İlk Defa Film Dünyasındaki Kadınlar Konusunda İyimserim

Bakec

Member
İyi bir film yılında – ve ne duymuş olursanız olun, 2022 böyle bir yıldı – En İyi 10 listesini derlemeyi bir ıstırap buluyorum. Kutlamak istediğim çok fazla iyi ve harika film, çok fazla başlık var. Bir mükemmellik lütfuna kapılmak, sinema festivallerinde sıklıkla yaşadığım bir zevktir. Ve son zamanlarda, ister evde, ister şenlikte, bu bolluğun ne kadarının ekran ve kamera arkasındaki kadınlardan geldiğini hayretle izliyorum.

Kadınlarla ve filmlerle büyük bir değişim yaşıyoruz, sayılarda ama aynı zamanda bilinçte de bir değişim. Kadın film yapımcılarından olsun ya da olmasın, kadın odaklı filmler haftalık olarak açılır ve sapmalar olarak değil, doğal olarak karşılanır; bazıları gişeye hükmediyor ve bir avuç dolusu ödül sezonunu canlandırıyor. Devam eden önyargılara ve engellere rağmen, kadınlar artık çeşitli bütçelere, konulara ve oyunculara sahip filmler yönetiyor. Bir eleştirmen olarak işimi daha heyecanlı hale getirdi.

Uzun zaman önce öğrendim ki, kadınların erkeklerin dünyaları fethetmesini izledikleri sinemaları ardı ardına izlemenin moral bozucu ve yabancılaştırıcı olduğunu. Ve evet, erkekler Amerikan sinemasına hükmetmeye devam ediyor. Yapımcılar ve yönetmenler loncaları, en son ödülleri için tek bir kadın film yapımcısını aday gösteremediler ve Salı günü Akademi Ödülleri büyük ölçüde aynı şeyi yaptı, ancak Sarah Polley’in “Kadınlar Konuşuyor” sürpriz bir şekilde en iyi film adayı oldu. Geçen yıl yurt içinde gişe hasılatı yapan En İyi 20 kişinin tamamı erkekler tarafından yönetildi; bu, “Wonder Woman” gibi istisnalara rağmen, uzun süredir norm haline gelen bir cinsiyet dengesizliğidir. Yine de 2022’de beni asıl etkileyen şey, manşetini ve yönetmenliğini kadınların yaptığı, kültürel ve ekonomik etki yaratan filmlerin sayısıydı.

Kadınlar, geçen yıl her tür filmde temsil mücadelesini üstleniyor gibiydi, Michelle Yeoh “Evvel’de Her Yerde Her Yerde”, Keke Palmer “Hayır” ile kaçıyor ya da mecazi olarak zengin kadın savaşçılar ordusu başı çekiyor. “Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda”da. Gina Prince-Bythewood’un Eylül’de 1 numaradan gösterime giren macera draması “The Woman King”de daha çok kadın dövüşçü vardı. İzleyiciler önümüzdeki hafta sonu, Olivia Wilde’ın bir kadının vahşice gerici kadınlıktan kurtulmasıyla ilgili bölücü çılgınlığı “Endişelenme Darling”i yakalayabilirler. O da 1 numaradan açıldı; sonraki hafta sonu, bir kadının bir iblisle yüzleşmesini konu alan bir korku filmi olan “Smile” onun yerini aldı.

Üç kadın başrollü filmin arka arkaya gişe rekorunu kırdığını (veya görüp görmediğini) hatırlayamadım, bu yüzden “Gülümseme” açıldıktan sonra IndieWire’ın gişe hasılatını takip eden Tom Brueggemann’a sordum. En son 2009’da “Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay”, “The Blind Side” ve Disney’in ilk Siyahi prensesinin rol aldığı “Prenses ve Kurbağa”nın vizyona girmesiyle olduğunu tespit etti. “Kurbağa” bir yana, bu filmler pek akılda kalıcı değil ve hikayeleri eski püskü kumaştan kesilmiş. Yine de birlikte ele alındığında, popülerlikleri, bir araştırmaya göre En Popüler 100 popüler filmdeki konuşan karakterlerin yalnızca üçte biri kadın olsa bile, film dünyasında önemli bir şeylerin değişmeye başladığını gösteriyordu.

