Seçim Sahtekarlıkları Hakkındaki Hakaret Davası Tilki’nin Peşine Düştü

Bakec

Member
Başkan Donald J. Trump’ın 2020 seçimlerini kaybetmesinden sonraki haftalarda, Fox Business sunucusu Lou Dobbs, seçmen sahtekarlığının suçlanacağına dair “muazzam kanıtlara” sahip olduğunu iddia etti. Bu kanıt hiçbir zaman ortaya çıkmadı, ancak sözde seçime hile karıştıracak bir plandaki yeni bir suçlu ortaya çıktı: Bay Dobbs’un dediğine göre algoritmaları “yanlış olacak şekilde tasarlanmış” bir seçim teknolojisi üreticisi olan Dominion Voting Systems.

Ağdaki başka bir ev sahibi Maria Bartiromo, yanlış bir şekilde “Nancy Pelosi’nin bu şirkette bir çıkarı var” dedi. Bir Fox News kişiliği olan Jeanine Pirro, Dominion’un yazılımındaki “teknik aksaklıkların” “binlerce devamsız posta oy pusulasını etkileyebileceğini” öne sürdü.

Bu asılsız suçlamalar, Dominion’un Fox Corporation’a karşı açtığı ve Fox’un Dominion ve onun Bay Trump’ın oylarını çalmak için bir komplodaki rolü hakkında defalarca yanlış, abartılı ve abartılı iddialar yayınladığını iddia eden iftira davasında atıfta bulunulan düzinelerce suçlama arasında yer alıyor.


Dominion’un Venezüella’daki komünist hükümet için bir cephe olduğu ve oylama makinelerinin oyları bir adaydan diğerine değiştirebileceği iddiaları da dahil olmak üzere her gün yapılan bu sahte iddialar, en sıra dışı davalardan biri olan iftira davasının merkezinde yer alıyor. bir nesilden fazla bir süredir bir Amerikan medya şirketine karşı açıldı.


İlk Değişiklik alimleri, davanın iftira yasasında nadir olduğunu söylüyor. Hakaret iddiaları tipik olarak tek bir tartışmalı ifadeyi içerir. Ancak Dominion’un şikayeti, birçoğu gerçeklerin yaygın olarak bilinmesinden sonra yapılan yanlış ifadelerle dolu örneklerle doludur. Ve bu tür davalar, Birinci Değişikliğin geniş ifade özgürlüğü korumaları ve Fox gibi büyük bir medya şirketinin sahip olduğu yüksek güçlü avukatlar nedeniyle genellikle hızla reddedilir. İleri giderlerse, genellikle her iki tarafı da masraflı bir yargılama görüntüsünden kurtarmak için mahkeme dışında karara bağlanırlar.

Ancak Dominion’un Fox aleyhindeki 1,6 milyar dolarlık davası, bu yaz Delaware eyalet mahkemesinde istikrarlı bir şekilde ilerliyor ve duruşmaya her zamankinden daha yakın. Davaya dahil olan birkaç kişiyle yapılan görüşmelere göre, her iki taraftan da anlaşmaya yönelik herhangi bir hamle olmadı. İki şirket, birbirlerinin e-postalarını ve metin mesajlarını yıllarca tarayarak ve ifadeleri alarak belge keşfine derinlemesine giriyor.

Bu kişiler, Fox Corporation’ın sahibi ve kontrolündeki Rupert ve Lachlan Murdoch’un bu ay en kısa sürede ifade için oturmalarını beklediklerini söylediler.

Fox Corporation’ın başkanı Rupert Murdoch ve şirketin CEO’su olan oğlu Lachlan Murdoch, 2017’de. Kredi… Drew Angerer/Getty Images

Dava, ülkedeki açık ara en güçlü muhafazakar medya şirketi olan Fox’a büyük bir mali ve itibari darbeyi tehdit ediyor. Ancak yasal akademisyenler, ülkenin demokrasiye olan inancını baltalayan yaygın ve zararlı yalanlar ve bunları yayan insanlar hakkında güçlü bir hüküm verme potansiyeline de sahip olduğunu söylüyor.


