Geleceğin meslekleri, işte oryantasyon için bazı ipuçları

Felaket

Member
Ancak yolunuzu anlamak karmaşık olabilir, özellikle de mevcut dünya gibi sürekli değişen bir dünyada. Bu, özellikle yolculuğun ortasında olanlar için geçerlidir: Bir yandan genç yaş, kişinin yeteneklerinin tam olarak farkına varmasına izin vermez; Öte yandan günümüzde mevcut olan birçok seçenek kafa karıştırıcı olabilir.

Ve tesadüfen, bir lise öğrencisine okuldan sonra yapacakları seçimler konusunda net olup olmadıklarını sorsanız, yalnızca 4 kişiden 1’i kesin bir evet yanıtı verecektir. Diğerleri, güvensizliğe ulaşana kadar kısmen veya tamamen kararsızlık içinde yol alırlar. İnsanları iş için eğiten kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ELIS konsorsiyumu tarafından Skuola.net ile birlikte 3.200 lise öğrencisinden oluşan bir örnek üzerinde yürütülen “Diplomadan Sonra” araştırmasında açıklandığı gibi.

Oryantasyon: Büyük şirketler gençlerin yardımına koşuyor

Bu belirsizliğin nedenlerinden biri, eğitim fırsatlarını istihdam fırsatlarıyla sinerjik olarak birleştirmede sıklıkla başarısız olan okul oryantasyon faaliyetlerinin zayıf etkililiğine bağlı olabilir. Sadece şuna bak uyumsuzluk Gençlerimizin edindiği beceriler ile iş piyasasının ihtiyaç duyduğu beceriler arasında hakim olan

Bu nedenle hem öğrenciler hem de aileleri için halka açık günlere katılmanın yanı sıra doğrudan iş dünyasından tavsiyeler dinlemek faydalı olabilir. Örneğin, çeşitli üretim sektörlerinden üst düzey isimlerin yer aldığı, oryantasyona adanan ELIS Açık Haftaları sırasında neler oluyor? Gibi Gianmatteo Manghi, Cisco İtalya CEO’suarkasında dijital alanda on yıllık bir kariyere sahip, ağ oluşturma ve Bilgi Teknolojileri alanlarında dünya lideri.

Şirketi, hangi yolu seçerse seçsin herkes için temel bir konu olduğunu söylediği BT becerileri konusunda gençlere rehberlik etmek ve onları teşvik etmek için bir süredir çeşitli projeler yürütüyor: “Dijital üçüncü bin yılın dilidir” Manghi’nin altını çiziyor, “ve bir kız ya da erkeğin hayatı için seçtiği her alanda ve her işte giderek daha vazgeçilmez hale gelecektir. Herkesin eğitimleri sırasında edineceği dikey becerilere katma değer sağlayacak”.

CEO’nun geleceği sağlam temeller üzerine kurma “reçetesi”

Bu nedenle, eğitim veya iş açısından tüm yaşamları için belirleyici olabilecek büyük kararı vermeye hazırlananlara pratik tavsiyeler vermek zorunda olan Manghi’nin nereden başlayacağı konusunda hiçbir şüphesi yok: dijital beceriler edinmek, bugün rekabetçi olmak ve önümüzdeki yıllarda daha da fazlası. Ancak bu, Cisco Italia’nın “bir numarası”nın 6 temel noktada özetlemek istediği başarı formülünün “içeriklerinden” yalnızca bir tanesidir:

Dijital alanda daha fazla beceri“Gelecekteki herhangi bir iş bu tür becerileri gerektirecektir. Rekabetçi kalabilmek ve rollerimize katma değer katabilmek için dikey becerilerimizi tamamlayacak dijital becerileri hepimiz öğrenmeliyiz.”.

Cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmak için STEM konularında eğitim alın“Cisco’da kadın varlığı %21’de duruyor, bu da hâlâ çok az. Okul-iş değişimi veya örneğin ELIS eğitim teklifi gibi fırsatların, genç kızların daha eğitimlerinin ilk adımlarında bu dünyaya girmelerini teşvik etmek için çok önemli fırsatlar olduğuna inanıyorum.”. Manghi’ye göre kadınların işyerinde eşit haklara ulaşmasını ve kariyer sahibi olmasını engelleyen sosyal, kültürel ve psikolojik engel olan “cam tavan”ı yıkmak, gençlerin eğitiminden başlaması gereken bir yol.

Sadece uzmanlık becerileri değil“Derece herkesin yolunda temel olabilecek bir parça olmaya devam ediyor. Ancak son zamanlarda, el becerisini yeniden merkeze alan ve bol pratik gerektiren “mesleklerin”, yani mesleklerin yeniden keşfedildiğine de tanık oluyoruz. Çünkü yeni teknolojiler gelişse bile bu profesyonellere her zaman büyük bir ihtiyaç olacak. Aslına bakılırsa dijital, yalnızca bilgisayar bilimcileri, mühendisler veya yazılım geliştiriciler gibi uzman figürleri değil, aynı zamanda pratik alanlarda da becerileri olan daha çapraz figürleri de gerektirecek.”.

Yeteneğinizi bulun“Tutkunuzu ve yeteneğinizi keşfetmek yolunuzu seçerken çok önemli olabilir. Eğer iyiyseniz ve belirli bir alana güçlü bir ilginiz varsa, o yolu takip etmeli ve ayrıca bir derece veya diploma sonrası eğitim kursunun sunduğu beceriler sayesinde o sektörde uzman olmak için gerekli tüm becerileri kazanmalısınız.”.

Çalışmaya ve eğitime devam edin“Öğrenim süresince edinilen bilgi önemlidir ve kişinin kariyerinin temelidir. Ancak yaşadığımız ve sürekli ve hızla gelişen dünya, sürekli eğitim gerektiriyor. Tüm kız ve erkek çocuklarına şunu söylemek istiyorum; merak etmekten asla vazgeçmemeliyiz ve her zaman yeni bilgilere açık olmaya çalışmalı, etrafımızdaki her şeyden öğrenmeliyiz”.

İyi yapılmış bir işten daha heyecan verici bir şey yoktur – Eğer tutku temelse, diğer taraftan pragmatik olmamız ve neler yapabileceğimizi anlamamız ve bunu her gün doğrulamaya çalışmamız gerekiyor: “Yalnızca tutku – Manghi sözlerini bitiriyor – güçlü bir kaldıraç olmayabilir. Ancak önceden belirlenmiş hedeflere ulaşılması ve iyi bir iş yapmış olmanın tatmini ile desteklenirse, belki de daha önce hiç hayal etmediğimiz alanlara ve mesleklere yönelik kesinlikle yeni dürtüler yaratma kapasitesine sahiptir..