BM, Libya’da iki barajın daha olmasından endişeli

Beykozlu

New member
Yıkıcı sel felaketlerinin ardından

BM, Libya’da iki barajın daha olmasından endişeliKurtarma ekipleri kurbanları arıyor. Arama ekipleri, iki barajın çökmesinin binlerce insanı öldüren büyük bir sel felaketini tetiklediği Darna’da ceset bulmak için sokakları, yıkılmış binaları ve hatta denizi tarıyor. BM diğer iki barajda da istikrarsız bir durum olduğu konusunda uyardı.

© Kaynak: Yousef Murad/AP/dpa


Makaleyi dinle • 1 dakika


Geçen Pazar günü yaşanan şiddetli fırtınanın ardından barajların yıkılması sonucu Libya Darna sular altında kaldı. Şimdi iki baraj daha durumu dramatize edebilir.
Cenevre. Libya’da yaşanan yıkıcı sel felaketinin ardından BM Acil Yardım Bürosu (OCHA), arkasında büyük miktarda su birikmesi beklenen iki barajın daha olmasından endişe duyuyor. OCHA’nın Pazar akşamı duyurduğu gibi, kısmen tahrip olmuş Darna şehri ile Bingazi arasındaki Jasa Barajı ile Bingazi yakınındaki Kattara Barajı ile ilgili. Durumla ilgili raporlar çelişkili. Yetkililere göre her iki baraj da iyi durumda ve çalışıyor. OCHA’ya göre yetkililere göre, baraj üzerindeki baskıyı hafifletmek için Jasa Barajı’na pompalar kurulacak.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun


Darna, geçen Pazar günkü şiddetli fırtınanın ardından, özellikle de iki barajın yıkılmasıyla ağır darbe aldı. Binlerce insan öldü ve binlercesi hâlâ kayıp. Yetkililerin henüz kesin rakamları yok.

BM Göç Örgütü’nün (IOM) tahminlerine göre, Libya’nın kuzeydoğusunda yaşanan felaket sonucu 40 binden fazla insan evini kaybetti. Bu sayı muhtemelen çok daha yüksektir. En çok etkilenen bölgelerin çoğunda sayımlar henüz mümkün olmadı. Dünya Gıda Programı (WFP), afet bölgesindeki 100.000 kişiyi en az üç ay boyunca desteklemek için gıda dağıtımları hazırlıyor.


Reklamdan sonra devamını okuyun


Reklamdan sonra devamını okuyun


RND/dpa
 
Üst