Patates Çanağında Et Sote

Felaket

Member
Patates Çanağında Et Sote Tanımı İçin Malzemeler

• 400 gram sotelik et
  • 2 orta uzunluk patates
  • 1 adet soğan
  • 1 yemek kaşığı tereyağı+yarım tatlı kaşığı tereyağı (güveç kaplarını yağlamak için)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Damak zevkinize nazaran tuz ve kimyon
  • 1 yemek kaşığı biber yahut domates salçası
Patates Çanağında Et Sote Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Tenceremize 1 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağımızı alıyoruz.
  2. Kızdıktan daha sonra etimizi ekliyoruz.
  3. Etimizi biraz karıştırdıktan daha sonra tenceremizin kapağını kapatıp, kısık ateşe alıyoruz.
  4. Bunu yaparak etin suyunu salmasını sağlıyoruz. bu biçimdelikle ayrıyeten su eklemiyoruz kendi suyunda pişiyor.
  5. Suyunu salıp, çektikten daha sonra küp doğradığımız soğanları ekliyoruz.
  6. Soğanlar şeffaflaşınca salçamızı ve baharatlarımızı ekleyip bir taşım daha pişiriyoruz.
  7. Ben döküm tencerede yaptım yarım saatte pişti. Etin pişme müddeti hem ete bağlı tıpkı vakitte tencereye bağlı olduğu için mühlet veremiyorum.
  8. Ayrı bir yerde mandolin var ise mandolinle yoksa epeyce ince halka formunda patatesleri kesiyoruz.
  9. Yağladığımız güveç kaplarına her bir dilimi birbiri üzerine gelecek biçimde kabın tabanına koyuyoruz.
  10. Kaptan uç kısımları biraz sarkmalı.
  11. Patatesleri eklediğimiz güveç kaplarını 180 derece fırında alt üst patatesler cips kıvamına gelene kadar pişiriyoruz.
  12. Pişen patatesleri çıkarıp orta kısımlarına et sotemizi koyup, rende kaşar peynirini üzerine döküp tekrar fırın yapıyoruz.
  13. Kaşarlar eridiğinde çıkarıp sıcak servis yapıyoruz.
  14. Bir spatula sayesinde çıkartıp, patatesler altta çanak olacak biçimde servis ediyoruz.
    🍀
    Afiyet olsun.
Patates Çanağında Et Sote Tanımı Fotoğraflı Yapılışı