Kırmızı ve beyaz mı yoksa siyah ve sarı mı?

Beykozlu

New member
Günaydın sevgili okuyucular,

Sana karşı en başından dürüst olmalıyım. Bu cumartesinin futbolseverler için çok özel olduğunu biliyorum. Ne de olsa şampiyonluk kupası için verilen mücadele bu yılki kadar heyecan verici değildi. Hatta BVB için “tarihi bir fırsattan” ve FC Bayern için “son bardağı taşıran son damladan” söz ediliyor. Ve tablonun en altında bile, bugün hala çok şey olabilir.

Ancak – dürüstlüğüme dönecek olursak – son birkaç gündür sayısız editör konferansından spor arkadaşlarımın bu süper Cumartesi için nasıl hazırlandıklarını duymasaydım, muhtemelen tüm bunları bilemezdim. Bu nedenle, sizi bu noktada uzmanlara yönlendirmek istiyorum: RND.de’de, diğer şeylerin yanı sıra, bugün erkekler Bundesliga’nın son maç gününde size ustalıkla eşlik edecek canlı bir şerit bulacaksınız.

Ancak taktikler, dizilişler veya goller konusunda hevesli olmasanız bile: Bu maç günü hakkında taraftar olmayanlar için kesinlikle okumaya değer çok sayıda hikaye var. Örneğin, şampiyonluk kupasını kazanmaya neredeyse herkesten daha fazla yaklaşan insanların bile ille de en büyük futbol taraftarı olmadığını öğrendiğimde biraz gülümsemek zorunda kaldım. Meslektaşlarım Nils Weinert ve Sebastian May, şampiyonluk kupasının ve DFB Kupasının hazırlanması, çoğaltılması ve kazınmasıyla ilgilenen şirketi ziyaret ettiler. Diğerlerinin yanı sıra, gümüşçü Martin Wagner, kupaların kutlama için kaldırılmadan önce çok parlak bir şekilde cilalanmasını sağlamak için orada çalışıyor. “Bu gerçekten özel bir şey” diyor, ancak kilise tarihinden nesneler üzerinde çalışmayı daha ilginç bulduğunu kabul eden Wagner.

Şampiyonluk kupası, DFB Kupası ve daha fazlası: neden büyük kupalar Bremen’e gelmeye devam ediyor?

Almanya şampiyonluk kupasını veya DFB Kupasını kim kazanırsa kazansın, Alman kulüp futbolunun büyük kupaları her zaman Bremen’e geri döner.

© Kaynak: RND

Ve daha fazla yer yoksa?

Şampiyonluk kupası tarihsel değil ama 1949’dan beri veriliyor. Ve gravürler için alan yavaş yavaş tükeniyor. Üç ila dört yıl içinde halka dolacak. O zaman ne olur, Weinert’in bildirdiği gibi, DFL şimdiden beyinlerini harap ediyor. Yeni bir kupaya ihtiyacı var mı? Gelecekte daha küçük yazı tipleriyle kazımak gerekli olacak mı?

Bütün bunlar seni soğuk mu bırakıyor? O zaman sıcak ve güneşli bir Pentikost hafta sonunu sabırsızlıkla bekleyin. Ama dikkat et! Wetterkontor meteoroloji uzmanı Britta Siebert-Sperl, “Birçoğu güneşe tekrar alışmadı, ancak prensipte şimdiden yaz ortasındaki kadar güçlü” diye uyarıyor. Bu yüzden iyice ovalamak daha iyidir.

Bu güne iyi bir başlangıç yapmanızı dileriz,

Sevgiler, Anna Schuhgart

Gün

Günün ne getirdiğini bilmek – Almanya yazı işleri ağından gelen haber brifingiyle. Her sabah saat 7’de

günün Sözü

Tabii ki, daha kötü bir şey olabilirdi.
Wolfgang Büchner,

Hükümet Sözcüsü Yardımcısı

Ciddi bir güvenlik ihlali, bir adamın Şansölye ile fiziksel temas kurmasını sağlar. Bir konvoya sızar ve pistten indiğinde Olaf Scholz’a sarılır. Hükümet olayla ilgili kapsamlı bir açıklama duyurdu.

