Güneydoğu Anadolu Mutfağından Analı Kızlı

Felaket

Member
Güneydoğu Anadolu Mutfağından Analı Kızlı Tanımı İçin Malzemeler

• 3 su bardağı ince bulgur kısırlık
  • 1 adet yumurta
  • 2 çorba kaşığı irmik
  • Yarım çay bardağı un
  • 300 gram iki kez çekilmiş çiğ köftelik kıyma
  • Tuz
  • Karabiber
Bulguru ıslamak için;

• 2 su bardağı ılık su
İçi için;

• 300 gram az yağlı kıyma
  • 4 tane kuru soğan
  • 1,5 çorba kaşığı tereyağı
  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz
  • Yarım çay kaşığı limon tuzu isteğe bağlı
  • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
Sosu için;

• 1,5 çorba kaşığı domates salçası
  • Yarım çorba kaşığı biber salçası
  • Karabiber
  • Pul biber
  • 200 gram kuzu kuşbaşı danada olabilir (Etimiz evvelinde pişirilmeli)
  • 13 su bardağı kaynar su
  • Kuru reyhan isteğe bağlı
Güneydoğu Anadolu Mutfağından Analı Kızlı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle genişçe bir kabın içine bulgurumuzu ve irmiğimizi alalım su ekleyip tuzunuda ekleyip karıştıralım üstünü kapatıp, şişmesini sağlayalım soğanımızı küçük doğrayalım.
  2. Genişçe bir tencereye tereyağımızı sıvı yağımızı alalım doğramış olduğumuz soğanımızı ekleyip orta ara karıştırıp kavuralım diğer bir tavaya kıymamızı alalım yağsız bir biçimde kavuralım.
  3. Soğanımızı kıymanın üzerine alalım tuzumuzu baharatlarımızı ekleyip 5 dakika daha kavuralım ateşten alalım içimizi bir gün önce yada sabah yapıp soğumasını sağlayalım.
  4. Bulgurumuz şişince ben mutfak şefine 25 dakika yoğurdum bulgurun içine yumurta pul biber kıyma karabiber ekleyelim orta ara su ekleyip ben 2 su bardağı su kullandım hamur haline gelince elimizlede kıvamı.
  5. Kontrol edip birkaç dakika elimizle yoğurup toplayalım hamurumuzu bir tane açıp iç harcımızı koyup kapatalım içli köftemiz kaynamış suyun içine atıp denetim edelim dağılmıyorsa hamurumuz tamamdır.
  6. Küçük küçük analarımızı yapalım kızlarınıda küçük boyutlar halinde yuvarlayalım.
  7. Kuşbaşı etlerimizi evvelde haşlayalım genişçe bir tencereye tereyağımızı sıvı yağımızı ekleyip ateşe alalım yağ kızınca salçalarımızı ekleyip, kavuralım.
  8. Etimizi baharatlarımızı ekleyip birkaç dakika kavurup kaynar suyumuzu ekleyip limon tuzu ve tuzumuzu salçamızın tuz oranına göre ekleyip 20 dakika kaynatalım.
  9. hemen sonrasında reykadınızıda ekleyelim köftelerimizi ekleyelim hiç karıştırmadan tenceremizi orta ara sallayarak pişmesini sağlayalım.
  10. Pişen köfteler üst hakikat çıkıyorsa fotoğraftaki üzere yemeğimiz pişmiştir. 15 dakika dinlendikten daha sonra servise hazır.
Güneydoğu Anadolu Mutfağından Analı Kızlı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı