Bu ortaklığın sürdürülmesi mümkün mü?

Beykozlu

New member
Freiburg im Breisgau, bir İran şehriyle, İsfahan'la ve dolayısıyla İran'ın merkezindeki milyonlarca nüfuslu metropolle (İran'ın şüpheli bir karşı saldırısından sonra adı dünya basınında yer alan) resmi ortaklığı sürdüren ilk ve bugüne kadar tek Alman şehridir. İsrail Cuma sabahı erken saatlerde. Tahran'da doğup Almanya'da büyüyen Fatima Chahin-Dörflinger, bir vatandaş olarak şehir kardeşliğini destekleyen Freiburg-İsfahan Dostlar Grubu'nun başkanıdır.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Bayan Chahin-Dörflinger, İsrail'in İsfahan'a insansız hava aracıyla saldırdığına dair haberler bu sabahın erken saatlerinden beri ortalıkta dolaşıyor. Haberleri nasıl takip ediyorsunuz ve hangi bilgilere sahipsiniz?

Bu sabah duydum ama şu ana kadar sitedeki insanlarla konuşma fırsatım olmadı. Ama tabi ki bu beni çok ilgilendiriyor ve bu İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e saldırısı için de geçerli. Bu, kimseyi etkilenmeden bırakamaz ve bırakmamalıdır; sonuçta durum çok hızlı bir şekilde tırmanabilir. Bu beni endişelendiriyor. Bir noktada birlikte nasıl barış içinde yaşayabileceğimize dair diplomatik çözümlerin bulunması gerekiyor.

İsfahan ülkenin en büyük şehirlerinden biridir ve 18. yüzyıla kadar İran'ın başkentiydi. Ancak Almanya'da insanlar İsfahan hakkında pek bir şey bilmiyor. Bize yardım edebilir misin? Sonuçta şehri iyi tanıyorsunuz.

Her şeyden önce İsfahan Freiburg'dan çok ama çok daha büyük. (editöre göre 230.000 nüfusa kıyasla neredeyse iki milyon nüfus). İsfahan kültürel açıdan da son derece zengin bir şehir. Tarihi merkez çok güzel, bir Dünya Mirası Alanı. Ancak İsfahan bundan daha da fazlasıdır; Burada iş dünyası ve endüstri güçlü bir şekilde temsil ediliyor ve ayrıca canlı bir üniversite ortamı da mevcut. İsfahan'ı farklı kılan her şeyden önce zengin kültürüdür. Özellikle İsfahan'da yüzyıllar boyunca gelişen ve korunan bir kültürün nasıl ortak alışverişte bulunma fırsatı olduğunu görebilirsiniz. Kültür, ulusal sınırların ötesinde sohbet için bir fırsattır.

Freiburg-İsfahan Dostlar Grubu'nun başkanısınız; Freiburg, 2000 yılından beri ülkede bir İran şehriyle kardeş şehir ilişkisine sahip olan tek şehirdir. O dönemde bu ortaklığın arkasındaki motivasyon neydi?

Daha sonra sivil düzeyde yer almak için katıldım çünkü her iki kültürü de tanıyorum. Ancak o zamanlar yerel meclis de dahil olmak üzere konunun ne kadar tartışmalı bir şekilde tartışıldığını çok açık bir şekilde fark ettim. Freiburg çok açık ve hoşgörülü bir şehir ve bu belki de belirleyici faktör olabilir. Ancak ilk günden itibaren tartışmalar ve eleştiriler vardı. Bizler, sanat, müzik, tiyatro, gençlik, kadın, sağlık gibi alanlarda doğrudan yerel halka kanallar aracılığıyla değişim fırsatlarını organize eden, eşlik eden bir sivil toplum kuruluşu olarak, olup bitenlerle çoğu zaman siyasi düzeyde uğraşmak zorunda kalıyoruz. Sürekli olarak şu tür sorular geliyordu: “Arkadaş grubu olarak aslında ne yapıyorsunuz?”

Jina Mahsa Amini'nin 2022 sonbaharında ölümünden sonra Freiburg Bunu molla rejiminin şiddet dalgasıyla karşılık verdiği protestolar takip etti. Kasaba eşleştirmesi askıya alındı, ancak sona ermedi. Bununla ilgili çok eleştiri vardı. Bunu anlayabiliyor musun?

Buzda hiçbir şeyin olmamasından başka bir şey ifade etmez. İnsanlar yerel düzeyde birbirleriyle konuşmuyorlar bile. Bu daha önce de yaşandı; örneğin dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın defalarca İsrail karşıtı açıklamalarından sonra. (2005'ten 2013'e kadar Başkan, editör). Ancak yine de kardeş kasabanın sonlandırılmamasının önemli olduğunu düşünüyorum. O zaman bir sivil toplum kuruluşu olarak artık yerel halkla temasa geçebilecek bir çerçeveye bile sahip olmayacağız.

Ancak İsfahan herhangi bir şehir değil. Şimdi, İran'ın büyük saldırısı ve İsrail'in varsayılan tepkisinin ardından, İsfahan'ın diğer yerlerin yanı sıra hava üssü, İran nükleer programının merkezi ve Ukrayna'da Ruslar tarafından kullanılan insansız hava araçlarının üretimi olduğu bir kez daha dikkat çekiyor. Kültüre ve insanlara saygıyla: Bu ortaklık hâlâ sürdürülebilir mi?

Böyle bir şey yaptığınızda kendinize bununla neyi başarmak istediğinizi sormalısınız. İkiz kasaba ilişkisini bitirirsek ne elde edeceğiz? Eğer artık içinde çalışabileceğimiz bir çerçevemiz yoksa, o zaman bunun Freiburg'daki bizler için daha az sonuçları olabilir. Ancak İsfahan'da sivil düzeydeki ortaklarımız için de durum aynı. Ortaklığa saygı duyulduğundan, bizimle olan değişiminiz resmi olarak hoşgörüyle karşılanmaktadır. Mesela sürdürülebilirlik projeleri gibi bir konuya gelince, bize söz hakkı veriyorlar. Elbette bu onlar için kolay olmayacak ama en azından güvenecekleri bir şey var. Oradaki STK'lar tahmin bile edemeyeceğiniz kadar zor şartlarda çalışıyor. Daha sonra ortak olarak ayrılırsak, pratikte artık temas kurma fırsatları olmayacak. Yerel düzeyde hiçbir şeyin olmadığı ve zaten geniş siyasi düzeyde hiçbir şeyin olmadığı bir şehir ortaklığı sona erdi diye nükleer program durdurulmayacak. Sembolizm, bir kullanımı olduğunda iyidir. Ama öyle değil.

Yakın gelecekte ülkeniz, şehriniz ve insanlar için neler diliyorsunuz?

Umarım müzakereler başlar ve yeniden konuşmaya başlayabiliriz. Çekinceleri aşmak ve ideolojik, siyasi, dini veya kültürel önyargılara sahip olan ortaklarla diyaloğa girmek diplomatik uygulamanın bir parçası olmalıdır.