Mercedes-Benz’den ‘Hafif Ticari Üretimi’ Açıklaması

bencede

New member
Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, 20 yıldır Türkiye’de üretilen Fiat Doblo’nun bundan daha sonraki süreçte İspanya’da üretileceğinden bahsetmiştik. Şimdiyse buna paralel bir gelişme yaşandı. Habertürk’e konuşan Mercedes-Benz Otomotiv yavaşça Ticari Araçlar Eser Kümesi İcra Şurası Üyesi Tufan Akdeniz, Mercedes-Benz’in Türkiye’de yavaşça ticari araç üretimi yapabileceğini söylemiş oldu. Fakat ülkemiz, şu an için buna pek de uygun değil.

Hem Mercedes-Benz birebir vakitte Fiat Doblo’nun üretiminin çekilmesiyle ilgili konuşan Tufan Akdeniz, Fiat Doblo’nun Türkiye’den gidişini “üzücü” olarak nitelendirdi. “Doblo’nun üretiminin yurtdışına çıkması Türkiye için bir kayıptır. O model etrafında tedarikçileri ile birlikte bir ekosistem gelişmişti, fazlaca büyük bir yatırımdı.” diyen Tufan Akdeniz’e nazaran bu durum, Mercedes-Benz için bir avantaj yaratmayacak. Zira Mercedes de yavaşça ticari araçlarını ithal olarak ülkemize getiriyor.

Türkiye’de yavaşça ticari araç üretimini düşünüyoruz ancak…

Tufan Akdeniz, Mercedes-Benz’in Türkiye’de yavaşça ticari araç üretimini düşündüğünü fakat iç pazar şartlarının buna uygun olmadığını söylüyor. Akdeniz’e bakılırsa Mercedes-Benz’in Türkiye’de yavaşça ticari üretimi yapabilmesi için ürettiği araçların yarısını satması gerekiyor ve şu an için bu pek de mümkün görünmüyor. Lakin Mercedes-Benz yöneticisi, Türkiye’de üretim için açık kapı bıraktı. Şayet bir gün koşullar değişirse, şirket Türkiye’deki üretimine resmen başlayacak.

Tufan Akdeniz’in Türkiye’deki üretim mümkünlüğü ile ilgili açıklamaları şöyleki: “Türkiye’de yavaşça ticari araç üretimini Almanya’daki şirket merkezinde daima gündemde tutmaya çalışıyoruz. Üretim için ekonomik ölçeği yakalamamız lazım. Bunun için de, üreteceğimiz araçların yarısını iç pazarda satabilmeye ikna olmamız gerekli. Ancak, fizibilite çabucak hemen sürdürülebilir bir halde yurt içi satış konusunda umut vaat etmiyor, vaat ettiği gün üretim yapılabilir. Türkiye’de yavaşça ticari araç üretimi konusunda istek ve plan her vakit var…”