“Tarihi bir şekilde dava ediyoruz: Tarihsel gerçek nedir?” Birkaç büyük medya karalama davasını tartışan tanınmış bir First Amendment avukatı olan Lee Levine dedi. “Burada çok yakın tarihli güncel olayları alıyorsunuz ve sonunda tarihin doğru versiyonunun ne olduğunu açıklama potansiyeli olan bir süreçten geçiyorsunuz.”


Trump Soruşturmaları

Kart 1 / 7


Trump Soruşturmaları


Çok sayıda sorgulama.
Donald J. Trump görevden ayrıldığından beri, eski başkan ülke çapında ticari anlaşmaları ve siyasi faaliyetleriyle ilgili birçok farklı hukuk ve ceza soruşturmasıyla karşı karşıya. İşte bazı dikkate değer vakalara bir bakış:


Trump Soruşturmaları


Gizli belge sorgulama.
FBI’ın Bay Trump’ın Florida’daki evini araştırması, gizli malzemeleri ele almasıyla ilgili bir Adalet Bakanlığı soruşturmasıyla ilgili gibi görünüyor. Soruşturma, Ulusal Arşivler’in Bay Trump’ın görevden ayrıldığında Beyaz Saray’dan Mar-a-Lago’ya 15 kutu belge götürdüğünü keşfetmesine odaklanıyor.


Trump Soruşturmaları


6 Ocak soruşturmaları.
6 Ocak saldırısını araştıran Meclis seçim komitesi, bir dizi kamuya açık oturumda, Bay Trump’ın 2020 seçimlerini devirme çabalarının güçlü bir hesabını ortaya koydu. Bu delil, paralel bir ceza soruşturması yürüten federal savcıların Bay Trump’ı suçlamasına izin verebilir.


Trump Soruşturmaları


Gürcistan seçimlerine müdahale davası.
Bay Trump’ın kendisi, Fulton İlçesi bölge savcısının kendisinin ve diğerlerinin eyaletteki 2020 seçimlerine cezai olarak müdahale edip etmediğini araştırdığı Georgia’da inceleme altında. Bu dava, eski başkan ve ortakları için en acil yasal tehlikeyi oluşturabilir.


Trump Soruşturmaları


Manhattan ceza davası.
Manhattan bölge savcılığı, Bay Trump’ın veya aile şirketi olan Trump Organizasyonunun, potansiyel borç verenlere kasıtlı olarak yanlış mülk değerleri sunup sunmadığını araştırıyor. Ancak, Bay Trump’ın suçlanmayacağına dair işaretler ortaya çıktıktan sonra soruşturma gözden kayboldu.


Trump Soruşturmaları


New York Eyaleti sivil soruşturması.
New York başsavcılığı, Manhattan bölge savcısının soruşturmasıyla aynı davranıştan bazılarına ilişkin kendi sivil soruşturmasını yürütüyor. Dava, Bay Trump’ın varlıklarının değeriyle ilgili açıklamalarının bir dolandırıcılık modelinin parçası mı yoksa basitçe Trump şovmenliği mi olduğuna odaklanıyor.


Trump Soruşturmaları


Vergi iade davası.
2019’dan bu yana, House Ways and Means Komitesi, mali durumunu araştırmak için Bay Trump’ın vergi beyannamelerini almaya çalışıyor. 9 Ağustos 2022’de bir federal temyiz mahkemesi, Yüksek Mahkemeye itiraz edeceği neredeyse kesin olsa da, panelin Bay Trump’ın vergi beyannamelerine erişebileceğine karar verdi.


