TikTok’ta Seçim Yanlış Bilgileri Ara Sınavlardan Önce Gelişiyor

Bakec

Member
Almanya’da TikTok hesapları, ülkenin son ulusal seçimleri sırasında önde gelen siyasi şahsiyetlerin kimliğine büründü. Kolombiya’da, yanıltıcı TikTok gönderileri, bir adaydan bir alıntıyı yanlışlıkla bir karikatür kötü adama bağladı ve bir kadının başka bir adayın kızı gibi görünmesine izin verdi. Filipinler’de TikTok videoları ülkenin eski diktatörü hakkındaki şeker kaplı efsaneleri güçlendirdi ve oğlunun ülkenin başkanlık yarışında galip gelmesine yardımcı oldu.

Şimdi, benzer sorunlar Amerika Birleşik Devletleri’ne de ulaştı.

Çevrimiçi yalanları takip eden araştırmacılara göre, bu sonbaharda yapılacak ara seçimler öncesinde TikTok, temelsiz ve yanıltıcı bilgilerin birincil kuluçka makinesi olacak şekilde şekilleniyor, birçok yönden Facebook ve Twitter kadar sorunlu. TikTok’un viral dans heveslerini körüklemesine izin veren aynı nitelikler – platformun muazzam erişimi, videolarının kısa uzunluğu, güçlü ancak yeterince anlaşılmayan öneri algoritması – yanlış iddiaları içermesini zorlaştırabilir.

Dünya genelinde her ay bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan TikTok’ta, Kasım ayındaki belirli seçmen sahtekarlığıyla ilgili temelsiz komplo teorileri geniş çapta görüntüleniyor. Kullanıcılar #StopTheSteal hashtag’ini arayamaz, ancak #StopTheSteallll, The New York Times ile iletişime geçildikten sonra TikTok hashtag’i devre dışı bırakana kadar yaklaşık bir milyon görüntüleme topladı. Bazı videolar, 6 Ocak 2021’deki Capitol saldırısına ilişkin kongre oturumları sırasında ortaya atılan çürütülmüş söylentilere atıfta bulunurken, izleyicileri Kasım ayında oy kullanmaya çağırdı. TikTok gönderileri, bu sonbaharda Covid-19 enfeksiyonlarında bir artış tahminlerinin yüz yüze oylamayı caydırmak için bir girişim olduğunu kanıt olmadan iddia ederek binlerce görüş topladı.


Yanlış bilginin yayılması, TikTok’u Facebook ve Twitter’ın karşılaştığı ve birkaç yıldır karışık sonuçlarla ele aldığı aynı düğümlü özgür konuşma ve denetleme sorunlarının çoğuyla mücadele etmeye bıraktı.


Ancak TikTok’un üstesinden gelmesi daha da zor olabilir. Uygulamada paylaşılanların büyük bir kısmı olan görüntü ve ses, özellikle alaycı bir tonla gönderildiklerinde, denetlemek metinden çok daha zor olabilir. Çinli teknoloji devi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok, Washington’da veri ve ılımlılık konusundaki ticari kararlarının Pekin’deki köklerinden etkilenip etkilenmediği konusunda da birçok şüpheyle karşı karşıya.

Harvard Kennedy Okulu Shorenstein’da Teknoloji ve Sosyal Değişim Projesi’nde araştırma görevlisi olan Kaylee Fagan, “Son derece sınırlı metin içeriğine sahip son derece kısa videolarınız olduğunda, siyaset hakkında nüanslı tartışmalar için yer ve zamanınız olmuyor” dedi. Merkez.

TikTok, 2018 ara seçimleri sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde zar zor tanıtılmıştı ve 2020 başkanlık seçimleri sırasında hala büyük ölçüde gençler için bir eğlence uygulaması olarak görülüyordu. Uygulama analizi firması Sensor Tower’ın yakın tarihli bir raporuna göre, bugün Amerikan kullanıcı tabanı, Snapchat veya Twitter’dan üç kat daha fazla ve Instagram veya Facebook’tan iki kat daha fazla olmak üzere platformda günde ortalama 82 dakika harcıyor. TikTok, genellikle etkileyiciler tarafından üretilen siyasi içerik için bir hedef olarak giderek daha önemli hale geliyor.


Şirket, yanlış bilgilerle mücadele taahhüdünde ısrar ediyor. Geçen yıl yayınladığı bir rapora göre, 2020’nin ikinci yarısında seçimle ilgili yanlış bilgilendirme, dezenformasyon ve manipüle edilmiş medya içeren yaklaşık 350.000 videoyu kaldırdı. Rapora göre, platformun filtreleri, asılsız iddialara sahip 441.000 videonun daha kullanıcılara tavsiye edilmesini engelledi.

