Yeni Ford E-Tourneo Custom Tanıtıldı!

bencede

New member
Türkiye’de tam elektrikli Ford E-Transit’in üretimine başlayan Ford Otosan, bugün orijinal bir modelle daha karşımıza geldi. Ford Otosan’ın Kocaeli tesislerinde üretilecek yeni E-Tourneo Custom modeli tanıtıldı.

Yeni kuşak Ford E-Tourneo Custom, klâsik Tourneo dizaynından büsbütün arınmış yepyeni bir dizayna ev sahipliği yapıyor. Gelin, aracın paylaşılan özelliklerine yakından bakalım.

Ticari istemeyenin bile aklını çelen Ford E-Tourneo Custom:


Ford E-Tourneo Custom, F-150 Lightning pick-up modelinde de gördüğümüz 74 kWh kapasiteli bataryaya konut sahipliği yapıyor. 160 kW elektrik motora yer veren araç, toplam 370 kilometreye kadar menzil ve 2.000 kilogram azamî çekme kapasitesi sunabiliyor.

Araç, 41 dakikada yüzde 15’ten yüzde 80’e şarj düzeyine ulaşabiliyor.


Van, Kombi, Kombi Van ve Minibüs gövdeleriyle satışa sunulacak olan araç, otomatik elektrikli kayar kapılar, B&O ses sistemi, eğimi ayarlanabilir direksiyon, dijital kart anahtar ve panaromik cam tavan üzere özelliklere yer veriyor.


Aracın dış kısmına geldiğimizde bizi elektrikli araçlarda görmeye aşina olduğumuz iki boyutlu ızgara karşılıyor. Ön kısımda uzunluktan boya uzanan LED ışıklar, art kısımda ise çağdaş görünüme sahip LED lambalar yer alıyor.

Aracın iç tasarımındaysa farklı bir direksiyonla karşılaşıyoruz. Ama bu direksiyon, yalnızca dizaynıyla değil, fonksiyonuyla de farklılık taşıyor. Direksiyon, eğimi ayarlanarak dikey konuma getirilebiliyor ve üzerine bir modül konulmasıyla bir standa dönüşebiliyor.


Hem direksiyon birebir vakitte panellerde fiziksel tuşların ağırlığını sürdürdüğünü nazaranbiliyoruz. Ama bir daha de Ford, araca büyük bir ekran da eklemiş durumda.

Ford E-Tourneo Custom, Türkiye’de üretilecek olsa da çabucak hemen ülkemizde satışa çıkmayacak. Ford Pro bünyesinde olacak olan model, 2024 yılında Avrupa pazarına satılacak.
 
Üst