Terör zanlılarının saldırı sırasında uyuşturucu kullandığı belirtildi

Beykozlu

New member
Moskova. Rus devlet haber ajansı Tass'ın haberine göre, Moskova yakınlarındaki Crocus Belediye Binası etkinlik salonuna düzenlenen terör saldırısı sonrasında yakalanan dört ana şüphelinin uyuşturucu etkisi altında olduğu söyleniyor. Tass Perşembe günü araştırmacılara atıfta bulunarak, “Uzmanlık, hangi ilaçları veya psikotropik ilaçları tükettiklerini belirleyecek” dedi.


Daha sonra okuyun Reklamcılık


Daha sonra okuyun Reklamcılık


Buna göre, fail olduğu iddia edilen kişilerin yalnızca o gün değil, öncesinde de uyuşturucu etkisi altında olabileceği belirtiliyor. Terörist milis İslam Devleti, 140'tan fazla kişinin ölümüne yol açan saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Soruşturma komitesi ayrıca şüphelilerin teknik cihazlarına da el konulduğunu söyledi. Buna göre, bağlantı verilerinin analizi, bu kişilerin Ukraynalı milliyetçilerle temas halinde olduklarını ve ödeme aldıklarını göstermelidir. Ukrayna saldırıyla ilgisi olduğunu şiddetle reddediyor.


Daha sonra okuyun Reklamcılık


Daha sonra okuyun Reklamcılık

Tutuklama kararlarına itiraz süresi doldu


Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan terör saldırısının ardından geçtiğimiz günlerde ölü sayısı 143, yaralı sayısı ise 360 olarak açıklanmıştı. Yetkililer ilk tutuklamaları Cumartesi günü bildirdi. Perşembe günü, soruşturma komitesi başka bir tutuklamanın daha gerçekleştiğini bildirdi. Mahkemeye göre, medyaya göre işkence gören dört şüpheli tetikçi, tutuklama emirlerine itiraz için son başvuru tarihini kaçırdı.Crocus Belediye Binası konser salonunun önünde terör saldırısı kurbanlarının anısına dikilen bir anıt.


Crocus Belediye Binası konser salonunun önünde terör saldırısı kurbanlarının anısına dikilen bir anıt.

Kaynak: IMAGO/Rus Görünümü


İnsanlar günlerdir kurbanların anısına Moskova'nın kuzeybatısındaki salona çiçek bırakıyor. Kremlin şefi Vladimir Putin, son 20 yılın en kötü terör saldırısının üzerinden neredeyse bir hafta geçmesine rağmen henüz olay yerini ziyaret etmedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Putin'in yokluğuna ilişkin bir soruya yanıt olarak, başkanın soruşturmayı ve temizlik çalışmalarını aksatmak istemediğini söyledi.

Kremlin karşıtları Putin'i soğuk davranmakla suçluyor


Kremlin karşıtları Putin'i duygusal açıdan soğuk olmakla ve böyle bir yerde halkın karşısına çıkmaktan korkmakla suçluyor. Terörü yenme ve güvenliği sağlama vaatlerine rağmen cumhurbaşkanının yaklaşık 25 yıllık iktidardan sonra başarısız olmasını eleştiriyor. Putin, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi; Yetkililer yaralı ve yaslılara maddi yardım sözü verdi.


Daha sonra okuyun Reklamcılık


Daha sonra okuyun Reklamcılık
Kriz radarı


RND yabancı muhabiri Can Merey ve ekibi, her Çarşamba haftalık güvenlik durumu bülteninde küresel krizlerin gelişimini analiz ediyor.


Putin suçu İslamcıların işlediğini doğrulamıştı. Ancak belirtmediği ve herhangi bir delil sunmadığı bir Ukrayna izi görüyor. Kremlin sözcüsü Peskov bir röportajında bu işin planlayıcılarının henüz belirlenmediğini vurguladı.

RND/dpa
 
Üst