Araba Alım Satımına Sınırlama Geldi

bencede

New member
Türkiye’de bir sıfır araba sahibi olmak, son periyotlarda neredeyse imkansız hale geldi. Bir yandan çip krizi ve sıfır araç kıtlığı, öbür yandan ise fiyat patlaması derken, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar umutlarını diğer baharlara ertelediler. Bunun farkında olan devlet de bir müddetdir tahlil arayışında. Hatta Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile satış kısıtlaması geleceğinden bahsetmişti. “Belli kilometre dolmadan yahut belirli müddet geçmeden satış kısıtlaması getireceğiz.” diyen Muş, ayrıntı vermese de bahisle ilgili yeni bilgiler paylaşılmış durumda.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin haberine nazaran Mehmet Muş’un düzenleme sinyali, epey yakın bir gelecekte karşımıza çıkacak. Piyasa normale dönene kadar devam edecek düzenleme kapsamında vatandaşlar, diledikleri üzere araç alıp satamayacaklar. Hükümet, bu düzenleme kapsamında fazlaca sert cezai yaptırımlar düşünüyor. Gelin daima bir arada; araba bölümünü etkileyecek düzenlemenin bilgilerina bakalım.

6 ay yahut 6.000 km kısıtlaması geldi!


Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriye gore vatandaş, sıfır araç satın aldıktan daha sonra ya 6 ay boyunca kullanmak zorunda kalacak ya da satıştan daha sonra 6.000 kilometre yol yapacak. Bu kaideler sağlanmaz ise o aracın bir kere daha el değiştirmesi mümkün olmayacak. Argümana bakılırsa bakanlık, bu kısıtlamaya uymayan vatandaşlara fazlaca önemli para cezaları uygulayacak. Lakin bu cezanın fiyatına ait hiç bir bilgi kelam konusu değil.

Yeni düzenlemeye nazaran; ikinci el araç ticaretiyle uğraşan bireyler, 1 Temmuz 2023 tarihindilk evvel araba ve arazi araçlarının birinci tescil tarihinin üzerinden 6 ay yahut 6.000 km geçmeden araçların satışını gerçekleştiremeyecek. tıpkı vakitte Ticaret Bakanlığı, bu süreyi altı aya kadar uzatabilecek. Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten (bugünden itibaren) tescil edilen araçların satışı ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar yeni düzenlemeye takılmadan gerçekleştirilebilecek.


Yapılan bu yeni düzenlemenin süreksiz olduğunu da üstte yer alan birinci hususta bakılırsabilirsiniz. Lakin düzenlemeye uymadan araç satışı yapacak olan bireylere ne üzere cezai yaptırımlar uygulanacağı çabucak hemen açıklanmadı.
 
Üst