TikTok, 2020’nin ikinci yarısında yanlış seçim bilgileri, dezenformasyon ve manipüle edilmiş medya içeren yaklaşık 350.000 videoyu kaldırdığını söyledi. Kredi… TikTok

Hizmet, sözde derin sahte içeriği engelledi ve 2020 seçimleri öncesinde yanlış bilgilendirme kampanyalarını koordine etti, kullanıcıların seçim yalanlarını bildirmelerini kolaylaştırdı ve PolitiFact dahil 13 teyit kuruluşuyla ortaklık kurdu. Bayan Fagan gibi araştırmacılar, TikTok’un sorunlu arama terimlerini kapatmak için çalıştığını, ancak filtrelerinden yaratıcı yazımlarla kaçmanın kolay olduğunu söyledi.


TikTok yaptığı açıklamada, “Platformumuzun ve seçimlerimizin bütünlüğünü koruma sorumluluğumuzu son derece ciddiye alıyoruz.” Dedi. Seçimle ilgili yanlış bilgilere karşı koymak için politika, güvenlik ve güvenlik ekiplerimize yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Ancak uzmanlar, hizmetin bu yıl Fransa ve Avustralya da dahil olmak üzere yabancı seçimler sırasındaki sıkıntılı sicilinin ABD için iyiye işaret etmediğini söyledi.

Kar amacı gütmeyen Mozilla Vakfı araştırmacısı Odanga Madung, bir raporda TikTok’un son haftalarda Afrika’daki “ilk gerçek testinde başarısız olduğunu” yazdı. Uygulama, Kenya’da geçen hafta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde dezenformasyonu bastırmak için mücadele etti. Bay Madung, TikTok’ta, bir adayın boynuna bıçak tutan ve kanlı bir gömlek giyen değiştirilmiş bir görüntüsünü içeren ve onu bir katil olarak tanımlayan bir yazıya atıfta bulundu. Gönderi, kaldırılmadan önce yarım milyondan fazla görüntüleme aldı.

Bay Madun, “Facebook ve Twitter gibi daha köklü platformların hatalarından ders almak yerine, TikTok onların ayak izlerini takip ediyor” diye yazdı.

TikTok ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde politik olmayan yanlış bilgileri içermek için mücadele etti. Covid-19 aşıları ve maskeleri hakkındaki sağlıkla ilgili mitler, diyetler, pediatrik koşullar ve trans bireyler için cinsiyeti doğrulayan devalar hakkında söylentiler ve yalanlar gibi yaygın. Mayıs’ta Teksas, Uvalde’deki Robb İlköğretim Okulu’nda düzenlenen toplu çekimin TikTok’u kaldırmadan önce 74.000’den fazla kez görüntülendiğine dair sahte iddiada bulunan bir görüntü.


Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıyla ilgili TikTok’taki gönderiler de sorunlu oldu. Shorenstein Merkezi tarafından Mart ayında yayınlanan bir rapora göre, deneyimli gazeteciler ve araştırmacılar bile hizmetle ilgili gönderileri gerçeği söylentiden veya uydurmadan ayırmak için mücadele ediyor.


Araştırmacılar, TikTok’un tasarımının onu yanlış bilgi için bir üreme alanı haline getirdiğini buldu. Videoların kolayca manipüle edilebileceğini ve platformda yeniden yayınlanabileceğini ve çalıntı veya orijinal içeriğin yanında sergilenebileceğini yazdılar. Takma adlar yaygındır; parodi ve komedi videoları kolayca gerçek olarak yanlış yorumlanabilir; popülerlik, yorumların görünürlüğünü etkiler; ve yayın zamanı ve diğer detaylar mobil uygulamada net olarak görüntülenmiyor.

(Shorenstein Merkezi araştırmacıları, bununla birlikte, TikTok’un, grupların bir gönderiyi geniş çapta yaymak için koordine ettiği, Twitter veya Facebook gibi platformlardan daha az savunmasız olduğunu belirtti.)

TikTok, 2022’nin ilk çeyreğinde, zararlı yanlış bilgi içeren videoların yüzde 60’ından fazlasının kaldırılmadan önce kullanıcılar tarafından görüntülendiğini söyledi. Geçen yıl, TikTok ile çalışan bir grup davranış bilimcisi, asılsız içeriğe sahip gönderilere uyarı ekleme çabasının paylaşımı yüzde 24 oranında azalttığını, ancak yalnızca yüzde 5 ile sınırlı görüşlere sahip olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, platform, videolarının kökenleri hakkında veri yayınlamayı veya algoritmaları hakkında bilgi paylaşmayı reddettiği sürece, yanlış bilgilerin TikTok’ta gelişmeye devam edeceğini söyledi. Geçen ay, TikTok, bu yıl uygulama programlama arayüzünün veya API’sinin bir sürümüne bir miktar erişim sunacağını söyledi, ancak bunu ara sınavlardan önce yapıp yapmayacağını söylemedi.

