Elon Musk Reklamlardan Nefret Eder. Twitter’ın Onlara İhtiyacı Var. O Sorun Olabilir.

Bakec

Member
“Reklamcılıktan nefret ediyorum” diye tweet attı Elon Musk 2019’da.

44 milyar dolarlık Twitter satın alımının peşine düşmeye başladığından beri – ve ondan yıllar önce – dünyanın en zengin adamı. reklamın bir öncelik olmadığı açık. Twitter’dan başka yollarla para kazanmaktan bahsetti, örneğin bazı kullanıcıları sitede bulunmaları için ücretlendirmek gibi. Ayrıca, pazarlamacıların reklamların nefret söylemi ve yanlış bilgilerle birlikte görünmesini engellemeye yardımcı olduğunu söylediği hizmetin içerik denetleme politikalarını gevşetmek istediğini de belirtti.

Ancak Bay Musk, Twitter’ı devralmaya hazırlanırken, Twitter’ın Madison Avenue’ye tam tersinden daha fazla ihtiyacı olduğunu çabucak keşfedebilir.

Reklamlar, Twitter’ın gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturuyor. Ancak Bay Musk’ın satın alınmasından çok önce, birçok ajans lideri hizmette reklam verme konusunda isteksizdi. Şirketin, Facebook, Google ve Amazon gibi rakiplerin yanı sıra reklamları neredeyse hedefleyemediği de dahil olmak üzere bir dizi şikayette bulundular.

Şimdi, çok sayıda reklam yöneticisi, özellikle Bay Musk, Twitter’ın ırkçı rantları ve komplo teorilerini kaldırmasına izin veren önlemleri kaldırırsa, paralarını başka bir yere taşımaya istekli olduklarını söylüyor. Bir reklamveren çıkışı şirketi zayıflatacak ve Bay Musk’ın Twitter’ı bir ifade özgürlüğü cenneti olarak görme vizyonunu, onu devam ettiren iş ilişkileriyle dengelemenin zorluğunun altını çizecektir.
Ancak Twitter’ın kurucu ortağı ve en azından Bay Musk’ın teklifine katılan bazı yatırımcılar, reklam ihtiyacını reddetti ve şirketin, Twitter’dan ayrılması gerektiği konusunda ısrar etti. O. Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in genel ortağı Ben Horowitz, Twitter’ın “yalnızca reklamcılık iş modeline bağlı halka açık bir şirket” statüsünün botlar, kötüye kullanım ve sansürle ilgili sorunlarına eklendiğini söyledi. Twitter’ı gizli tut.

Şirketin kurucu ortağı Jack Dorsey kabul etti. “Bu doğru. Bay Dorsey, Bay Horowitz’e yanıt olarak bir tweet’te söyledi.

Reklamcılar, böyle bir değişikliğin Twitter’a zarar vereceğini söyledi. Uzun süredir reklam yöneticisi ve CEO’su David Jones, “Günün sonunda, bütçelerini başka bir yere harcayacakları için endişelenmesi gereken markalar değil – ilgilenmesi gereken Twitter” dedi. BrandTech Group, bir pazarlama teknolojisi şirketi. “Bana TikTok’un gittiğini söylersen, bu bir felaket olur. Ama Twitter gidiyor? Her neyse.”


Fikirden: Elon Musk’ın Twitter hesabı

Times Opinion yazarları ve köşe yazarlarının milyarderin Twitter’ı satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık anlaşmaya ilişkin yorumu.


  • Jane Coaston: Tweet atanlar çok özel ve sınırlı bir insan grubuna aittir. Platformun gerçekte ne kadar önemli olduğunu yeniden düşünmenin zamanı geldi.
  • Farhad Manjoo: Birçok kişi Twitter’ın Elon Musk altında kötüleşebileceğinden endişe ediyor. Ama çok daha iyi hale gelmesi için de yer var.
  • Amelia Tait: Eğer milyarderin geliştirmeyi umduğu şey anlamsız konuşmaysa, o zaman belki de Twitter’ı satın alması gerçekten mantıklıdır.
  • Anand Giridharadas: Bay. Musk, ifade özgürlüğü meselesinin kusurlu bir anlayışını benimsedi. Bu, anlaşmayı özellikle tehlikeli kılıyor.
  • Pamela Paul: Twitter’ın üzerine çöken “Elon Muskiness” bulutu, platforma bir veda dalgası başlatmak için mühlettir.
Bay Musk geçen hafta başında Twitter’ı satın almak için bir anlaşmaya vardıktan hemen sonra, şirketin yöneticileri yasal başvurulara ve birkaç kişiye göre reklam veren müşterilere ulaşmaya başladı. mesajları kim aldı. Yöneticiler, işlerin her zamanki gibi devam edeceğine ve iletişim hatlarının açık kalacağına dair güvenceleri e-postayla gönderdiler. Marka güvenliğinin “öncelik” olarak kaldığını söylediler.

