Türkiye 2023 ikinci tur seçimi: Almanya’da oylama bugüne kadar

Beykozlu

New member
Türkiye’de Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri net bir sonuç vermedi. Hem görevdeki Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de rakibi Kılıçdaroğlu, yüzde 50’lik asgari notun altında kaldı. Önümüzdeki beş yıl boyunca iki adaydan hangisinin Türkiye’yi cumhurbaşkanı olarak yöneteceğine şimdi ikinci tur bir seçim karar verecek. Prosedür nedir ve seçim ne zaman yapılacak?


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun

Türkiye’de ikinci tur seçim ne zaman yapılacak?


Türkiye’de seçimlerden iki hafta sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur oylama yapılacak. de Pazar 28 Mayıs 2023, Türkiye’deki seçmenler bir kez daha haçlarını koymaya çağrılıyor. Görevdeki cumhurbaşkanı ve AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet lideri ve CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçime gidiyor.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun

Almanya’da Türkiye ikinci tur seçimi: Ne zamana kadar oyunuzu kullanmanız gerekiyor?


İlk oylamada olduğu gibi Almanya’da Türkiye ikinci tur seçimi için oylama biraz daha erken yapılacak. 20-24 arası Mayıs 2023 toplamda yaklaşık 1,5 milyon uygun seçmen yeniden oy kullanma fırsatına sahiptir. Almanya’dan gelen oy pusulaları 28 Mayıs’ta sadece Türkiye’de sandık başında sayılacak.

Türkiye ikinci tur seçimi: kimler katılabilir?


18 yaşını dolduran tüm Türkler oy kullanma hakkına sahiptir. Toplamda bu, üç milyondan fazlası yurt dışında yaşayan yaklaşık 64 milyon seçmen anlamına geliyor. Yalnızca 14 Mayıs 2023’teki olağan cumhurbaşkanlığı seçimi için ikinci turda kayıt yaptırmış olanlar ikinci tur seçimlere katılabilir.

Oy kullanma hakkı olanlar, sandıkların bulunduğu federal eyaletlerdeki Türkiye başkonsolosluklarında oylarını kullanabilirler.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun

28 Mayıs 2023’teki ikinci tur seçimleri nasıl işliyor?


28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimde ilk oylamada en çok oyu alan adaylar olarak sadece AKP adayı Erdoğan ve CHP adayı Kılıçdaroğlu sandıkta yer alıyor. İkinci tur oylamada en çok oyu alan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır.

Türkiye seçimi 2023: Neden ikinci tur var?


Türkiye’de bir cumhurbaşkanı adayının kazanması için ilk turda oyların yüzde 50’den fazlasına ihtiyacı var. Geçen Pazar Erdoğan yüzde 49.42, rakibi Kılıçdaroğlu yüzde 44.95 oy aldı. Üçüncü aday Sinan Ogan ise yüzde 5,2 oy aldı. Bu durumda yasa, en iyi sırayı alan iki kişinin birbiriyle yarıştığı bir ikinci tur seçimi öngörüyor – bu nedenle Ogan eleniyor. 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerde salt çoğunluk zafer için yeterli.

Türkiye’de ikinci tur seçim tahmini: Her iki adayın da şansı ne?


Erdoğan, gerekli oyların yüzde 50’sini az önce kaçırdı, ilk oylamanın ardından oylamada favori oldu. Bununla birlikte, görevdeki cumhurbaşkanı için bir zafer mutlaka kesin değildir.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun


Diğer şeylerin yanı sıra, üçüncü aday Sinan Oğan’ın destekçilerinin davranışları belirleyici olacaktır. İkinci tura katılmadığı için ikinci oylamada oyları farklı dağıtılıyor.

Hem Erdoğan hem de Kılıçdaroğlu için önceki seçmenlerini ikinci kez seferber edip edemeyecekleri de önemli. Muhalefet cephesinde hayal kırıklığı hüküm sürerken, Erdoğan seçmeni zaferi çok kesin görebilir ve bu nedenle yeniden sandığa gitmeye gerek görmeyebilir.
 
Üst