yeni kurallarla neler değişecek

Felaket

Member
Ancak sürekli büyüyen bir olguyu durdurmak için yapılan tek önlem bu değil: Eğitim ve Liyakat Bakanlığı tarafından toplanan verilere göre Eylül 2022'den bugüne neredeyse 70 bölüm yaşandı.

Okulda şiddete karşı yeni kurallar

Peki bu noktada yeni yasayla ve Meclis'te incelenmekte olan diğer tedbirlerle gerçekte ne değişecek? Skuola.net portalı, tedbirin “babası” olan Lega milletvekili ve eski Eğitim Müsteşarı Rossano Sasso'ya sordu.

Rakamlar bir yana, okul personeline yönelik şiddet şu anda ne kadar yaygın?

“Ne yazık ki son yıllardaki haberlerin bize söylediği gibi bu olgu yaygın ve artıyor. Fiziksel ve sözlü saldırganlığa ilişkin gerçek anlamda resmi verilere sahip olmak mümkün olmasa bile. Öğretmenlere yönelik şiddete ilişkin ulusal bir gözlemevinin kurulması sayesinde yakın zamanda yürürlüğe giren yasayla dolduracağımızı düşündüğümüz boşluklardan biri de bu. Bu gözlemevinin şiddet olaylarını izleme ve bunları hem yetkililere hem de yetkililere bildirme görevi olacak. Siyasi karar alıcılara da uygun stratejiler önermek amacıyla bakanlığa ve Parlamentoya”.

Artık neredeyse acil hale gelen bu durumun temel nedenleri nelerdir?

“Her şeyden önce ailenin rolü: babalar ve anneler, çocuklarına göre giderek daha az ebeveyn ve daha fazla sendikacı, hata yaptıklarında bile çocuklarına giderek daha az rehberlik ve giderek daha fazla arkadaş. Kötü bir not veya davranış notu ile karşılaşıldığında, eve döndüğünüzde ebeveynlerine hesap vermek zorunda olduğunuz, oysa artık öğretmenlerden açıklama istendiği bir dönemden geçtik. Ebeveynlerin öğretmenlere ve profesörlere yönelik fiziksel ve sözlü şiddetine geçtiğimizde ortaya çıkan gerçek eğitim felaketinden bahsetmiyorum bile. Bir annenin ilkokul çocuklarının önünde öğretmene tokat atması görüntüsünün ne kadar yıkıcı bir etki yaratabileceğini hayal etmeye çalışın.”.

Toplumsal düzeyde öğretmenler bir zamanlar sahip oldukları otoriteyi kaybediyor gibi görünüyor: Şiddet de bunun bir sonucu olabilir mi?

“Kısmen evet. Toplum, öğretmen figürünü her bireyin gelişimi için vazgeçilmez ve temel bir unsur olarak görmeye geri dönmelidir. Ancak aynı şekilde, bu profesyonel kariyeri üstlenmeye karar verenler, öğrencilerinin kaderlerinin çoğu zaman bağlılıklarına, faaliyetlerine ve çalışmalarına bağlı olabileceğinin farkında olmalıdır.”
.

Bugünden itibaren öğrencisi veya velisinin saldırganlığına maruz kalan bir öğretmenin elinde hangi araçlar olacak?

“Ceza kanununda kamu görevlisine görevi sırasında fiziki ve sözlü şiddet uygulanmasını öngören maddeler var ve öğretmen de bu sayılıyor. Yasa, önceden öngörülen cezaların daha da sıkılaştırılmasını öngörüyor, böylece bir öğretmene dokunan kişinin Devleti etkileyeceği herkes için açık hale geliyor. Ancak baskıcı ve cezalandırıcı bir bakış açısıyla sınırlı değiliz. Gözlemevi aracılığıyla ve öğretmenlere yönelik şiddete karşı ulusal gün gibi bilinçlendirme etkinlikleri aracılığıyla, ağırlıklı olarak önleme ve eğitim konularına odaklanmayı amaçlamaktadır. Tüm okul topluluğu, işçiler, öğrenciler ve aileler için uyum unsurları. Çocuklarımızın özel çıkarları doğrultusunda oluşturulacak bir eğitim ittifakı”
.

Peki öğretmenine fiziksel ya da sözlü saldıran öğrenci ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalır?

“Açıkçası reşit olmayan bir öğrencinin hiçbir zaman mahkeme salonlarında ya da daha da kötüsü çocuk gözaltında kalmak zorunda kalmayacağını umuyorum. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, en ciddi durumlarda 14 yaşın üzerindeyseniz cezai olarak da sorumlu tutulabilirsiniz. Ancak akademik bağlamda, uzaklaştırmayı da içeren disiplin cezalarından, başarısızlığa yol açabilecek en ciddi vakalarda daha sert tedbirlere kadar devam edilebilir.
.

Bu olguyu azaltmaya yönelik diğer önlemler Parlamento'da tartışılıyor: Gelecek öğretim yılından itibaren neler değişecek?

“İşgal altındaki okullardaki bir başka vandalizm vakasından sonra ortaya çıkan, kim öderse ödesin şeklindeki kutsal ilkeye ek olarak, oylamanın yetersiz olması durumunda ret hakkını öngören, Senato'da oy verme davranışına ilişkin reform tamamlanmak üzere. Özellikle bu Hükümet ve Birlik, özellikle Bakan Valditara sayesinde, saygı kültürünü okula geri getirmeye çalışıyor.”.

Görünüşte çok katı kurallar karşısında öğrencilere güvence vermek için bile olsa onlara ne söylemek istersiniz?

“Okulu huzur ve neşeyle yaşamak, öğretmenlerine güvenmek ve hayata tüm karmaşıklığıyla, sorumluluk duygusuyla ve büyük bir gelecek arzusuyla hazırlanmak”
.

Peki ya ebeveynleri?

“Çocuklarınızla daha az arkadaş olmak ve onları daha çok takip etmek. Okulun, kişinin eğitim alabileceği ve büyüyebileceği sağlıklı ve huzurlu bir ortam haline dönmesi gerektiğinden, dezavantajlı bir noktadan yola çıkanlar için mümkün olduğunca sosyal bir kaldıraç olmaya çalışmalıdır ve bu anlamda öğretmenin işi temeldir. . Otoriteye dönüşmesi gereken ve işlevi toplumun tepesindeki herkes tarafından anlaşılması ve yerleştirilmesi gereken bir öğretmenin. Bugün görünmez sermaye de olsa var olan en önemli sermayeyi yönetiyorlar. İnsan sermayesidir, geleceğin toplumudur”
.