Huawei, Yeni Elektrikli Aracı Arabası M5’i Duyurdu

bencede

New member
Bu gidişle Çin, dünyadaki en büyük elektrikli araç tüketicisi haline gelecek üzere duruyor. Çin’in elektrikli araçlara olan bu doyumsuz açlığını gidermek için daha evvel Tesla üzere elektrikli araç (EV) üreticileri ülkede üretim tesisleri açmıştı. Lakin şu an dünyadaki en büyük KONUT üreticisi olan Tesla bile talebe yetişmek için uğraş ediyor ki bu da öbür rakiplerin ülkeye girmesi için kapıyı açıyor. Nio üzere markalar KONUT pazarından büyük bir hisse almayı hedeflerken artık de Huawei, KONUT üretimi için savaşa dahil olan son isim oldu.

Şubat ayında Huawei’nin KONUT üretme niyetini belirtmesi ve bunu takiben Nisan ayında Cyrus ile bir arada geliştirmiş olduğu SF5’i tanıtmasının akabinde Çin merkezli teknoloji devi bu sefer de yeni elektrikli aracını duyurdu. Aito M5 ismiyle tanıtılan aracın HarmonyOS işletim sistemine sahip olacağı aktarıldı.

Aito M5 hem elektrik birebir vakitte yakıt gücünden yararlanıyor

Aito M5’i ile Huawei, Çin pazarında çok tanınan olan Tesla Model Y’yitahtından etmeyi hedefliyor üzere duruyor. Şirketin kış lansmanı etkinliğinde konuşan Huawei’nin tüketici iş kümesinin yönetici yöneticisi ve CEO’su Richard Yu, hem elektrik birebir vakitte yakıtla çalışan M5’in Model Y’den daha üstün zirve gücü ve menzil sunacağı konusunda pek savlı konuşuyor; lakin bataryası bitmesi durumunda M5’in dolu bir yakıt deposu avantajı olduğunu düşündüğümüzde bu pek de adil bir karşılaştırma üzere durmuyor. M5 hakkında övünmeye devam eden Yu, “Premium olup olmadığını sesten anlayacaksınız. ‘Kütüphane seviyesinde kalite tecrübesi sunuyoruz” tabirlerini kullanıyor.

Huawei’nin M5’in geliştirilmesindeki rolü ise arabanın bilgi-eğlence işletim sisteminde olacak. Öteki Huawei eserleriyle büsbütün entegre olan HarmonyOS işletim sistemi yardımıyla kullanıcılar, araçlarını çalıştırmak için Huawei akıllı saatlerini anahtar olarak bile kullanabilecekler. Öte yandan Aito, Chongqing merkezli araba üreticisi Sokon’un Silikon Vadisi merkezli bir yan kuruluşu olan Seres markasının ismi altında geçiyor. Şirket, otomobilinizi telefonunuza misal bir akıllı aygıta dönüştürmenin geleceği olduğuna inanıyor.

“Otomobile zeka eklemek” manasına gelen Aito ismini kullanan birinci araba olan M5’in teslimatları, şubat ayının sonunda başlayacak. 250.000 yuan’dan, yani yaklaşık447.981 TL’den başlayacak fiyat etiketiyle Tesla Model Y’den yaklaşık olarak 5.000 dolar, yani 57.351 TL daha ucuz olacak.