Corona ve iklimin korunması hakkında tek taraflı tartışma

Beykozlu

New member
Berlin. Özgür Saksonya Eyaleti, Berlin’deki temsili için, eski Doğu Almanya Devlet Konseyi binasının hemen arkasında, misafir odaları, ofisler ve etkinlik alanları içeren temsili bir şehir sarayı bulundurmaktadır. Pazartesi günü muhafazakar düşünce kuruluşu R 21’de yaklaşık 20 panel katılımcısı “Covid ve iklim arasındaki Almanya – temel haklar saklı mı?” tartışmasını gerçekleştirdi.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun


Soru elbette belirli bir yöne yöneliktir: CDU Temel Değerler Komisyonu başkanı tarihçi Andreas Rödder ve eski CDU Aile İşleri Federal Bakanı Kristina Schröder’in başkanlığını yaptığı düşünce kuruluşunun düşman imajı, “ahlaki yüceltmeye” dayalı aşırı hükümet eylemi olarak algılanıyor. Corona krizine dahil olanların çoğunluğu Birlik ve SPD’den olmasına rağmen, tartışmacılar bu “refah devletini” veya “kıdemli öğretmen devletini” yeşile boyama eğilimindeler.

R 21 “yan görüşlüler” için bir buluşma yeri midir?


Özellikle davet edilenler, Korona krizi sırasında “yan düşünürler” kampına düşmeden politika tedbirlerini eleştirenlerdir. Virolog Klaus Stöhr, avukat ve gazeteci Heribert Prantl, filozof Julian Nida-Rümelin ve yazar Juli Zeh.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun


Tartışmaya ev sahibi ve Başbakan Michael Kretschmer (CDU) da katılıyor. Saksonya’daki evinde sol görüşlü parlamento grup lideri Rico Gebhardt, kendisini, bazı konuklar yüzünden Saksonya eyalet temsilciliğindeki konferansı “karşıt görüşlüler ve yan düşünürler için siyasi bir şubeye” dönüştürmekle suçladı. Bu olayla ilgili kararın nasıl alındığını öğrenmek istediği eyalet hükümetine küçük bir talepte bulundu. Kretschmer, R-21 dinleyicilerine “gelecekteki etkinlikler için de burada sıcak bir şekilde karşılanacaklarını” garanti ediyor.

Kretschmer, Tübingen belediye başkanı Boris Palmer dışında Corona yıllarında sorumluluk taşıyan tek davetli politikacıydı. Palmer, Sahra Wagenknecht ile tesadüfen, öğle yemeği molası sırasında Café Einstein’da yarı halka açık bir şekilde tanıştı. Yeşiller Partisi’nden ayrıldıktan sonra yeni bir siyasi yuva arayıp aramadığı sorulduğunda ise sadece gülümsedi.

Kretschmer’in Saksonya bölgesinde hem vakalar hem de ölümlerin yanı sıra korona tedbirlerine yönelik protestolar en uç noktalardaydı. Durumu değerlendirerek, “Siyasetçiler sorumluluğu üstlendiler ama aynı zamanda hatalar da yaptılar” diyor. “Federal acil durum freni kesinlikle bir hataydı.” Paskalya 2021’den itibaren ülke çapındaki kısıtlamalar, özellikle Saksonya’da artan protestolarla aynı zamana denk geldi. “Yatay düşünürlere” yakın bir kulüp tarafından teşvik edilen çocuk ayakkabıları, protesto amacıyla belediye binalarının önüne bırakıldı.

Görünüşe göre bu Kretschmer üzerinde bir etki yarattı: Podyumda “İnsanlar artık istemiyordu” dedi. Gösterilerde önlemlere karşı çıkanlarla konuşma girişimlerini ve ayrıca doktor ve komplo anlatıcısı Sucharit Bhakdi ile yaptığı konuşmayı da savunuyor. Ancak Kretschmer bugün bazı çevrelerin tamamen radikalleştiğini itiraf ediyor: “Artık insanlara ulaşamıyorsunuz, çok sert bir deri, koruyucu bir ceket gibi.”


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun

“Sıfır emisyondan daha fazla Kovid olmayacak”


FDP gibi Kretschmer de Federal Meclis’te bir “pandemi” araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulunuyor, ancak bunun tam olarak neyi araştıracağını açık bırakıyor.

Başlatıcı Kristina Schröder’den farklı olarak Kretschmer, koronayla mücadele ile iklim politikası arasında doğrudan bir çizgi çekmek istemiyor: “Geride kalan her şey bir karşılaştırma değildir” diyor kısaca ama sonra yine de uyarıyor: “Bunlarla yüzleşmek zorundayız.” Kim şunu düşünüyor: İklimin korunması her şeyin üstündedir ve amaç, araçları haklı çıkarır.”

Schröder, korona ile iklim politikası arasındaki paralelliği var gücüyle açıklamaya çalışıyor: Her iki krizde de “her şey bir hedefe ulaşmaya yöneliktir” ve “son, araçları meşrulaştırır”. Her iki durumda da bu politika yanlıştır: “Sıfır emisyondan daha fazla Kovid olmayacak.”

Saksonya eyalet temsilciliği bu Pazartesi günü “karşıt görüşlülerin şubesi” haline gelmedi, ancak tek taraflı podyumlar nedeniyle bu gün, kişinin kendi görüşünü onaylamasından biraz daha fazlasıydı. Gerçek anlamda muhafazakar bir düşünce kuruluşu haline gelmemiz için hâlâ katetmemiz gereken uzun bir yol var.
 
Üst