Davanın Fox News Channel’da elle tutulur bir rahatsızlığa neden olduğunu, oradaki birkaç kişinin sadece isimsiz olarak konuşacağını söyledi. Sunucular ve yöneticiler ifadeler için hazırlanıyorlar ve ağ çalışanlarının 2020 seçimlerinde oy pusulasına yönelik vahşi suçlamaların yanlış olduğunu bildiklerini kanıtlamayı uman Dominion’a aylarca özel e-postaları ve metin mesajlarını teslim etmek zorunda kaldılar. Ev sahibi Steve Doocy, Dana Perino ve Shepard Smith, ya görevden alınan ya da bu ay olacak olan mevcut ve eski Fox kişilikleri arasında yer alıyor.

Dominion, doğrudan Fox medya imparatorluğunun ve Murdoch’ların zirvesini hedefleyen bir dava oluşturmaya çalışıyor. Dominion avukatları, mahkeme dosyalamalarında ve ifadelerinde, kıdemli Fox yöneticilerinin seçimden sonra, başlangıçta Fox’un Bay’e olduğundan daha sempatik olan rakip aşırı sağ ağlara geçen izleyicileri cezbetmek için bir plan yaptıklarını göstermeyi planladıklarını ortaya koydu. . Trump’ın seçmen sahtekarlığı iddiaları.

İftira yasası yalanları korumaz. Ancak medyanın, onlara haber veren haber değeri taşıyan figürleri kapsaması için yer bırakıyor. Ve Fox, kısmen, onu sorumluluktan koruyan şeyin bu olduğunu savunuyor. Bir Fox Corporation sözcüsü, Dominion’un Murdoch’ları öne ve merkeze yerleştirme stratejisi hakkında soru sorulduğunda, bunun “meyvesiz bir balıkçılık seferi” olacağını söyledi. Fox News sözcüsü, Dominion’un davada yaptığı gibi, kanalın aşırı sağdan izleyiciler peşinde koştuğunu iddia etmenin “gülünç” olduğunu söyledi.

Fox’un Dominion’un tahmini 1 milyar dolarlık özdeğerlendirmesine itiraz etmesi ve başka bir oylama makinesi şirketi Smartmatic tarafından açılan benzer bir karalama davasında olduğu gibi, 1,6 milyar doların zararlar için aşırı yüksek bir miktar olduğunu iddia etmesi bekleniyor.

Dominion sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Şirketin avukatları ilk şikayetlerinde “Gerçek önemlidir” diyerek, “Yalanların sonuçları vardır” diye yazdı.

Minn, Burnsville’de bu ay oylama ekipmanı testi sırasında bir Dominion makinesi. Kredi… Stephen Olgun/Getty Images

Dominion’un bir jüriyi, Fox’un iftira ve hisse zararlarından sorumlu tutulması gerektiğine ikna etmesi için, “gerçek kötülük” standardı olarak bilinen son derece yüksek meşru barı temizlemesi gerekir. Dominion, ya Fox’un içindekilerin, seçim teknolojisi şirketi hakkında ev sahiplerinin ve konukların söylediklerinin yanlış olduğunu bildiğini ya da söz konusu ifadelerin yanlış olduğunu kanıtlayan bilgileri etkin bir şekilde görmezden geldiklerini göstermelidir – bu meşru terimlerle pervasız bir saygısızlık olarak bilinir. doğrusu.


Kısa süre önce bir yargıç, Dominion’un “bu aşamada” bu gerçek kötülük standardını karşıladığına karar verdi ve Fox’a karşı davasının kapsamını genişletmesine ve şirketin üst düzey yöneticilerinden isteyebileceği türden kanıtlara izin verdi.

Haziran ayı sonlarında, Delaware Yüksek Mahkemesi’nden Yargıç Eric M. Davis, Fox’un ana Fox Corporation’ı davadan dışlayacak bir talebi reddetti – Fox News’in kendisinden çok daha büyük bir hedef. Bu iş, Murdoch Amerikan medya portföyünün en kârlı kısımlarını kapsıyor ve doğrudan başkan olarak görev yapan 91 yaşındaki Rupert Murdoch ve genel müdür olan büyük oğlu Lachlan tarafından yönetiliyor.

