Bir Film Yapımcısı David Bowie’nin Hayatını Keşfediyor ve Kendi Hayatı Hakkında Netlik Buluyor

Bakec

Member
Belgesel yapımcısı Brett Morgen, David Bowie hakkında destansı bir projede sekizinci aylık yazarlık krizine girdiğinde, yola çıkma zamanının geldiğine karar verdi. Sadece birkaç saat önceden haber vererek bir sabah Los Angeles’taki evinden ayrıldı ve Bowie’nin “The Man Who Fell to Earth” (1976) filmini çektiği Albuquerque’ye giden ilk uçağa bindi. Morgen geldiğinde, tren istasyonuna bir taksiye bindi ve batıya giden bir Amtrak’a atladı.

“Transit olmak David’in hayatında önemli bir temaydı” dedi. “Batı boyunca rayları sürmek hakkında çok konuştu. Ve yazdığı pek çok şarkı Amerika’daki bazı gezileri sırasında oldu.”

Morgen notlarını çıkardı; tüm albümlerle dolu telefonu; ve Joseph Campbell’ın “The Hero With a Thousand Faces” adlı eserinin kopyası. “İlyada’yı düşünüyordum” dedi ve “David’in yolculuğunu görmeye başladım. O kadar da farklı değil ama fırtınaları kendisi için yaratıyordu.” Aniden, yapımı üç yıl olan sinemasının senaryosu akmaya başladı.

Bu gezi, 2016’da ölen çok yönlü rock ikonu Bowie’nin, “Kurt Cobain: Montage of Heck”te dünyayı değiştiren büyük kişilikleri sergilemesiyle tanınan, atmosferik bir belgeselci olan Morgen’i etkilemesinin birçok yolundan biriydi; Hollywood yapımcısı Robert Evans’ı (Yönetmen Nanette Burstein ile birlikte) anlatan “The Kid Stays in the Picture”; ve Jane Goodall hakkında “Jane”.

Morgen’in Bowie hakkındaki eseri, 16 Eylül’de sinemalarda ve IMAX’te vizyona giren “Moonage Daydream”, geleneksel bir belgesel olarak değil, sürükleyici bir deneyim olarak faturalandırılıyor. Psikedelik ve felsefi olarak eşit parçalar – Bowie’nin özenle oluşturulmuş kişiliğine bir tirbuşon, tamamen arşiv görüntüleri ve seslerden bir araya getirilmiş, bazıları nadir ve daha önce hiç yayınlanmamış. Bu bahar Cannes Sinema Şenlik’te prömiyeri yapıldıktan sonra, bir eleştirmenin takdirle yazdığı gibi, efekt “katil alt metne sahip bir halüsinasyonlu müzik kutusu dokümanı”.

Başka belgeseller ve birçok kitap olmasına rağmen, bu Bowie’nin mülkünün tam işbirliğine sahip ilk proje ve onun hacimli arşivlerine tam giriş. Şarkılar, film müziği için soyuldu ve gençleştirildi ve oradaki herhangi bir anlatım Bowie’nin kendisinden geliyor.

Morgen, yıldızın adına atıfta bulunarak, “Hiçbir zaman David Jones hakkında bir sinema olması için tasarlanmamıştı” dedi ve ekledi, “Alıntılarla Bowie hakkında bir sinema.” Kredi… Neon

Ancak yazar, yönetmen ve yapımcı Morgen, bir dağ malzemeyle boğuştuğu ve prodüksiyonun parası bittikten sonra tek editörü yaraladığı için bu samimiyet seviyesi kendi zorluğunu kanıtladı. Morgen, “David’in sanatsal yaşamının son çizgisinin kaos ve parçalanma olduğundan çok emindim” dedi. Bu fikirlerin 1971’den itibaren Bowie’nin röportajlarında tekrar tekrar ortaya çıktığını duymuştu ve sonunda onları benimsemeye karar verdi.

Bowie’nin uzun zamandır birlikte çalıştığı ve ses kaynağı olarak hizmet veren yapımcısı Tony Visconti, sinemanın görselleri, anlatımı ve müziği kaleydoskoplama biçiminden etkilenerek ayrıldı. Bir e-postada “Bütün bunlarda teknik sihirbazlık var” diye yazdı. “Ve özellikle bir IMAX sinemasında görüldüğünde ve duyulduğunda, şimdiye kadarki en fazla Bowie’yi alacaksınız – duyusal aşırı yüklenme.”

“David bu sinemadan çok etkilenecek,” diye ekledi.

Morgen, sinema yapmanın onu ne kadar değiştireceğinin farkında değildi, özellikle de 47 yaşında, kalp krizi geçirdikten sonra. Düzeldiğini ve bir hafta komada olduğunu bir telefon görüşmesinde söyledi. Üç çocuk babası evli bir baba olarak hikayeye yaklaşımını şekillendiren ve kendi hayatına yeniden odaklanan bir zihniyetle ortaya çıktı. Sapık bir şekilde, azimli Bowie, şimdi 53 yaşında olan ve işkolik bir meslektaşı olan Morgen’in dengeyi bulmasına yardım etti.

Ve kurgu yaparken, tamamen yalnız, Covid’in ilk zirvesi sırasında buna ihtiyacı vardı (sağlık korkusu onu ekstra temkinli yaptı). “Bu binada tek başıma oturuyordum, ticaret hissesi tecrit olan bir sanatçı ve bunun yaratıcı bir şekilde nasıl kanalize edileceği hakkında bir sinema yapıyordum” dedi. “Bu yüzden sürekli olarak içinde yaşadığım dünyayı tarif ettiğini hissettim.”

