Kıyametin Geldiğini Dünyaya Nasıl Anlatırsınız?

Bakec

Member
Gökbilimcinin şimdiye kadarki teorik görevlerinden biri, halkı çok büyük ve korkunç bir şeyin olmak üzere olduğunu bildirmektir: Güneş yakında patlayacak, bir kara delik Dünya’nın yoluna girdi, düşman uzaylılar toplandı. ayın hemen arkasında bir armada.

Yeni Netflix filmi “Don’t Look Up”da, Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın oynadığı bir çift gökbilimci, “gezegeni öldüren” bir kuyruklu yıldızın doğruca Dünya’ya yöneldiğini ve haberi yayması gerektiğini keşfettiklerinde bu sorumluluğu üstleniyorlar. .

İyi gitmiyor. Meryl Streep’in oynadığı Amerika Birleşik Devletleri başkanı, anket sayılarıyla daha fazla ilgileniyor. Televizyon talk show sunucuları bilim adamlarıyla alay ediyor. Zengin oligarklar kuyruklu yıldızın minerallerinden yararlanmak istiyor. “Don’t Look Up”, Stanley Kubrick’in 1964 tarihli klasik kara komedisi “Dr. Strangelove veya: Endişelenmeyi Bırakıp Bombayı Sevmeyi Nasıl Öğrendim? ”

Onu izlemek, Gerçekten Kötü haberlerle ilgili kendi deneyimimi geri getirdi. 1998 yılının Mart ayında, The Times’ın yeni bilim editör yardımcısıydım ve kıyamet günü izleyicim küçük ama seçkindi: The Times’ın en iyi editörleri. Sadece bir aydır görevdeydim. Kimse beni gerçekten tanımıyordu. Doğrudan patronum, bilim editörü, bir hafta izin almış ve sorumluluğu bana bırakmıştı.

Ve böylece, 11 Mart’ta öğleden sonra geç saatlerde, editörlerin ertesi günün ön sayfası için hikayeler hazırladığı 4:30 haber toplantısına girdim ve seçkin muhabir Malcolm Browne’ın son dakika haberimiz olduğunu duyurdum. “Çok güzel bir hikaye” dedim. “Dünyanın sonuyla ilgili. ”

Brian Marsden, 2028 yılında asteroit 1997 XF11’in Dünya’nın 30.000 mil yakınına geleceğini hesaplayan astronom. Kredi. . . Evan Richman

Kaynak, Uluslararası Astronomi Birliği’nin kozmik keşifler için takas odası olan Astronomik Telgraflar Merkezi Bürosu ve kuyruklu yıldızları ve asteroitleri takip etmekten sorumlu Küçük Gezegen Merkezi müdürü Brian Marsden’di. Yakın zamanda keşfedilen bir asteroidin, 1997 XF11 (şimdi asteroit 35396) adlı bir mil genişliğindeki kayanın 26 Ekim 2028’de Dünya’nın 30.000 mil yakınından geçeceğini ve gezegenimize çarpma ihtimalinin küçük ama gerçek olduğunu hesaplamıştı.

Dr. Marsden daha sonra “40 yılı aşkın bilgisayar yörüngesinde daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim” dedi. I. A. U. Circular’da bunu dünyayla paylaşmanın bir görevi olduğunu hissetti.

Ön sayfadaki toplantı, amaçlı bir kargaşaya dönüştü. Gecenin geri kalanını, ipoteklerini ödemeye devam edip etmeyeceklerini öğrenmek isteyen haber odası meslektaşlarımın sorularını yanıtlayarak ve üst düzey editörlerin soru ve önerilerini yanıtlayarak geçirdim. Gökbilimciler, karanlıkta bulanık bir nokta olan asteroitin resimlerini gönderdi. Ön sayfadaki bir haberin yayınlanmadan önce haber odasında aldığı incelemede adrenalinle dolu bir hızlandırılmış kurs yapıyordum.

O gece eve gitmek istemedim ama sonunda sinir krizi geçirerek gittim. Ertesi sabah zaten her şey bitmişti. Asteroitin birkaç yıl önceki resimleri bir gecede ortaya çıktı ve Dr. Marsden yörüngeyi yeniden hesapladı ve 1997 XF11’in Dünya’yı 600.000 mil özleyeceğini buldu. Bu hala kozmik standartlara göre yakındı, ancak uygarlık için güvenliydi.

Washington Üniversitesi’nden astronom Bernadette Rodgers tarafından 11 Mart 1998’de 30 dakikalık bir aralıkta çekilmiş, şu anda küçük gezegen 35396 olan 1997 XF11 asteroitinin bir görüntüsü. Kredi. . . Bernadette Rodgers/Washington Üniversitesi/Astrofizik Araştırma Konsorsiyumu

İlerleyen günlerde, Dr. Marsden, meslektaşları ve medya tarafından, asteroidin hiçbir risk oluşturmadığını zaten bilen diğer gökbilimcilere danışmadan “küçük tavuk” diye azarlandı. NASA, astronomlara bir kıyamet haberiyle ajansı ve halkı kör etmeden önce birlikte hareket etmelerini söyledi.