Kısa bir süre sonra Fox, davayla ilgili dış yasal ekibini değiştirdi ve ülkenin en önde gelen dava avukatlarından birini işe aldı – yöneticilerin davanın yargılanma şansının arttığına inandığının bir işareti.

Davayla ilgili doğrudan bilgisi olan bir kişiye göre, Dominion’un avukatları, Fox News’deki karar alma hiyerarşisi hakkındaki ifadelerinde bazı sorgulamalarına odaklandılar ve seçim gecesi ağda tahmin edildikten sonraki saatlerde olanlara özel ilgi gösterdiler. Bay Trump Arizona’yı kaybederdi. Bu çağrı, başkanın zamanından önce zafer ilan etme planını kısa devre yaptı, onu ve yandaşlarını öfkelendirdi ve Fox için geçici bir reyting çöküşünü hızlandırdı.

Bu soruların tekil bir odak noktası var, dedi bu kişi: Lachlan Murdoch’u seçim kapsamına ilişkin kararlar alınırken odaya yerleştirmek. Bu kişi, şu ana kadar genç Murdoch’un, Bay Trump ve kampanya yardımcılarının ağın yapmasını talep ettiği gibi, Fox News’daki hiç kimseye çağrıyı geri çevirmesi için baskı yapmaya çalışmadığını öne sürse de, Fox’un seçilmesinin süreci hakkında ayrıntılı sorular sorduğunu da sözlerine ekledi. Analistler, aramanın çok çekişmeli hale gelmesinden sonra kullanmıştı.

Dominion takımında bahsedilen tilki çapaları arasında soldan Maria Bartiromo, Lou Dobbs ve Jeanine Pirro yer alıyor. Kredi… İlişkili basın

Fox’un meşru ekibi, Bay Dobbs ve Bayan Bartiromo gibi çapalarından ve Rudolph W. Giuliani ve Sidney Powell gibi konuklardan Dominion makineleri hakkında yapılan açıklamaların, görüş ve konuşma biçiminin korunduğunu savunarak Birinci Değişikliğin izin verdiği geniş korumaları gösterdi. herhangi bir medya kuruluşunun tartışılmaz bir şekilde haber değeri taşıyacağı gerçeği.

Birkaç hafta önce Fox tarafından getirilen dava avukatı Dan Webb bir röportajda, “Başkan ve avukatları iddialarda bulunduğunda, bu başlı başına haber değeri taşıyor” dedi. “Bunun rapor edilmemesi gerektiğini söylemek için, bir jürinin bunu satın alacağını sanmıyorum. Ve sanırım davacıların burada söylediği şey bu.”

Bay Webb’in büyük bir medya iftira davasındaki en son deneyimi diğer tarafı temsil ediyordu: Güney Dakota’lı bir et üreticisi, genellikle “pembe balçık” olarak adlandırılan düşük maliyetli işlenmiş sığır eti parçalarının güvenliği hakkında bir rapor için ABC’ye dava açtı. Dava 2017 yılında sonuçlandı.

Ancak Fox, aslında Dominion komplo teorilerinin aslında komplo teorileri olmadığını kanıtlayabilecek kanıtlar da arıyordu. Perde arkasında, Fox’un avukatları, 2013’te ölen Venezüella diktatörü Hugo Chávez ile sözde bağlantıları ve görünüşte oy manipülasyonunu kolaylaştırmak için tasarlanmış yazılım özellikleri de dahil olmak üzere Dominion hakkında çok sayıda asılsız iddiayı destekleyecek belgeleri takip etti.

Mahkeme dosyalarına göre, Fox’un Dominion’dan on yıldan fazla bir geçmişe uzanan iç iletişimde aramasını istediği kelime ve ifadeler arasında “Chavez” ve “Hugo” ile “kurcalanmış”, “arka kapı”, “çalıntı” ve “çalıntı” yer alıyor. Koz.”