Daha önce, New York’taki stüdyosunda Visconti’yi ziyaret etmişti. Morgen, Bowie’nin ölümünden iki gün önce çıkardığı albümü “David’in ‘Blackstar’ yaparken kaydettiği odadaydık” dedi. “Oldukça yoğundu.” Visconti ona Bowie’nin ikinci albümünden prog-y bir folk-rock parçası olan “Cygnet Committee”yi seslendirerek vokalleri çıkardı. Bowie 22 yaşlarındayken yazılan şarkı, tekrarlanan bir sözle bitiyor: “Yaşamak istiyorum.”

Morgen, “David performans boyunca ağlıyordu” dedi.

Bu tür bir duygu – açgözlü ve savunmasız – sinemanın tonunu belirliyor. “Moonage Daydream” yapımında beş yıldı. Morgen ve ekibinin saatlerce süren konser ve performans görüntülerini, Bowie’nin resimlerinin görüntülerini ve Bowie malikanesindeki diğer içerikleri, ayrıca Morgen’in arşivcisi tarafından elde edilen ek görüntülerin aktarılması bir yıldan fazla sürdü ve hepsini izlemek yaklaşık iki yıl aldı.

Ama film pek tamamlayıcı değil. Başka hiç kimseyle röportaj yok ve örneğin Bowie’nin yaratıcı açıdan en verimli dönemlerinden birinde Berlin’de bir araya geldiği Iggy Pop’tan ya da onun kariyerini yeniden keşfetmesine yardım eden Nile Rodgers’dan bahsedilmiyor. 80’ler. Bowie’nin hikayesinde genellikle yoğun bir şekilde yer alan cinsel açgözlülük ve uyuşturucu bağımlılığına sadece montajlar ve ürkek röportaj klipleri ile atıfta bulunulur. (“Bunu hecelemem gerekiyor mu? Bana bariz görünüyor,” dedi Morgen, Bowie’nin terli ve manyak bir şekilde sırıttığı bir sahne için.) Film onun çocukluğuna ve ailesine dalsa da, onun kişisel hayatını, onun kişisel hayatına ışık tutuyor. model ve girişimci Iman ile evlilik.

Morgen, Bowie’nin adını kullanarak “Hiçbir zaman David Jones hakkında bir sinema olması için tasarlanmamıştı” dedi. Morgen, Bowie’nin röportajlar da dahil olmak üzere ekranda olduğu her an performatif bir an olduğunu ve yakalamak istediği şeyin bu olduğunu ekledi. “Alıntılarda Bowie hakkında bir sinema.”

“Moonage Daydream” geleneksel bir belgeselden daha sürükleyici bir deneyim. Kredi… Neon

Morgen, Bowie’ye ilk olarak, 2007’de, sanatçının arşivlerini nasıl sergileyeceğini merak etmeye başladığı, ancak zamanlama ve kapsamın doğru olmadığını, 2007’de, kurgusal olmayan bir melez sinema yapmak için doğrudan adım attığını söyledi. Bowie öldüğünde kalan Beatles ile benzer bir kurgusal olmayan fikri araştırıyordu ve Bowie’nin uzun süredir işletme müdürü Bill Zysblat ile yaptığı bir telefon sinemayı yeniden canlandırdı.

Morgen, Bowie’nin mülkünün ona sınırsız erişim sağladığını ancak çok fazla rehberlik sağlamadığını söyledi. Bir noktada, hangi yöne gideceğini tartışmak istedi. “2018 Queen biyografisi ‘Bohemian Rhapsody’ye daha fazla yönelmeli ve bir tür popülist şarkı yaratmalı mıyız?” O sordu. “Yoksa bunu biraz daha maceracı olabilecek Bowie ruhu içinde mi yapmalıyız?” Ve dediler ki, “Eh, bu senin sorunun.” (Morgen’in 14 veya 15 kez izlediğini söylediği “Bohemian Rhapsody”deki ses miksajı için Oscar’ı paylaşan Paul Massey’i “Moonage Daydream”de işe aldı.)

Zysblat tarafından denetlenen ve Bowie’nin ailesini içeren mülk, dul eşi Iman; kızları Alexandria Zahra Jones; ve ilk evliliğinden olan oğlu film yapımcısı Duncan Jones – soruları yanıtlamayı reddetti, ancak sinemayı destekliyorlar. Bir temsilci aracılığıyla yaptıkları açıklamada, “Brett Morgen, David’in dünya üzerindeki kalıcı etkisinin çarpıcı bir kanıtı oldu” dediler. Mülk, özellikle teknoloji ve müzik söz konusu olduğunda, popülerliği (Spotify’da 1 milyardan fazla dinlenme) ve kültürel bir vizyoner olarak itibarı nedeniyle Bowie’nin şarkı yazarlığı kataloğunu bu yıl yaklaşık 250 milyon dolara Warner Music’e satarak para kazanmaya devam etti. – sadece büyüdü.

Morgen’e göre, en açıklayıcı noktalardan biri Bowie’nin birçok röportajda, genellikle onu açıkça anlamamış insanlarla yaptığı davranıştı; bir tanesi, bu cinsiyeti büken sanatçının ne kadar yabancı olduğunu anlamaya çalışırken, çocukken bir oyuncak ayısı olup olmadığını sordu. Yine de, Morgen, “David’in hiç küçümsediğini, saygısız, kısa ve sinirli olduğunu görmedim” dedi. .

Belki bu, silahsızlandırma taktiği olarak sadece kibarlıktı, ama Morgen bunu daha derin bir şey olarak gördü – her durumda bağlantı ve derinlik arama yeteneği. Sinemada vermeye çalıştığı bir mesajdı. Bowie, “her anın önemli olmasını sağlamaya çalışıyordu” dedi. “Tatmin edici ve eksiksiz bir yaşamın nasıl sürdürüleceğine dair, yaşamı onaylayan bir tür yol haritası.”