Federal Konsey'in esrarı yasallaştırmasına tepkiler: “Tarih yazıyoruz”

Beykozlu

New member
Federal Konsey esrarın yasallaştırılmasının önünü açtıktan sonra korkuyor Alman Hakimler Birliği (DRB) yargının aşırı yüklenmesi. Richterbund genel müdürü Sven Rebehn, Almanya editoryal ağına (RND) şunları söyledi: “Esrar yasasıyla, trafik ışığı koalisyonu, yargının, polisin ve düzenleyici otoritelerin zahmetli bir şekilde yeniden yakalamak zorunda olduğu bürokratik bir canavarı zincirden kurtarıyor.”

Reklamdan sonra devamını okuyun

Yasa düzinelerce yeni idari suç getirecek ve bunların çoğu para cezalarına yapılan itirazların ardından mahkemeye taşınacak. “Yasa, esrar ekimi için çok sayıda gereklilik ve kontrol edilmesi zor olan mesafe kuralları, tüketim yasağı bölgeleri veya tüketim yasağı süreleri ile doludur. Ceza, hukuk ve idari mahkemelerin bir dizi şüphe ve anlaşmazlıkla karşı karşıya kalması muhtemeldir,” diye şikayette bulundu Rebehn.

Buna karşılık, esrarın kısmen serbest bırakılmasının ceza adaleti sistemi üzerinde yalnızca marjinal bir rahatlama etkisi olacaktır, çünkü kişisel tüketim için küçük miktarlarda bulundurmaya ilişkin basit cezai işlemler halihazırda büyük ölçüde kolaylaştırılmış ve standartlaştırılmıştır. DRB Federal Genel Müdürü, “Esrar Yasası'nın af düzenlemesi tek başına ülke çapında 200.000'den fazla suç dosyasının yeniden kontrol edilmesi gerektiği anlamına geliyor ve bu da ceza adaleti sisteminin haftalarca ve aylarca başka görevler yapmasını engelliyor” dedi.

Kretschmer “tarihi hata” görüyor

Saksonya Başbakanı Michael Kretschmer Hatta (CDU) kararı tarihi bir hata olarak nitelendirdi. RND'ye “Bunun siyasette yaşadığım en büyük yanlış kararlardan biri olduğunu düşünüyorum” dedi. Sonuçları hiçbir şekilde öngörülemiyor ve ben aynı zamanda halkın sağlığı konusunda da çok endişeliyim.”

Sermaye Radarı

Hükümet bölgesinden RND bülteni. Her Salı, Perşembe ve Cumartesi.

Kretschmer, uygulamanın artık federal ve eyalet hükümetleri için büyük sorunlara yol açacağı konusunda uyardı: “Tabii ki, bu kötü yasa başlangıçta devasa bir kaos yaratacak, bunu ısıtma yasasından ve diğerlerinden biliyoruz.” Her şeyden önce “uyuşturucunun salınması” gençler için çok büyük sorunlara yol açacak. “Bu tamamen sorumsuzluk. Bu nedenle burada koalisyon aritmetiğine göre oy veremezsiniz, diye devam etti, “ama bu bir vicdan kararı.” Kretschmer, Federal Konsey'deki diğer birçok başbakan ve eyalet bakanının parti baskısı nedeniyle “kendi vicdanlarına, uzmanlıklarına aykırı” oy kullandığı izlenimine kapıldığını söyledi.

Ayrıca Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU) Almanya'yı “yanlış bir yolda” görüyor. X'e yazdığı yazıda, esrar yasasıyla Almanya'nın kendine zarar verdiğini ve halkın sağlığını tehlikeye attığını yazdı. “Bavyera, yasayı durdurabilecek veya geciktirebilecek her türlü eyleme katılacaktır. Yasayı son derece kısıtlayıcı bir şekilde uygulayacağız.” Üstelik netlik yerine kaos yaratıyor: 1 Nisan'dan itibaren kontrollerin ve koruma bölgelerine uyumun nasıl çalışacağını kimse bilmiyor.

Yeşiller'de heyecan fırtınası

Ancak Yeşiller tarafında gerçek bir coşku fırtınası yaşandı. Federal Meclis'in Yeşiller Partisi üyesi ve Sağlık Komitesi başkanı, “1 Nisan 2024'te tarih yazacağız ve federal eyaletlerle birlikte esrar yasağını sona erdireceğiz” diye yazıyor: Kirsten Kappert Gonther, X. Almanya'da gençliğin ve sağlığın daha fazla korunmasını sağlıyor. Aşağı Saksonya Çevre Bakanı Christian Meyer Yeşiller şunları yazdı: “İstikrarlı olan herkese teşekkürler.”

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner sadece tek bir cümle yazdım

Gelecekte kişi başına 25 grama kadar izin verilecek

Kısmi yasallaştırmayla birlikte trafik ışığı koalisyonu uyuşturucu politikasında bir değişiklik başlatmak istiyor. Yakın zamana kadar federal eyaletlerden çok sayıda endişe geliyordu. Yeni kuralları uygulamalı, uyumu izlemeli ve yeni yasaya göre artık cezalandırılamayan esrar suçları için af uygulamalıdırlar.

Gelecekte, 18 yaş ve üstü yetişkinlerin kendi tüketimleri için 25 grama kadar esrar taşımalarına ve 50 grama kadar evlerinde saklamalarına izin verilecek. Evde ekim için üç bitkiye izin verilir. Temmuz ayından itibaren esrar kulüplerinin sınırlı olarak uyuşturucu yetiştirmelerine ve satın almalarına izin verilecek.

Kamu tüketimine sınırlı olarak izin verilmektedir. Çocuk ve gençlik tesisleri veya spor tesislerinin görüş alanına girmesine izin verilmez. Yaya bölgelerinde saat 20.00'den itibaren ot içilmesine izin veriliyor. Esrarın küçükler için yasak olmaya devam ediyor.