görüşmenin ertesi günü Biden, Netanyahu'yu telefonla arayarak, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sivilleri ve yardım görevlilerini korumak için daha fazla çaba sarf etmemesi halinde ABD'nin İsrail'e verdiği desteği sınırlayacağını söyleyerek tehdit etti. İsrail'den hemen yeni vaatler geldi. Ancak ateşkes görüşmeleri şu ana kadar bir çözüm getirmedi.

RND/dpa/AP