BAŞKA BİR ŞEY OLDU 2009’da: Kathryn Bigelow’un savaş filmi “The Hurt Locker” coşkulu eleştiriler ve iyi bir gişe hasılatı ile açıldı ve kısa süre sonra Akademi Ödülleri’ne doğru yürüyüşe geçti. Bu tür kampanyalar zahmetlidir, ancak bu, Mart 2010’da Bigelow’un en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk kadın olmasıyla semeresini verdi. Gecenin sonunda, film en iyi filmi kazandığında ikinci bir Oscar’ı aldı, bu ikiz zaferler, çoğumuzun evde izlemesini sağladı. Oscar’ları sevmediğimde nefret ediyorum ama o gece bayıldım. Kesinlikle, bunun sektördeki kadınlar için her şeyi değiştireceğini düşündüm, açık kapıları ve çek defterlerini zorlar. Tam olarak bu şekilde olmadı; Değişimin şimdiden gizlice içeri girmeye başladığını fark etmemiştim.

Kathryn Bigelow, 2010’da en iyi yönetmen dalında Oscar kazandı. Değişim çoktan başlamıştı. Kredi… Matt Sayles/İlişkili Basın

Bigelow Oscar’larından kısa bir süre sonra, aklıma geldikçe, onun ve endüstrinin tarihi hakkında, benim ve diğer çileden çıkmış feminist sinema severlerin sonsuza dek yazdığı makalenin aslında bir versiyonu olan bir deneme yazdım. Denememe, akademisyen ve araştırmacı Martha M. Lauzen’in sinemadaki kadınlar üzerine yıllık raporu olan Celluloid Tavan’dan şu cümleyi ekledim: “2009’un En İyi 250 filminde çalışan tüm yönetmenlerin yüzde 7’sini kadınlar oluşturuyor.” Niyetim, bu sayıların Bigelow’un istisnacılığının sert ve iç açıcı bir hatırlatıcısı olmasıydı; Ancak şimdi, rakamlar, Lauzen’in 2022’de kadınların sorumlu olduğunu ortaya koyan son araştırmasındaki bulgularla tam bir tezat oluşturuyor. yüzde 18İlk 250’de çalışan yönetmenlerin sayısı.

Bu ay yayınlanan başka bir çalışma, yalnızca en büyük, en pahalı stüdyo filmlerinin çoğunun bulunabileceği, genellikle yerel olarak yayınlanan İlk 100’e odaklanıyor. Bu çalışma, Stacy L. Smith ve USC Annenberg Inclusion Initiative’dendi ve bulgularını oldukça kötümser bir çerçeveye oturtmuştu. Annenberg raporu, “popüler filmlerde kadın yönetmenler için küçük kazanımlar” olduğunu kaydetti, ancak aynı zamanda, anlaşılır bir şekilde, değişimin hızının yavaş olduğu sonucuna vardı. Çalışmalarla ilgili haberlerin telaşı, benzer şekilde kötümser notlar aldı ve Variety’nin “Değişemede Başarısızlık: Hollywood’un Film Setlerindeki Çeşitliliği İyileştiren İlerleme Eksikliğini İncelediği İki Rapor” duyurusunu yaptı.

Veriler reddedilemez ve tartışılamaz. Korkunç bir şekilde, nüfusun çoğunluğunu oluşturan kadınlar, sinema dünyasında tek ve tek bir nedenle azınlık olarak kalıyor: Amerika Birleşik Devletleri’nde 1964’ten beri yasa dışı olan ancak sektörde her zamanki gibi devam eden cinsiyete dayalı ayrımcılık. Erkekler daha fazla finansman, daha fazla fırsat, daha havalı işler, daha fazla ikinci şans elde etmeye devam ediyor. Erkekler de aynı yorgun eski hikayelerle izleyicileri sıkmaya ve sıkmaya devam ediyor. Yine de bu gerçeklerin ve moral bozucu tüm istatistiklerin ortaya koymadığı şey, miktarını belirlemesi zor olan diğer, daha incelikli ve daha sismik değişimler, beni hem Arka’nın hem de endüstrinin durumu hakkında alışılmadık derecede iyimser hissettiren değişimler.