Twitter temsilcileri, herhangi bir ciddi değişikliğin yürürlüğe girmesinin bir yıldan fazla olmasa da muhtemelen aylar süreceğini de belirttiler, reklam yöneticileri.
Çarşamba gecesi, Twitter’ın New York’taki Pier 17’de reklamverenlere yönelik yıllık NewFronts sunumunda, şirket temsilcileri Twitter’ın pazarlamacılar için değerini vurguladı: insanlar için en iyi hedef olarak spor etkinlikleri veya Met Gala gibi önemli kültürel anları giderek artan şekilde görüntülü gönderiler aracılığıyla bir araya getirmek ve tartışmak için. Sunucular, markaların parçalanmış kitlelere ulaşmasına yardımcı olma sözü verdi ve yöneticiler, güvenleri ve işbirliği için reklamcılara ve ajanslara defalarca teşekkür etti.

Bay Musk’ın bekleyen satın alımından ve bunun reklamcılar için ne anlama gelebileceğinden kısa sunum sırasında bahsedilmedi.

Twitter’ın küresel istemci çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı JP Maheu, “Twitter’da sakin bir ay oldu” diye şaka yaptı.

Bay Musk’ın temsilcileri, Twitter’da reklam yapma planları hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi. Twitter yorum yapmaktan kaçındı.

Twitter, milyonlarca küçük ve orta ölçekli reklamverenin şirketin gelirinin büyük bir kısmını oluşturduğu ve muazzam boyutuna ve müşterilere ulaşmak için hedefleme yeteneklerine bağlı olduğu Facebook’tan farklıdır. Twitter’ın müşterisi, reklamlarının sorunlu içeriğin yanında görünmesine karşı temkinli olma eğiliminde olan büyük, ana akım şirketlerden oluşmaktadır.

Twitter, isim gelirinin büyük çoğunluğunu, etkinliğini değerlendirmek, kullanıcıları ilgi alanlarına göre hedefleyen veya bir siteye tıklamak gibi doğrudan yanıt vermeye zorlayan reklamlardan çok daha zor olan marka bilinirliği kampanyalarından elde eder. İnternet sitesi. Yıllardır platformunu ölçülebilir satışlar yaratan reklamlar için daha iyi bir yer haline getirmeye çalışan şirket, pazarlamacıların taleplerini karşılamak için 2019 ve 2020 yıllarında isim sunucusunu yeniden inşa etti. Mart ayında Twitter, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki reklamverenlerin profillerini ziyaret eden herkes için en iyi ürünleri sergileyen alışveriş katalogları eklemesine izin vermeye başladı.

Twitter’ın erişimi, LinkedIn’deki 830 milyon kullanıcıya ve Facebook’taki 1,96 milyar günlük kullanıcıya kıyasla, reklam gören 229 milyon kullanıcıyla birçok rakibinden daha dar. Stifel analistleri yakın zamanda müşterilerine Twitter’ın “reklamcılık endüstrisindeki birçok kişi tarafından hâlâ oldukça niş bir platform olarak görüldüğünü” yazdı.
Geçen ay Twitter, yılın ilk üç ayında 1,2 milyar dolarlık gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 16 arttığını, ancak yine de büyümenin gerisinde kaldığını söyledi. Şirketin öngördüğü oran. Çeyrekte kârlı olmasına rağmen, şirket son 10 yılın sekizinde para kaybetti.

Müşterileri arasında sağlık deva şirketleri ve ulusal restoran zincirleri bulunan kimya ajansında, Twitter, sosyal medya bütçelerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor, medya planlamasını denetleyen Jason Lisanla.Elon Musk, Twitter’ın bazı kullanıcıları sitede bulunmaları için ücretlendirmek gibi reklam dışında başka yollarla da para kazandığından bahsetti. Kredi… Andrew Kelly/Reuters“LinkedIn’in beğenileri bile, Twitter’ın sağladığının ötesinde tüketicileri hedefleme yeteneğimizi gölgede bıraktı” dedi. “Sonuçların olduğu yere gideceğiz ve birçok müşterimizle birlikte Twitter’daki performansı diğer platformlarda sahip olduğumuz belirsiz bir perspektiften görmedik.”

Ancak Bay Lisanla ve diğerleri için Twitter’ın içerik kontrollerine yönelik tutumu parlak bir noktaydı. 2019’da tüm siyasi reklamları yasakladı. Şirket, seçimlerle ilgili yanlış bilgiler hakkında uyarı etiketleri çıkardı, aşılarla ilgili yalanları ortadan kaldırdı ve geçen yıl Capitol isyanından sonra eski Başkan Donald J. Trump’ı kalıcı olarak yasakladı. Geçen ay, Ukrayna’daki savaşa yanıt olarak platform, Rus hükümetinin hesaplarını güçlendirmeyi durdurdu ve savaş esirlerinin resimlerini içeren bazı tweet’leri engellemeye başladı. Bay Musk ile yapılan anlaşmanın duyurulmasından günler önce Twitter, iklim değişikliğini reddeden reklamları yasaklayacağını söyledi.