Dr. Marsden böyle bir korkuya neden olduğu için özür diledi, ancak asteroit çarpması ve yok olma tehlikesi konusunda farkındalığın artmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Daha sonra The Boston Globe’da “Olay itibarım için kötü olsa da, bu soruna dikkat çekmek için böyle bir korkuya ihtiyacımız vardı” diye yazdı. “Ayrıca, yaptığımız gibi duyuruyu yapmamamızın, bilimin temel açıklığından yoksun bırakıldığına dair kınamalara yol açacağına inanıyorum” dedi.

Astronomi üzerine 20 yıldır haber yaptığımı bildiğim alaycı, meleksi bir varlık olan Dr. Marsden için kendimi kötü hissettim. (2010 yılında öldü. ) Ve kendime acıdım. İşten sadece bir ay sonra dünyanın olası sonunu ne sıklıkla ele alıyorsunuz? Ertesi gün, The New York Post, “Asteroidine Hoşçakal Öpücük Ver!” manşetini yayınladığında, bunu kişisel olarak aldım.

The New York Times’ın 12 Mart 1998 tarihli birinci sayfa makalesi ve The New York Post’un 13 Mart tarihli kapağı.

Ancak, Arizona Üniversitesi’nde bir asteroit uzmanı olan ve “Sakın Yukarıya Bakma” konusunda bilimsel danışman olarak görev yapan Amy Mainzer’e göre, olay gerçekten de bir tür dönüm noktasıydı. ”

2005’te Kongre, NASA’ya, genişliği 500 fitten büyük veya Dünya’ya yakın olan tüm asteroitlerin en az yüzde 90’ını bulmasını ve izlemeye başlamasını emretti. (Yıllar sonrasına kadar arama için çok para vermeyi ihmal ettiler. ) Kozmik bir atış galerisinde yaşadığımız söylendi.

NASA şimdi bu çaba için yılda yaklaşık 150 milyon dolar harcıyor. NASA’nın Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir kuyruklu yıldız uzmanı olan ve 1998’de Dr. Marsden’i eleştiren Donald Yeomans, “1997 XF11’den bu yana çok yol kat ettik” dedi.

Bu günlerde bilgisayarlar, asteroitleri ve kuyruklu yıldızları sınıflandırma, yeni gözlemlerden yörüngeleri otomatik olarak hesaplama, bunları bilinen nesnelerle karşılaştırma, ne kadar tehlikeli olduklarını puanlama ve sonuçları astronomlara gönderme işlerini yapıyor. Dünya’nın beş milyon mil yakınına gelen her şey, Potansiyel Olarak Tehlikeli Nesne veya PHO olarak kabul edilir.

Dr. Mainzer, “O zamanlar tüm bunlara sahip değildik,” dedi. “Toplum olarak çok şey öğrendik. ”

Adam McKay’in yönettiği ve birlikte yazdığı “Don’t Look Up”, tesadüfen, NASA’nın asteroitlerin yörüngelerinden saptırılıp değiştirilmeyeceğini görmek için bir görev başlatmasından üç haftadan kısa bir süre sonra Cuma günü geliyor. Ancak film asteroitlerden çok, insanların kötü haberleri bilimden uzaklaştırma ve yanlış bilgileri benimseme eğilimi hakkında. İklim değişikliği konusunda harekete geçmemekle ilgili bir alegori olarak tasarlandı. Dr. Mainzer, “Pek çok insan bunu duymak istemiyor,” dedi. “Bir bilim insanı olarak bu korkunç. ”

Ancak film pandemi sırasında çok dikkatli bir şekilde çekildi ve devam eden sağlık kriziyle paralellikleri gözden kaçırmak zor.

Dr. Mainzer, “Bilim adamları değişimi etkileme gücüne sahip değiller” dedi. “İnsanları bilimsel bilgi üzerinde hareket etmeye nasıl yönlendiririz?” Yanlış bilgi tedarikçileri ile başa çıkmak zorunda kalsalar bile, “sistem içinde çalışmalılar mı” diye sordu.

Mizah yardımcı olur, Dr. Mainzer ekledi: “Böyle olmak zorunda olmadığını söylüyoruz. Bu yola girmek zorunda değiliz. ”

<saat/>

Takviminizi güneş sistemi ile senkronize edin

Bu dünyanın dışında olan bir güneş tutulması, meteor yağmuru, roket fırlatma veya başka herhangi bir astronomik ve uzay olayını asla kaçırmayın.