“Putin diplomatik çözümle de ilgileniyor”

Beykozlu

New member
Berlin. Rusya ile bağlantıları nedeniyle eleştirilen eski Şansölye ve SPD'li siyasetçi Gerhard Schröder, Fransa ve Almanya'yı Ukrayna'ya karşı savaşa diplomatik çözüm için girişim başlatmaya çağırıyor. Schröder “Süddeutsche Zeitung”a “Putin'in de bu konuyla ilgilendiğine kesinlikle inanıyorum” dedi. “Ukrayna'nın tamamıyla ne yapmalı?” Bunun SPD'nin yeniden savaş karşıtı bir parti olarak daha güçlü bir profil oluşturmasına yardımcı olacağına inanıyor. Bunun bir şekilde sona erdiğini görmeliyiz.”

Daha sonra okuyun Reklamcılık

+++ Canlı blogda Ukrayna'ya karşı savaşla ilgili tüm gelişmeler +++

Schröder Pazar günü 80 yaşına giriyor. 1998'den 2005'e kadar şansölye olmasından bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arkadaştır ve Baltık Denizi üzerinden Kuzey Akımı boru hatları üzerinde Rus şirketlerinin çoğunluğu için çalışmaya devam etmektedir. Schröder, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını “ölümcül bir hata” olarak nitelendirmesine rağmen Putin'den kopmadı.

“Yüzde 15’te olsaydım hemen istifa ederdim”

Bu nedenle SPD liderliği onu dışladı, ancak Schröder'e yönelik partiden ihraç prosedürü başarısızlıkla sonuçlandı. Parti lideri Saskia Esken geçen yıl Schröder'i artık eski bir şansölye veya eski parti lideri olarak tanıyamayacağını söyledi. “Onu ticari çıkarlarının peşinde koşan bir işadamı olarak görüyorum.”

Schröder şimdi de partisinin mevcut durumunu “Süddeutsche Zeitung”da sert bir şekilde eleştirdi. Schröder, Saskia Esken ve Lars Klingbeil'e atıfta bulunarak, “Beni gerçekten üzen şey, mevcut liderlik figürlerinin taşralılığıdır” dedi. “Bu SPD değil. Yüzde 15’te olsaydım hemen istifa ederdim.”

Evindeki kanepede: Eşi So-yeon Schröder Kim ile birlikte burada bulunan eski Şansölye Gerhard Schröder, SPD'deki birçok kişi tarafından yanlış anlaşıldığını düşünüyor.

Schröder'i Ziyaret Etmek: Putin, Lafontaine ve Wagenknecht ve SPD hakkında ne söylüyor?

Gerhard Schröder 60 yıldır SPD'de ve ilk direnişin ardından Cuma günü bunun için onurlandırılacak. Kendisiyle ve partisiyle barışık olan ama kendisi ile barışık olmayan eski şansölyeye yapılan ön ziyaretten notlar.

Karşılama kültürü “ahlaki olarak iyiydi ancak politik olarak sürdürülemezdi”

SPD'nin bir zamanlar çalışan orta sınıfa sahip çıkan bir parti olduğu gerçeğini eleştirdi. “Bugün daha çok sosyal yardım alan kişilerle ilgileniyor.” Şöyle devam etti: “Birçok kişi Berlin'de cinsiyete, esrara ve bunun gibi şeylere daha fazla önem verildiği izlenimine kapılıyor. Partim pusulasını kaybetti.” AfD'nin güçlenmesinden çok endişeli ve bunun nedeninin de açık olduğunu düşünüyor. “Sayın Merkel'in SPD ile koalisyon halindeki misafirperverlik kültürü büyük bir hataydı. Bu ahlaki açıdan sorun değildi ama siyasi açıdan sürdürülemezdi.” SPD bunu yeterli görmüyor.

Schröder geçtiğimiz günlerde Alman Basın Ajansı'na verdiği röportajda hâlâ “sosyal demokrasinin ortasında yaşadığına” inandığını söyledi. Mevcut parti liderliğiyle pek yakın bir ilişkisinin olmadığı biliniyor. “Ama sosyal demokrat olarak kalmak için buna sahip olmanıza gerek yok.”

RND/sth/dpa