Rudolph W. Giuliani ve Sidney Powell, Fox’taki seçim komplo teorilerinin başlıca tedarikçileri arasındaydı. Kredi… Jacquelyn Martin/Associated Press
Fox News ve Fox Business, MyPillow’un kurucusu Mike Lindell’e de bir platform verdi. Kredi… Manuel Balce Ceneta/Associated Press

Fox News ve Fox Business, aralarında MyPillow’un kurucusu Mike Lindell ve başkanın kişisel avukatı Bay Giuliani’nin de bulunduğu bu teorilerin en gürültülü tedarikçilerinden bazılarına, Fox dahil büyük haber kuruluşlarının Joseph R. Seçilmiş başkan Biden Jr. Bir röportajda Bay Giuliani, Dominion’un Bay Chavez ile yakın bağları olan bir Venezüella şirketine ait olduğunu ve “seçimleri düzeltmek için” kurulduğunu yalan bir şekilde iddia etti. (Dominion, 2002 yılında körlerin oy kullanmasını kolaylaştırmak isteyen bir adam tarafından Kanada’da kuruldu.)


Dominion’un şikayetinde belirtilen röportajlardan birini yürüten Bay Dobbs, Bay Giuliani’ye cesaret verici bir şekilde yanıt verdi ve “cumhurbaşkanlığını devirmek için dört buçuk yıllık bir çabanın sonuna tanık olduğuna inandığını” söyledi. Birleşik Devletler.” Fox geçen yıl Bay Dobbs’un Fox Business şovunu iptal etti, ancak Dominion hakkındaki herhangi bir yorum için asla geri çekilmedi.

Dominion ayrıca Bay Giuliani, Bayan Powell ve Bay Lindell aleyhine ayrı davalar açtı.

Dominion şikayetinde, seçimden sonraki haftalarda insanların ofislerine şiddetli sesli mesajlar bırakmaya başladığını ve orada çalışan herkesi idam etmek ve genel merkezi havaya uçurmakla tehdit ettiğini söylüyor. Bir ofiste, biri pencereden bir tuğla fırlattı. Şikayete göre, şirket güvenliğe yüz binlerce dolar harcamak zorunda kaldı ve yüz milyonlarca dolar daha kaybetti.

Şikayet, “Fox tarafından söylenen yalanların Dominion’a verdiği zarar, benzeri görülmemiş ve onarılamaz, çünkü milyonlarca insan onlara ne kadar hararetle inandı – ve inanmaya devam ediyor” dedi.

Şirket, bu yalanlar ile Capitol’deki 6 Ocak kuşatması arasında bir bağlantı kurmaya çalıştı. Şirket şikayette “Bu yalanlar sadece Dominion’a zarar vermedi” dedi. “Demokrasiye zarar verdiler. Güvenilir seçimler fikrine zarar verdiler.”

Dominion’un davası, Eric Munchel’in Fox Business’a ayarlanmış bir televizyonun önündeki bu fotoğrafını içeriyor. Kredi… Eric Munchel

Vakasının bir parçası olarak, 6 Ocak saldırısının en silinmez görüntülerinden birine atıfta bulunuyor: 6 Ocak 2021’de Capitol’de sol elinde fermuar tutan bir adam. Ayrıca takım elbisenin içinde, daha sonra Tennessee’den Eric Munchel olarak tanımlanan ve arka planda Bay Trump ile bir pompalı tüfek sallayan adamın ikinci bir fotoğrafı var. Televizyon Fox Business’a ayarlı.


Ancak Dominion’un çözmesi gereken engel, jüriyi Fox’taki insanların yalanları yaydıklarını bildiklerine inanmaya ikna edip edemeyeceğidir.

Utah Üniversitesi SJ Quinney Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü ve First Amendment uzmanı olan RonNell Andersen Jones, “’Büyük Yalan’ı’ yaymak yeterli değil” dedi. “Bilinen bir yalan olmalı.”
 
Üst