Üniversite işte insanların en çok okumayı sevdiği fakülteler

Felaket

Member
Memnuniyetin en üst düzeyde olduğu yer

Genel bir açıklama yapmak gerekirse, hem birinci seviye kurslarda (üç yıllık kurslar) hem de ikinci seviye kurslarda (iki yıllık kurslar ve tek aşamalı yüksek lisans kursları) en yüksek memnuniyet düzeyi, bu programa kayıtlı olanlar arasında bulunmaktadır. “Eğitim ve öğretim”: Burada “üç yıllık” öğrencilerin yarısından fazlası (%56,2) ve tek aşamalı “uzmanların” neredeyse yarısı (%48,7) yaşadıkları deneyimlerden tamamen memnun olduklarını söylüyor. Her ne kadar “Edebiyat-Hümanistik” (%55) ve “Hukuk” sektörleri daha başarılı olsa da, iki yıllık ikinci seviye diplomasını tamamlayanların önemli bir kısmı (%50,9) diploma kurslarını da ilerletmektedir. (%56,9).

Elbette her şeyi bir araya toplamak mümkün değildir, çoğu şey üniversitelere bağlıdır, ancak bu yine de akademik dünyaya yaklaşan herkesin düşünebileceği bir göstergedir.

Analize devam edersek ikinci sırada “Hukuk” alanını buluyoruz. Ayrıca bu durumda, hem üç yıllık dereceler açısından mezunların %52,5’inin tam memnuniyeti, hem de tek aşamalı yüksek lisans dereceleri açısından, mezunların %46,1’inin giden öğrencilerinin dolu olduğu deneyim takdiri bulunmaktadır. İki yıllık yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar için bu oran, daha önce de belirtildiği gibi, neredeyse %57’ye yükseliyor ve bu da sektörü en “tatmin edici” sektör olarak ilan ediyor. Az önce bahsettiğimiz ve en çok ödül alan alanlar arasında yaygın olarak bulacağımız iki alan var.

Ancak podyumun üçüncü basamağı seviyeye bağlı olarak değişir: Üç yıllık kurslar için bu, “Edebiyat-Hümanist” bölümünün ayrıcalığıdır (mezunların %49,1’i tamamen memnundur), beş yıllık yüksek lisans kursları için ise “Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği” (%35,1 için tam takdir). İkinci düzey mezunlar için zaten “Eğitim ve Öğretim” için görülen durumdur.

Ancak “Edebi-Hümanistik” sektörde bir paradoksa tanık oluyoruz. Çünkü aynı disiplin grubu, tek aşamalı yüksek lisans dereceleri sıralamasında da en altta yer alıyor: yalnızca %21’i bu alandaki uzun yoldan tamamen memnun olduğunu söyledi. Birinci seviyede “Dilbilim” sektöründeki yeterlilikler için de aynı kader söz konusudur: burada tam memnuniyet %31,6’ya düşmekte ve bu derece bloğu son sıraya düşmektedir.

“Tarım-Ormancılık ve Veterinerlik” dünyasındaki kurslar (mezunların yalnızca %29,1’inin toplam takdiri) ve “Motor ve spor bilimleri (en yüksek notla derecelendirilmiştir) alanındaki kurslar, sırasıyla beş yıllık ve üç yıllık kurslarda biraz daha başarılıdır. -yıllık dersler (öğrencilerin %34,4’ü tarafından oylanmıştır.) İki yıllık uzman mezunları arasında ikincisi, yalnızca %33,1’inin tamamen memnun olmasıyla sıralamanın en altına düşmektedir.

İyi insan ilişkileri kurmak size avantaj sağlayabilir

Ancak genel üniversite deneyiminin karnesini oluşturan bireysel öğelere odaklanırsak bu sonuçların değişmesi kaçınılmazdır. Örneğin, öğretim elemanları ile kurulabilecek ilişkiler konusunda en iyi yaklaşımlar üç yıllık dereceler için “Hukuk” sektöründeki yollar, tek aşamalı dereceler için “Eğitim ve Yetiştirme” ve İki yıllık kurslar için “Edebi-Hümanistik”, mezunların maksimum memnuniyet oranı sırasıyla %36,5, %29 ve %46,3’tür.

Diğer öğrencilerle ilişkiler açısından ise öğrencilerin %59,8’inin “meslektaşları” ile mükemmel bir şekilde bütünleştiği “Tıp, Sağlık ve Eczacılık” alanındaki üç yıllık dersler, “Eğitim” alanındaki beş yıllık dersler öne çıkıyor. Bienallerde meslektaşlar arasındaki suç ortaklığı “Tarım-Ormancılık ve Veterinerlik” grubunun en güçlü noktası gibi görünüyor veya en az %58,5’i öyle düşünüyor.

Misafirperver tesisler sizi çalışmaya daha iyi hazırlar

Bir diğer belirleyici değişken ise tahmin edildiği gibi yapılardır. Ve bu noktada diğerlerine üstün gelen bir alan var: Üç yıllık mezunların %45,4’ünün, yüksek lisans mezunlarının %36,4’ünün ve iki yıllık mezunların %52,1’inin kendilerini her zaman yargıladığı veya neredeyse her zaman memnuniyetle karşılamaya yeterli olduğu “Hukuk” sektörü onlara. Her iki sıralamada da birinci sırada yer alıyor.

Bireysel çalışmaya yönelik sınıfların sağlık durumu açısından da en üst düzeyde kalan “Hukuk” alanı. Üç yıllık bir kursu yeni bitirmiş olanların %79’unda (ki bu da podyumun en üst basamağına denktir) iş istasyonları yeterli ve iyi durumdaydı; beş yıllık mezunlar arasında ise %69,4’lük takdirle ikinci sırada yer almaktadır. Çünkü tek aşamalı ve iki yıllık yüksek lisans öğrencileri için çalışma odaları açısından en iyi performansı gösteren sektör “Eğitim ve öğretim” sektörüdür: 2022 mezunlarının sırasıyla %71,7’si ve %79,7’si bu alanları tam notla geçti.

İşe yaklaşım bile fark yaratabilir

Son olarak üniversite hizmetlerinden bahsedelim. Oryantasyon ve işe yerleştirmeden sorumlu olan herkese. Bir kez daha, her zamanki gibi ikisi ödülü paylaşıyor: “Hukuk” segmenti, sırasıyla %36,1’lik bir oranla hem yönlendirme hem de üç yıllık mezunların iş aramalarına destek açısından ilk sırada yer alıyor. ve %33,6; Tek aşamalı “yüksek lisans dereceleri” arasında öne çıkan “Eğitim ve öğretim”, oryantasyon açısından %30,3 ve araştırma desteği açısından %28,6 oranında takdir edilmektedir. İki yıllık dersler arasında Bilgi Teknolojileri ve BİT Teknolojileri %34,2 ve %33,4 ile kutuyu işaretledi.