Bilişim ve bilgisayar bilimi profesörü ve Indiana Üniversitesi Sosyal Medya Gözlemevi direktörü Filippo Menczer, TikTok’a araştırma işbirlikleri önerdiğini ve kendisine “Kesinlikle hayır” denildiğini söyledi.

“En azından Facebook ve Twitter’da bir miktar şeffaflık var, ancak TikTok durumunda hiçbir ipucumuz yok” dedi. “Kaynaklar olmadan, verilere erişmeden kimin askıya alındığını, hangi içeriğin kaldırıldığını, raporlara göre hareket edip etmediklerini veya kriterlerin ne olduğunu bilmiyoruz. Tamamen opak ve hiçbir şeyi bağımsız olarak değerlendiremiyoruz.”


ABD’li milletvekilleri, şirketin Çin ile olan bağlarının onu bir ulusal güvenlik tehdidi haline getirebileceğine dair yenilenen endişeler arasında TikTok’un operasyonları hakkında daha fazla bilgi talep ediyor. Şirket, Amerikalı kullanıcıları hakkındaki verileri Çinli ebeveyninden ayrı tutmayı planladığını söyledi. Ayrıca, Pekin’in politika hedeflerine aykırı olarak görülen gönderileri sansürlemekle suçlandığından beri kurallarının değiştiğini söyledi.


Şirket, otomatik filtrelerinin yanında kaç tane insan moderatör çalıştığını söylemeyi reddetti. (Bir TikTok yöneticisi 2020’de İngiliz politikacılara şirketin dünya çapında 10.000 moderatöre sahip olduğunu söyledi.) Ancak eski moderatörler, zor çalışma koşullarından şikayet ettiler ve bunların seyrek olduğunu ve bazen tanıdık olmayan diller ve referanslar kullanan videoları incelemeleri gerektiğini söylediler – bir yankı Facebook gibi platformlarda moderatörler tarafından yapılan suçlamalar.

Moderatörler için mevcut iş listelerinde TikTok, “çok sayıda kısa videoyu gözden geçirme” ve “her vardiyada sürekli olarak art arda” isteklilik ister.

Mart ayında açılan bir davada, Nashville’den Reece Young ve Las Vegas’tan Ashley Velez, geçen yıl TikTok için çalışırken “büyük stres ve psikolojik zarar gördüklerini” söyledi. Eski moderatörler, komplo teorileri, saçma sapan inançlar, siyasi dezenformasyon ve seçilmiş yetkililerin manipüle edilmiş görüntüleri de dahil olmak üzere binlerce videoyu değerlendiren 12 saatlik vardiyaları açıkladılar. Genellikle, her gönderiyi değerlendirmek için 25 saniyeden az zamanları olduğunu ve TikTok’un kotalarını karşılamak için çoğu zaman aynı anda birden fazla video izlemek zorunda kaldıklarını söylediler.

Bir dosyalamada şirket, davacıların doğrudan TikTok tarafından değil, personel hizmetleri tarafından işe alınan müteahhitler olduğu için davanın kısmen reddedilmesini istedi. Şirket ayrıca, inceleme algoritmalarıyla eşleştirildiğinde insan gözetiminin yararlarına da dikkat çekerek, “İçerik denetlemenin önemli sosyal faydası, moderatörler için herhangi bir tehlikeden çok daha ağır basıyor” dedi.

Atlantik’teki Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı’nın kıdemli direktörü Graham Brookie, siyasi TikTok gönderilerinin belirli politikacılar veya gruplardan ziyade geniş konulara değinen dağınık bir kullanıcı koleksiyonundan gelme eğiliminde olduğundan, özellikle moderatörler için zor olabilir, dedi. Konsey.

Brookie, “Sonuç olarak, tüm platformlar daha fazlasını yapabilir ve sosyal demokrasinin dayandığı ortak gerçekler kümesi için daha fazlasını yapması gerekir” dedi. “Özellikle TikTok, boyutu, gerçekten çok hızlı büyümesi ve karar verme şekliyle ilgili olağanüstü sorunların sayısı nedeniyle öne çıkıyor.”
 
Üst