Okul, davranış notları ve uzaklaştırma reformu tamamlanmak üzere

Felaket

Member
Halihazırda aslında davranış notu lise öğrencilerinin karnesinde mevcut olup, yetersizlik bildiren öğrencilerin sınıf tekrarı yaptırmaları zaten mümkün. Bununla birlikte, mevcut en son verilerin disiplinsizlik nedeniyle başarısız olan öğrencilerin %0,1'inden söz ettiği göz önüne alındığında, bu nadir bir olaydır ve bu oran yalnızca profesyonel enstitülerde %0,4'tür. Kabaca 10 öğrenciden 4'ünde olduğu gibi, 9'un altında bir davranış puanı elde etmek çok daha sık görülen bir durumdur ve bu, lisenin son üç yılından birinde meydana gelirse, her yıl için okul kredisinin kaybına neden olabilir. ve dolayısıyla Olgunluk işaretinde bir nokta.

Gelecek öğretim yılından itibaren kurallar mı başlayacak?

Gelecek kanuna dönecek olursak, bitiş çizgisine çok az kaldı. Süreci daha da hızlandırmak için Eğitim komisyonuna, “taslak ofisi” olarak adlandırılan hazır bir metni oylanmak üzere meclise getirme görevi veren Senato'nun olumlu oyu artık yakın görünüyor. blok. O zaman son yeşil ışığı vermek Oda'ya kalacak.

Buna rağmen değişikliklerin önümüzdeki Eylül ayında yürürlüğe gireceği o kadar açık olmayabilir. Çünkü aynı yasa tasarısında, yasanın onaylandığı tarihten itibaren 180 gün içerisinde Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'nın, yenilikleri mevcut mevzuatla uyumlu hale getiren bir yönetmelik çıkarması öngörülüyor. Bu, yaz tatilinden sonra okula dönüşte reformun işler hale gelmesi için davanın Şubat ayına kadar kapatılması gerektiği anlamına geliyor.

Okulda davranışa ilişkin yeni disiplin

Peki Hükümetin arzuladığı bu mini devrim tam olarak neyi öngörüyor? Skuola.net portalında yer alan ve hükmün ana adımlarını özetleyen derinlemesine bir analizde, geçtiğimiz Eylül ayında Bakanlar Kurulu'ndan çıkan sistemin, parlamento salonlarındaki oylamaya neredeyse bozulmadan ulaştığı belirtildi. Projenin iki temel taşı var: Bir yanda, son oylamalarda kesinlikle daha önemli bir ağırlığa sahip olacak olan davranışın değerlendirilmesi; diğer yanda süspansiyonların “tedavisi” için yeni bir yöntem. Daha ayrıntılı olarak bunlar ana yeniliklerdir:

Ortaokulda bile not, sayısal davranış – Davranışa ilişkin tanımlayıcı yargı yalnızca ilkokul çocukları için kalacaktır. Tüm diğerleri için (birinci (orta) ve ikinci (yüksek) ortaöğretim okulları) ondalıklarla ifade edilen klasik not olacaktır. Küçükler için değerlendirme ölçütünü, daha büyükler için halihazırda yürürlükte olan değerlendirme ölçütüyle etkili bir şekilde eşitlemek.

Davranışta başarısızlıkla yıl tekrarlanır – Hem ortaokulda hem de lisede “davranış” alanında en az 6'ya ulaşamazsanız otomatik olarak başarısız olursunuz. Reform, bu olasılığı hem ciddi hem de neyse ki nadir olaylarla sınırlayan mevcut mevzuatın kurallarını sıkılaştırmayı amaçlıyor. Yetersizliğin atfedilmesi, sadece son çeyrekte değil, tüm eğitim-öğretim yılı boyunca meydana gelen ciddi ve tekrarlanan disiplin hataları ve ayrıca enstitü yönetmeliklerinde öngörülen ihlallere atıfta bulunulması durumunda ortaya çıkabilir. Okul seviyesine göre farklılık göstermektedir. Aslında ortaokulda, geçer notun üzerindeki herhangi bir not, bir sonraki sınıfa geçmenize olanak sağlar.

Yeterince mahkemede askıya alındı – Lisede ise tam 6 alan herkes eğitim borcu alacaktır. Diğer konularda eksiklik olması durumunda, öğrenciden yaz döneminde öğretmenlerle birlikte tartışılacak “Aktif ve destekleyici vatandaşlık” konularında bir makale yazması istenecektir. Bir sonraki derse kabul, mülakatın olumlu sonucuna bağlı olacaktır.

6'dan az puanla dönem sonu sınavlarına elveda – Ayrı bir durum, eğitim döngüsünün sonundaki öğrencilerin durumudur. Hem ortaokul hem de lisede davranış notlarını geçmeden final sınavına giremezsiniz.

Olgunluk, davranış notu büyük bir fark yaratabilir – Ancak lise öğrencileri için asıl dönüm noktası, özellikle diploma açısından, davranıştaki 8'dir. Hatta bu eşiği aşmadığınız takdirde kartınızda 3'e kadar okul kredi puanı kaybedebilirsiniz. Bu, doğrudan Olgunluk notuna giren bir puandır ve her yılın sonunda, lisenin son üç yılında, öğrencinin davranış dahil tüm disiplinlerde aldığı ortalama notlara göre verilir. Sınıf konseyi, her ortalama puana karşılık gelen ancak her yıl için bir puanlık takdir yetkisine sahip olan bir bakanlık tablosunu takip etmelidir. Davranış notunun 9'dan düşük olması durumunda cebinizde kalması gereken bir bonus. Ayrıca, üst beşte “davranış”ta basit bir 6, yukarıda belirtilen olgunlukta sunum gibi ek bir görev açacaktır. “Aktif ve destekleyici vatandaşlık” konulu makale.

Kısa süreli uzaklaştırmalar ve eski durumuna döndürme için özel derslerin planlanması – Öğrencilerin ciddi ölçüsüzlükleri durumunda okulların uygulayacağı disiplin yaptırımlarına ilişkin haberler tüm ortaokul, ortaokul ve liseler için ortaktır. Cezanın süresi, süresine bağlıdır. Aslında bu iki gün içinde kalırsa, öğrenci çağrılanlara dahil olacaktır. “Disiplin cezasına yol açan davranışların sonuçlarına ilişkin derinlemesine çalışmalar”; okul ortamında yapılırsa daha iyi olur, dolayısıyla okula giriş yasağı olmadan yapılır.

Uzun uzaklaştırmalar, bir nevi “sosyal hizmet” yapılacak – İki günden fazla uzaklaştırma cezası alanlar için “rehabilitasyon” süreci daha zorlu. Bu durumda cezanın katılım yoluyla infaz edilmesi gerekecektir. “eğitim kurumlarına bağlı yapılarda dayanışma vatandaşlık faaliyetleri”. Bir çeşit “sosyal hizmet”. Bu, uzaklaştırma cezasının uzunluğuna bağlı olarak, yaptırımın geçerli olduğu günlerle sınırlı olabilir veya özellikle ciddi durumlarda, öğrenci sınıfa döndükten sonra bile fazladan bir süre devam edebilir.