ne çalışılıyor ve hangi fırsatlar sunuyor

Felaket

Member
Bu, aşağıdakiler için tasarlanmış yeni bir lise adresidir: “Gençleri, mükemmelliğimizi küresel düzeyde teşvik etme ve geliştirme konusunda beceri ve vizyona sahip bir yönetim sınıfı olacak şekilde eğitmek”. Hedefler böyle anlatılıyor Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı Müsteşarıportal tarafından röportaj yapıldı Skuola.net. Son meclisten bu yana milletvekili olarak, Paola Frassinetti aslında bu yeni lisenin doğuşu için çok çalıştı. Ailelere buranın neyden oluştuğunu ve neden onu seçtiklerini ondan daha iyi kim açıklayabilir?

Müsteşarım, bu yeni lise neden açıldı ve bir öğrenci neden burayı seçmeli?

“İtalyan güzelliğinin dünyadaki elçilerini yetiştirmek için yaratıldı; bu sadece onu bilinir kılmak ve takdir etmekle kalmıyor, aynı zamanda onu savunabiliyor. Mükemmelliğimizi küresel düzeyde teşvik etme ve geliştirme görevine sahip yeni bir yönetici sınıf. Made in Italy lisesinden mezun olanlar, yalnızca İtalyan ekonomisi için hayati sektörleri destekleme fırsatına sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda eşsiz bir kültürel mirasın korunmasına ve yayılmasına da katkıda bulunabilecekler.”.

Made in Italy lisesinde ne okuyacaksınız?

“Öğrenimlerin ilk iki yılındaki öğrenciler, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi STEM alanlarına özellikle vurgu yaparak hem beşeri bilimleri hem de hukuku ele alacaklar. Öğretim saatleri, İtalyan dili ve edebiyatına 132 saat ve hukuk, yabancı diller, tarih, coğrafya, politik ekonomi, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi derslere ayrılmış 99 saat olmak üzere değişiklik gösterecektir. Bu sayede öğrenciler İtalya'nın tarihi-coğrafi, sanatsal ve kültürel perspektiflerinden ekonomi, hukuk ve teknoloji gibi alanlarda sağlam bir hazırlığa kadar uzanan eksiksiz bir eğitim alacaklar.”.

Made in Italy lisesinin sıklıkla karşılaştırıldığı Les (ekonomik-sosyal lise) ile farklılıkları nelerdir?

“Bu ilk yılda Made in Italy lisesi deneysel özelliklere sahip olacak ve bu yeni okulun tanıtılmasının ancak iyi bir yönlendirmeyle mümkün olacağı açık. İtalyan mükemmelliğini, yaratıcılığını ve girişimciliğini desteklemek ve teşvik etmek amacıyla, belirtildiği gibi hem beşeri bilimleri hem de STEM konularını kapsayan eksiksiz bir hazırlık kesinlikle sağlayacaktır. Made in Italy yasa tasarısının öngördüğü “Enterprises and Skills for Made in Italy” Vakfı aracılığıyla, lise ile şirket arasında köprü görevi görecek ve öğrencilerin işlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla kurumsal dünyayla etkileşim de öngörülüyor. Gençler küresel zorluklarla yetkinlik ve vizyonla yüzleşmek için eğitiliyor. Hem uluslararasılaştırma projeleri hem de Çapraz Beceriler ve Oryantasyon Yolları (PCTO) güçlendirilecek ve bunları mümkün olduğunca bölgenin ekonomik-üretken dokusuna bağlayacak.”.

Made in Italy Lisesi hangi yeteneklere, eğilimlere ve tutkulara yanıt veriyor? Başka bir deyişle hangi öğrencilere yöneliktir?

“Made in Italy Lisesi, İtalyan kültürü ve yenilikçiliğine tutku duyan öğrenciler ve kendilerini İtalyan mükemmelliğinin desteklenmesinde uzman olmaya yönlendirecek bir yolu takip etme konusunda hevesli olanlar için idealdir. Made in Italy'nin potansiyeli olağanüstüdür ve bunu anlamayı öğrenmek gençlerin geleceği için önemli bir perspektiftir. Dolayısıyla bu lisenin, gençleri Made in Italy'nin potansiyelini anlamaya ve tanıtmaya hazırlayan eğitimler sunarak geniş bir öğrenci kitlesine hitap etme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebilirim.”.

Made in Italy lisesinin “doğal” satış noktaları nelerdir? Üniversite mi, ITS mi yoksa iş dünyası mı?

“Bir liseden bahsediyoruz, dolayısıyla bu okulu seçenlerin diploma sonrası eğitim yolunda eğitime devam etmek isteyecekleri varsayılıyor, ancak bu, iş dünyasına diplomayla girme olasılığını ortadan kaldırmıyor veya ITS Akademisi aracılığıyla daha spesifik bir profesyonel yol seçmek”.

Diploma sonrası yola devam etmek isteyenler için üniversitenin veya mesleki eğitimin hangi bölümü açıktır?

“Olasılıklar çoktur ve Hukuktan İletişime kadar büyük bir geçişlilik vardır. Pek çok olası yol var çünkü bu lise, öğrencilerini ekonomimizi ve kültürümüzü desteklemeye hazırlama konusunda büyük bir yeteneğe sahip olmak istiyor”.

Ancak Made in Italy, bugün bulunamayan birçok teknik-pratik meslekten de oluşuyor. Bu lise bu ihtiyaca cevap mı?

“Bu daha çok gençleri küresel düzeyde mükemmelliğimizi teşvik etme ve geliştirme konusunda beceri ve vizyona sahip bir yönetim sınıfı haline gelmeleri için eğitme ihtiyacına bir yanıttır. Teknik-pratik eğitim için teknik-mesleki enstitüler var ve 4 artı 2 yıllık reformla, bölgelerin ve üretken dünyanın yüksek sesle talep ettiği gibi okulu iş ve teknik-pratik becerilere olan taleple daha yakından bağlayacağız.”.

Bu yolu devreye sokan okullardan bahsetmişken, verdikleri tepkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Made in Italy Lisesi'ne verilen yanıt oldukça tatmin ediciydi, mevcut kısa süre de göz önüne alındığında, bu sonuç, Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'nın, Ticaret ve Made in Italy Bakanlığı ile birlikte yaptığı büyük çalışma sayesinde elde edildi. okullar ve bölgelerle önemli soruşturma ve irtibat çalışmaları yürüttü. Şu anda Campania bölgesi hariç, önümüzdeki birkaç gün içinde alacakları kayıt sayısına göre yeni birinci sınıfları Eylül ayında aktif hale getirebilecek 92 enstitü var. Bu, gençlere yönelik eğitim olanaklarını genişletir ve gelecekleri için bir fırsattır. Lombardiya, Lazio ve Sicilya gibi bazı bölgelerde ise daha ikna edici bir yanıt geldi. Genel olarak Güney, bu eğitim teklifine büyük ilgi gösterdi; gençleri, aynı zamanda okul terkinin aksine, aynı zamanda bölgeler için itici güç olan yeni yollara teşvik etmek için büyük bir istek olduğuna inanıyorum.”.