Umutlu olmamın bir kısmı, 2009 araştırması ile 2022 araştırması arasında yaşananlara dayandırılabilir, çünkü Bigelow’un Oscar kazanmasına ek olarak şunlar oldu: “Nedimeler” büyük bir hit oldu; Ava DuVernay, Sundance Sinema Şenlik’te en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk Siyahi kadın oldu; Pixar, kadın başrollü ilk filmi “Cesur”u yayınladı; “Açlık Oyunları” yeni bir Amerikan kahramanlık prototipini popüler hale getirdi; “Frozen” bir canavar hitiydi ve “Gravity” de öyle; DuVernay, Paramount Pictures tarafından vizyona giren ve Akademi Ödülleri’nde en iyi film dalında aday gösterilen “Selma”yı yönetti ve en iyi yönetmen dalında aday gösterilmese de, bu eksikliği bir eğlence imparatorluğu kurarak yanıtladı.

Ayrıca! Angelina Jolie ve Charlize Theron kıç tekmeledi; Melissa McCarthy ve Amy Schumer gürültü ve banka yaptı; “Yıldız Savaşları” serisi bir kadın Jedi ile yeniden canlandırıldı; Kadın liderliğindeki yeni “Hayalet Avcıları” kadın düşmanı açıklayıcı bir tepkiye neden oldu; “Ters Yüz” bir hit oldu ve pek çok insanı ağlattı, yanımda kız arkadaşının omzunda ağlayan adam da dahil; Viola Davis en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kazandı (“Fences” için); kadınlar, muhtemelen hapishanede ölecek olan Harvey Weinstein’a seslendi; DuVernay, Siyahi bir kadın tarafından yönetilen 100 milyon dolarlık bütçeli ilk film olan “A Wrinkle in Time”ı yaptı; Nia DaCosta, bir film açılışı 1 numara olan ilk Siyahi kadın olan “Candyman”ı yönetti; Chloé Zhao, bunu yapan ilk beyaz olmayan kadın olarak en iyi yönetmen (“Nomadland”) dalında Akademi Ödülü kazandı.

Kredi… Najeebah Al-Ghadban’ın çizimi; Projektör Resimleri (Chloé Zhao); Murray Close/Lionsgate (“Açlık Oyunları”); Lucasfilm/Disney (“Yıldız Savaşları: Skywalker’ın Yükselişi”); Getty Images aracılığıyla Todd Wawrychuk/AMPAS (Akademi ödülü)

Bu belirteçlere rağmen, sektörün mevcut durumu göz önüne alındığında iyimserliğim de şaşırtıcı görünebilir. Kötü, çok kötü, defalarca söylendi. Akışın artması ve tiyatro katılımındaki düşüş, sektörü pandemiden önce bile başka bir varoluşsal krize itti; şimdi daha kötü 2020 kapanışından sağ kurtulan sinemalar mücadele etmeye devam ediyor çünkü stüdyolar Covid öncesine göre üçte bir daha az film yayınlıyor ve başka bir gişe rekorları kıran film veya korku filmi izlemedikçe kimse dışarı çıkmak istemiyor. Daha yaşlı izleyicilere bağlı olan ve finansal hurdalar için dolandırıcılık yapan sanat evi dünyası özellikle ağır darbe aldı.