Elon Musk Twitter’ı Nasıl Satın Aldı

Kart 1 / 6


Gişe rekorları kıran bir anlaşma. Dünyanın en zengin adamı Elon Musk, ünlü değişken milyarderin Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için imkansız görünen bir girişimini sınırladı. Anlaşma şu şekilde gelişti:
İlk teklif. Sn. Musk, Twitter’ı özel bir şirket yapmak istediğini ve insanların hizmette daha özgürce konuşmasını istediğini söyleyerek, etkili sosyal ağ için 40 milyar dolardan fazla istenmeyen bir teklifte bulundu.
Yanıt. Twitter’ın yönetim kurulu, Bay Musk’ın teklifine “zehir hapı” olarak bilinen bir savunma mekanizmasıyla karşılık verdi. Bu çok yıpranmış kurumsal taktik, belirli bir eşiğin üzerindeki hisseleri satın almalarını daha pahalı hale getirerek bir şirketin potansiyel bir alıcı için daha az lezzetli olmasını sağlar.
Finansmanın güvence altına alınması. İlk teklifinin ayrıntılarının yetersiz olmasına ve Wall Street tarafından şüpheyle karşılanmasına rağmen, Bay Musk, teklifini finanse etmek için 46.5 milyar dolarlık taahhütleri güvence altına almak için hızla ilerliyor ve Twitter’ın yönetim kuruluna, ilerlemelerini ciddiye alması için baskı yapıyor.
Bir anlaşma yapmak. Finansman sağlandığında, Twitter yönetim kurulu, teklifini görüşmek üzere Bay Musk ile bir araya geldi. İki taraf kısa sürede bir anlaşmaya vardı ve sosyal medya şirketi kendisini hisse başına 54.20 dolara satmayı kabul etti.
Sırada ne var? Hissedarlar, düzenleyiciler tarafından da gözden geçirilecek olan teklife oy verecek. Anlaşmanın kapanmasının üç ila altı ay sürmesi bekleniyor. Bu arada, inceleme muhtemelen yoğun olacak ve Bay Musk’ın şirketle ilgili planları hakkında birkaç soru kaldı.


“Twitter, reklamverenlerle güven oluşturma konusunda birçok platformdan daha iyi bir iş çıkardı — daha ilerici, daha duyarlı ve daha fazlası oldu Dünyanın en büyük reklam şirketlerinden biri olan WPP’nin CEO’su Mark Read, öğrenmenin yollarını başlatma konusunda alçakgönüllü” dedi.

Şimdi, birçok reklamcı, Bay Musk’ın ne yapacağını görmek için bekleyecek olsalar da, on yıllık koruyucu iskelenin sökülebileceğinden endişe duyduklarını söylüyor.
“İçerik denetleme politikaları değişirse ve markayı korumamızın bir yolu yoksa, kesinlikle bunu yapacağımızı söyleyebiliriz. isim devi IPG’nin veri ve teknoloji sorumlusu Arun Kumar, “Müşterilerimize yatırımlarını geri çekmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Birkaç reklam yöneticisi, sektördeki performansı nedeniyle Bay Musk’ın endişelerini dikkate alacağından şüphe ettiklerini söyledi.

Başarılı elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın ve roket şirketi SpaceX’in kurucusu olan Bay Musk, bu işletmeler için çok az pazarlama yapıyor. Twitter’da reklamları “kamuoyunu manipüle etmek” olarak eleştirdi ve “ünlü insanlara sahte destek vermeleri için ödeme yapmayı” reddettiğini tartıştı. Twitter’ın hayatta kalmak için reklam parasına ihtiyacı varsa, şirketlerin politika dikte etme gücünün büyük ölçüde arttığını” açıklayarak “reklam yok” için bastırdı.

Mobil reklamcılık şirketi Kargo’nun CEO’su Harry Kargman, “Twitter’daki reklam deneyimini umursadığını sanmıyorum çünkü reklamla hiç ilgilenmedi” dedi. “Onun tamamen reklamverenleri, otomatikleştirilmiş olanın ötesinde platformda para harcamaya ikna etmekle ilgili olduğunu düşünmüyorum.”

Bay Musk, Twitter’ın aboneliklere odaklanmasını önerdi; diğerleri bir tweet başına ödeme modeli önerdi. Ancak bazı isim yöneticileri, Bay Musk’ın rekabetçi ruhunun, Twitter’ı bir güç merkezi pazarlama makinesi olarak sıfırlaması için ona ilham vereceğini umuyor.

BrandTech’ten Bay Jones, “Yolda, A Yolu’nun en kötü insan davranışına sahip filtrelenmemiş bir yere gittiği ve hiçbir markanın yakınına gitmek istemediği bir yol ayrımı var” dedi. “Ve Yol B, şirketleri yönetmek hakkında çok şey bilen, insanların birkaç yıl içinde geriye dönüp ‘Herkesin Musk’ın gelmesinden endişe duyduğunu hatırlıyor musunuz?’
 
Üst