okulda sırt çantasında kalır, üniversitede sandalyeye çıkar

Felaket

Member
Bu, Skuola.net’in Lenovo ile işbirliği içinde yürüttüğü ve 16 ile 24 yaşları arasındaki 2.500 kız ve erkek çocukla (yani daha büyük öğrencilerle, lisenin son üç yılına devam eden veya liseye kayıtlı olanlarla) röportaj yapılan bir araştırma olan “Dijital Eğitim” Gözlemevi tarafından rapor edildi. Üniversite.

Bilgisayarlar ve tabletler artık sürekli çalışma arkadaşlarıdır

Bu cihazların kullanım sıklığı da önemlidir. Yaklaşık yarısı (%48) her gün kullanıyor; bu oran üniversite öğrencileri arasında 10 üzerinden 6’ya çıkıyor. Ancak %39’luk bir kesim de bunu sıklıkla eğitim amaçlı kullandıklarını söylüyor. Ellerinde mevcut olmasına rağmen yalnızca 10 kişiden 1’i nadiren çalışma desteği olarak kullanıyor.

Okul veya üniversite sorunları için en çok kullanılan cihazlar? Klasik bilgisayarların hakimiyeti devam ediyor: masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar bir araya getirildiğinde 10 öğrenciden 7’sinden fazlasının ilgisini çekiyor; kesinlikle daha çok yönlü olan taşınabilir cihazlar (%56) açık bir yaygınlığa sahip. Bununla birlikte, kağıt üzerine yazmayı simüle eden en yeni nesil “tabletler” olan tabletler ve akıllı kağıtlar da giderek daha popüler hale geliyor ve şu anda yaklaşık 4 öğrenciden 1’inin sırt çantalarında veya masalarında özel bir alana sahip.

Not almada klasik “kalem ve kağıt”ın hakimiyeti devam ediyor

Kalem ve kağıda elveda mı? Henüz değil, çünkü 4 öğrenciden 3’ü not almak için analog araçlara güveniyor: çoğu durumda bunların daha kullanışlı olduğu düşünüldüğü için (alt örneklemin %26’sı için durum böyle) veya bilgileri ezberlemek için daha uygun oldukları düşünülüyor (%33 şöyle diyor: Bu yüzden). Ancak her 10 kişiden 1’inin, dijital cihazları verimli bir şekilde kullanmak için yeterli bilgiye sahip olmadığını itiraf ettiğini söylemek gerekir.

Bu neredeyse kaçınılmaz operasyon için zaten dijitale dönenlerin (şu anda görüşülenlerin yalnızca dörtte biri) hız açısından avantajı vurguladıkları göz önüne alındığında gerçekten utanç verici (%34’ü için aynı) ve organizasyon. araştırmada (%31 öyle söylüyor). Daha hafif sırt çantaları ve çantalarla dolaşma olasılığını göz ardı etmeden, dizüstü bilgisayarları ve not defterlerini neredeyse tamamen ortadan kaldırmak: Bu, bu kitlenin %14’ü için temel faydadır. Veya daha kaliteli ve daha eksiksiz içeriğe sahip olma gerçeği: %11 bunun altını çiziyor. Ne olursa olsun azınlıkta kalıyorlar.

Dijital dönüm noktası okuldan üniversiteye geçişte yaşanıyor

Her ne kadar bu noktada diploma, en azından yazma medyası ile eğitim arasındaki ilişki açısından, analog ve dijital dünyalar arasında bir tür dönüm noktası oluşturuyorsa da. Hatta lisede öğrencilerin yüzde 84’ü kağıtlara not alırken, üniversitede bu oran yüzde 45’e düşüyor: geri kalanların tamamı hatırlanacak bilgileri akıllı telefonlara, tabletlere, bilgisayarlara, akıllı kağıtlara kaydediyor.

Ancak alt eğitim seviyelerinden akademik seviyelere geçişte mini bir devrim geçiren şey, çalışma yönteminin tamamıdır. Bazı örnekler? Üniversitede öğrencilerin %93’ü teknolojiyi günlük olarak veya en azından çok sık öğretim için kullanırken, lisede bu oran %85’tir. Birçoğu bir lisans kursuna kaydoldu (%43), daha sonra birden fazla cihazı paralel olarak kullanıyor; mezun olanlar arasında bu rakam %34’te kalıyor.

Ancak en anlamlı veriler, dijital cihazlara güvenme amaçlarımızdan ortaya çıkıyor. Aslında, lisans öğrencileri bunları her şeyden önce içerik oluşturmak, yani notlar almak, özetler yapmak, çalışma notlarına bakmak, dersler ve sınavlar için belgeler hazırlamak (%52’si) için kullanıyor. Öte yandan, ortaokul öğrencileri bunları çoğunlukla pasif modda, yani ev ödevlerini yaparken destek bulmak veya ek araştırma yapmak için kullanıyor (%58’in ana kullanım alanı bu).

Okul daha fazlasını yapabilirdi

Üniversite dünyasının bu ileri kaçışının kökeni nedir? Belirli araçlarla “diyalog” alışkanlığı. Lise öğrencileri arasında yalnızca 5 kişiden 1’i teknolojik cihazları ders çalışmaya yardımcı olarak kullanmanın okul tarafından teşvik edildiğini iddia ediyor ve görünüşe göre üçte birinden fazlası (%35) bu cihazların kullanılmasına karşı tavsiye bile alıyor. Ancak üniversitelerde yaklaşık 10 kişiden 3’ü günlük öğretim için bile bilgisayar ve tablet kullanmaya teşvik ediliyor ve diğer %70’i de en azından uygun gördükleri şekilde hareket etmekte özgür bırakılıyor; okulda bu özgürlük yarıdan azına (%44) veriliyor.

“Eğitimde küresel bir lider olarak, öğrenciler ve öğretmenler için eğitim deneyimini daha iyi hale getirmeye kararlıyız. Dijitalin, kişiselleştirilmiş ve kapsayıcı öğrenme çözümleri sunabilen en etkili araçlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu cihazların ve eğitimin dijital kullanımında entegrasyonu sayesinde geleceğin meslekleri için gerekli olan dijital becerilerin gelişimini teşvik edebileceğimize, öğrenciler arasındaki, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki işbirliğini geliştirebileceğimize ve yetenekleri geliştirebileceğimize inanıyoruz. organize bir şekilde daha eksiksiz içerik oluşturmak için”Lenovo’nun İtalya Eğitim Müdürü Riccardo Tavola verilerle ilgili yorum yapıyor.

“Pandemi, İtalyan öğrencilere üretkenlik için kişisel dijital cihazlar miras bıraktı: Acil durum sırasında birçoğu bu cihazlara sahip değildi ve babalarının derslerini akıllı telefonlarının küçük ekranından takip etmek zorunda kalsalar da, şimdi daha büyük öğrenciler arasında 10 kişiden 9’u bu durumda. ellerinde kişisel bir PC veya tablet var. Ama yine de yeterli değil. Bunun fayda sağlaması için onlara teknolojiyi öğretimde en iyi şekilde nasıl kullanacakları öğretilmeli, bunu kendilerine bırakmamalılar. Kendini resmi olarak ifade etmenin tek yolunun el yazısı olduğu zamanlarda yapılana benziyordu: Güzel el yazısı okulda öğretiliyordu ve değerlendiriliyordu.”Skuola.net’in kurucu ortağı ve yöneticisi Daniele Grassucci de öyle.