Durum inkar edilemeyecek kadar daha karmaşık ve kriz ister 20. yüzyılın başında, ister yüzyılın ortalarında Thomas Edison’un sinema filmlerini tekeline alma çabaları olsun, filmlerin tüm tarihleri boyunca birbiri ardına felaketlerden geçtiğini ve hayatta kaldığını tekrarlamakta fayda var. televizyonun yükselişi, eski Hollywood’un düşüşü veya Yeni Hollywood’un düşüşü. Korkunç, zor bir iş. Yine de Amerikalılar onlarca yıldır düzenli tiyatro yapma alışkanlığından vazgeçerken ve yakın zamanda (özellikle bir salgın sırasında) rotayı değiştirmeye isteksiz görünürken, insanlar ekranın boyutu ne olursa olsun filmleri hâlâ seviyor.

KADINLAR SİNEMANIN İCAT EDİLMESİNE YARDIMCI OLDU ancak 1930’lardan 60’lara kadar yönetmen olarak Hollywood’dan büyük ölçüde dışlandılar. Çoğunluğu beyaz olan diğer kadınlar, çoğunlukla (beyaz) erkeklerin yönettiği filmlerde rol almaya devam etti; derinlere yerleşmiş zihinsel modellerin yaratılmasına yardımcı olan cinsiyete dayalı bir işbölümü: Feminist akademisyen Laura Mulvey’in deyimiyle, kadınlara bakılmalıydı, erkekler ise erkeklere. İster ekranda kahramanı oynuyorlar, ister kamera arkasında kararları veriyorlar, aksiyon dünyasına aitti. Yine de küçük bir bağımsız kadın grubu, kültürel ve ekonomik zorluklara ve kral yapıcıların ve gazetecilik de dahil olmak üzere sözcülerinin kayıtsızlığına, hor görülmesine ve suistimal edilmesine rağmen on yıllar sonra Hollywood dışı filmler yapmayı başardı.

Sözleşmeli oyuncu galaksileriyle eski stüdyo sisteminin sonu, kadın yıldızlar için felaket oldu ve ardından gelen New Hollywood’un maço ahlakı, Barbra Streisand, Jane Fonda, Jill Clayburgh, Ellen Burstyn olsa da, her zaman hoş karşılanmadı. , Sally Field, Cicely Tyson ve diğerleri ilgi çekici roller buldular ve beğeni topladılar. 1970’lerin sonlarına gelindiğinde, “Jaws” ve “Star Wars” gibi gişe rekorları kıran filmler, sonraki on yılları dost filmleri ve testosteron yüklü patlamalarla dolduran farklı, çok büyük bir ana akım işi başlattı. Ama hem Hollywood’da hem de Hollywood dışında Elaine May, Barbara Loden, Joyce Chopra, Madeline Anderson ve Julia Reichert gibi bir avuç kadın da film çekiyordu. Ve Indiewood’un yükselişi bize beyzbol şapkalı bir sürü adam ve House of Miramax getirirken, yeni kadın yıldızları ve zamanla artan sayıda kadın yönetmeni tanıttı.

Chloé Zhao’nun yönettiği “Nomadland”da Frances McDormand. Kredi… Projektör Resimleri

O zamandan beri filmlerde değişim yaşandı, daha da önemlisi, kadın ve sinema hakkındaki bilinç değişikliği de dahil. Fransız tarihçi Lucien Febvre’den bir ifade ödünç alırsak, çağın “zihinsel ufuklarında” bir değişiklik oldu. Bugün kadınlar, daha önce hayal bile edilemeyecek yönetmenlik teklifleri ve konserler alıyor ve trol olmayan dünya, kadınların her tür filmde rol alabileceğini ve kadınların da film çekebileceğini kabul ediyor gibi görünüyor. Hem gazeteciler hem de siviller rutin olarak endüstrinin cinsiyetçiliğini dile getiriyor ve stüdyolar ile festivallerdeki temsilleri takip ediyorlar. Yeni canlanan feminizm, sosyal medya, demografik değişim ve iş dünyasındaki sarsıntılar, bu değişimin mümkün olmasına yardımcı oldu ve aynı şekilde kadın yönetmenler, yapımcılar, ajanslar, görüntü yönetmenleri, kast ajansları ve çok çalışan diğer pek çok kişi de öyle.