Bugün kimin önemi olacak

Bugün (20:15 pm, ARD), Barbara Schöneberger “Eğlenceyi anlıyor musunuz?” programının moderatörlüğünü yapıyor.

Bugün (20:15 pm, ARD), Barbara Schöneberger “Eğlenceyi anlıyor musunuz?” programının moderatörlüğünü yapıyor.

© Kaynak: Jörg Carstensen/dpa

“Eğlenceyi anlıyor musun?” bir Alman televizyon eğlence klasiğidir, gösteri bugün hala popülerdir. “İyi kavramların her zaman işe yaradığını düşünüyorum” diyor Barbara Schoeneberger. Cumartesi günü programa ev sahipliği yapıyor. Bir filmde, Freifrau von Knigge-Landhorst rolüne girecek ve Kristian Teetz (+) ile RND röportajında söylediği gibi “tamamen yaramazlık yaptı”. “Almanların ne kadar hoşgörülü ve sabırlı olduklarını bir kez daha fark ettim.”

günün randevuları

2023’te 21 film yarışacak Cannes’da Altın Palmiye. Önemli film festivalinin ödülleri bu gece sahiplerini bulacak. Bir avuç film, özellikle çok sayıda eleştirmeni ikna etmeyi başardı. Bunların arasında Alman aktris Sandra Hüller’in oynadığı iki yarışma var. 45 yaşındaki oyuncunun en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanma şansı yüksek. Geçen yıl Ruben Östlund’un hiciv “Üzüntü Üçgeni” büyük ödülü kazandı.

okuma önerileri

Marx? Einstein? Yoksa Anne Frank mı? kim en ünlü kişi Almanya’da kim doğdu? Ve bölgenizdeki en büyük ünlü kim? Araştırmacılar bunu Wikipedia verilerini kullanarak analiz ettiler. Kendiniz öğrenmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Hayvanlar aleminin aksine, kadınlar doğurganlıklarının sona ermesinden sonra onlarca yıl yaşarlar. Tamamen biyolojik bir bakış açısından, insanlar özeldir. Antropolog Sylvia Kirchengast açıklıyor menopozun evrimsel kökeni – ve neden menopoz da faydalı olabilir (+).

Ağımızdan: Tunç Çağı’ndan ikili olmayan insanlar

Göttingen Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Tunç Çağı’na ait cesetlerin cinsiyet kimliklerini inceledi. “Göttinger Tageblatt” (+), sonuçlarının tarih öncesi Avrupa’da ikili cinsiyet normu kavramını geçersiz kıldığını bildiriyor.

günün podcast’i

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Bir podcast olarak “Gün”

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Dinlenmesi gereken haberler

Harici içeriği göster

sende abone ol

Kriz Radarı: Çatışmalar, savaşlar, felaketler – Can Merey tarafından analiz edilen, her Çarşamba yeni.

İklim kontrolü: İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini alın – her Cuma yeni.

Paha biçilemez: Parayla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileri – her Çarşamba.

Başkent Radarı: Hükümet bölgesinden kişisel izlenimler ve arka plan bilgileri – her Salı, Perşembe ve Cumartesi.

Hayat ve biz: Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

N’aber, Amerika? ABD haber bülteni, her iki Salı günü siyaset, toplum ve kültürdeki gelişmeler hakkında arka plan bilgileri sağlar.

Akış Ekibi: Netflix ve Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

İle RND.de60’tan fazla bölgesel medya evinin ortak olduğu Almanya editör ağının mobil haber hizmeti, sizi her zaman güncel tutuyor, yönlendirme sağlıyor ve karmaşık sorunları sınıflandırıyoruz – Almanya’daki ve dünyadaki muhabir ağımızla her alanda dijital uzmanlar olarak.