Geçmişte, bazen erkeklerin auteur olarak görülmesine rağmen kadınların sorun olduğunu düşünürdüm: Kısa bir süre önce, endüstrinin genel kanısı, aksiyon filmlerini yönetemeyecekleriydi (bir kadın stüdyo yöneticisinin bana söylediği gibi); civciv hareketleri yaptılar (genellikle küçümseyici ve aşağılayıcı bir şekilde kullanılan bir terim); ve gişe zaferleri her zaman bir sürprizdi (sayısız haberin ısrar ettiği gibi). Bu baş belası rap, geçen yıl Wilde’ın erkek yıldızı Harry Styles’la bu işe karıştığı için “Endişelenme Darling” şarkısını çevreleyen yanlış öfkeden de anlaşılacağı gibi, elbette ortadan kaybolmadı. Düşünen herhangi bir kişi için, Wilde’ın cinsiyetinin bu varsayılan skandalın habere dönüşmesine yardımcı olduğu açıktı. Kasvetli ve kasvetli bir andı. Yine de evvel, tek boynuzlu at statüsünden dolayı bir kadının filmini kaydırmaktan kaçınmak için yolumdan çıkmış olsam da, bu kez tereddüt etmedim. Gerçek eşitlik, kadınların tıpkı erkekler gibi başarılı olabilmesi, başarısız olabilmesi ve yoluna devam edebilmesi anlamına gelir; parlak, kusurlu ve insan olmalarına izin verilmelidir.

Daha fazla kadının ve diğer marjinal grupların üyelerinin bu inatla dışlayıcı, tarihsel olarak ırkçı ve cinsiyetçi işe girmesi, daha az insanın filmler hakkında gerçekten deva gibi göründüğü bir zamanda son derece adaletsiz görünebilir. Ve gerçekte, kadınların yol açabilmesinin bir nedeni tam olarak çünkü endüstri artık, bağımsızlığın nadir olduğu ve Hollywood’da çoğu kadının kullandığı tek gücün yıldızlar olduğu onlarca yıldır olduğu gibi, oldukça merkezileşmiş, kör edici derecede beyaz, ezici bir çoğunlukla erkek egemen girişime benzemiyor. Bir kişinin krizi bir başkası için fırsat olabilir ve film dünyasının geri kalanı sallanırken bile kadınlar ilerlemeye devam ettiler.

İyimserliğimin garip veya mantıksız veya sadece hüsnükuruntu gibi görünebileceğini biliyorum. Anladım. Çok uzun zaman önce değil, tüm makinenin havaya uçmasının, büyük stüdyoların işini bitirip ölmesinin ve diğerlerine farklı ve daha iyi bir şey inşa etmeleri için yer açmanın en iyisi olacağını düşündüm. Kesinlikle film endüstrisi kendi kendini yakma konusunda iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor. Ancak gerçek şu ki, istatistiklere ve ödüllere rağmen film dünyası 30, 20, hatta 10 yıl öncesinden farklı görünüyor. Dünya farklı görünüyor. Önerdiğim gibi, kadınlar ve sinema hakkındaki düşüncelerimizdeki değişimin tek bir nedeni yok ama bu iyi ve umut verici bir değişim. Değiştirmek vardır yavaş oldu Ancak değişim burada çünkü kadınlar ilham perilerini takip ettiler, zanaatlarını geliştirdiler ve önlerine çıkan engellere rağmen seslerine kulak verdiler ve bunu yaparken sinema temsili, sette ve ekranda kimin kahraman olacağı hakkındaki fikirlerini değiştirdiler. Bigelow, 2009’daki bir röportajda bana hatırlattığı gibi, hiç stüdyo sineması yapmamıştı. Son on yılda DuVernay farklı bir yol izledi ve sistemi değiştirirken onunla çalışmanın bir yolunu buldu. Onlar ve diğer pek çok kadın kendi suretlerinde dünyalar kuruyor ve yeniden kuruyorlar.