aileler için pratik rehber

Felaket

Member
Tgcom24

Bu son noktada, özellikle belki de en karmaşık seçim yoğunlaşmıştır: Sekizinci sınıftan sonra sadece enstitüye değil aynı zamanda lise, teknik enstitü, mesleki enstitü veya IeFP mesleki eğitim kursu arasındaki eğitim yönüne de karar vermek zorunda kalacak öğrenciler. Teknik-profesyonel tedarik zincirindeki yeni dört yıllık kurslar veya yeni oluşturulan Made in Italy lisesi gibi bazı yeni seçenekler hâlâ tanımlanıyor.

Ailelerin prosedürün çeşitli adımlarında gezinmelerine yardımcı olmak için Skuola.net portalı hazırlandı operasyonel bir rehber sentezi.

Nasıl kayıt olunur: Çevrimiçi prosedür geçerlidir ancak bazı yerlerde kağıt sistemi devam etmektedir

Operasyonel göstergelere gelince, başvurunun kağıt üzerinde kaldığı anaokulları hariç, devlet ilk ve orta okullarının tüm birinci sınıfları için kayıtlar her zaman çevrimiçi olarak yapılacaktır. Çevrimiçi kayıt sistemine uymayan özel okulların yanı sıra.

Ancak bu yıldan itibaren referans portalı artık periyodik olarak “yenilenen” kayıtlara ayrılmış bir site değil, Tek Platform olacak. Bu, çevrimiçi kayıt da dahil olmak üzere MIM’in ailelere sunduğu tüm hizmetleri artık tek bir merkezde toplayan önemli bir yeniliktir. Aslında platformda, “Scuola in Chiaro” sayesinde özellikle sekizinci sınıftan ayrılan öğrenciler için oryantasyona ve okulları keşfetmeye yönelik bilgi alanları da bulacaksınız.

Çevrimiçi kayda nasıl erişebilirim ve neden bugün tıklama günü değil?
Çevrimiçi kayıt başvuruları, SPID (Kamu Dijital Kimlik Sistemi), CIE (Elektronik Kimlik Kartı), CNS (Ulusal Hizmetler Kartı) kimlik bilgileri kullanılarak 18 Ocak 2024 saat 08.00’den 10 Şubat 2024 saat 20.00’ye kadar yapılmalıdır. ) veya eIDAS (elektronik Kimlik Doğrulama ve İmza).

Her öğrenci için yalnızca bir çevrimiçi kayıt talebi göndermek mümkün olacaktır ancak seçilen okulda 2024/2025 için boş kontenjan olmaması durumunda en fazla iki tercih daha belirtilebilir. Ancak bu bir tıklama günü değil; sayının fazla olması durumunda başvuruların geliş sırası bir tercih kriteri teşkil etmeyecektir ancak bunun her kurumun seçim öncesi oluşturup kamuya duyurması gereken makul kriterlere göre yönetilmesi gerekmektedir. prosedürün başlangıcı.

Tek Platform, uygulamanın durumundaki değişiklikleri size gerçek zamanlı olarak e-posta yoluyla ve IO uygulaması aracılığıyla bildirecek ve yolu takip etmenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca, çevrimiçi işlemi tamamlama imkanı veya becerisine sahip olmayan tüm ailelere, başvurunun geçerli olduğu veya ait olduğu eğitim kurumları tarafından yardımcı olunması gerekmektedir.

Yenilikler: Dört yılda İtalya’da yapılan lise ve teknik-mesleki kurslar

Önceki yıllara göre prosedürlerin başlatılmasındaki gecikme belki de gelecek öğretim yılının büyük haberinden kaynaklanıyor: teknik-mesleki zincirin son reformla bağlantılı yeni dört yıllık yolları. Bu kurslara 2024/25 gibi erken bir tarihte kaydolmak mümkün olacak. Hala yapılması gereken bazı görevler olsa bile. Aslında, deneyle ilgili projelerin sunumunun bir parçası olarak, 30 Aralık 2023’e kadar aktivasyon başvurularını okulların kendilerinin sunması gerekecek. Bu nedenle bunların tanımlanması için birkaç haftaya daha ihtiyaç olduğu varsayılmaktadır.

Hükümetin istediği yeni lise yolu Made in Italy lisesi hâlâ parlamento sürecini sürdürüyor. Bu nedenle Bakanlık, “nihai onayın son kayıt tarihlerine uyumu sağlayacak şekilde zamanında gelmesi durumunda” 2024/2025 eğitim-öğretim yılından itibaren birinci sınıfların etkinleştirilmesine ilişkin daha ayrıntılı ve spesifik talimatlar verme hakkını saklı tutar. Çeviri yapıldı, daha sonra daha fazlasını ve daha iyisini öğreneceğiz.

Ailelere ve öğrencilere daha fazla zaman
“Öğrenciler ve aileler okullarını, özellikle de Noel tatili sırasında az çok hoş karşılanan arkadaşlıklar sağlayan liseyi seçmek için zaman kazanıyorlar. Sadece birkaç gün daha var, ancak akıllıca bir karar vermek için çok önemli olabilir. gençlerimizin geleceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olan ve hata yapma riskiyle birlikte çok erken yapmak zorunda kaldığımız AlmaDiploma verilerinin, mezunların yarısının, geri dönebilselerdi sürekli olarak bunu yapacağını göstermesi tesadüf değildir. Ve ‘kararsızlık’ durumunda çoğu zaman karar vermemeyi ya da liseye gitmeyi seçeriz, bu da zorunlu olarak daha sonra eğitim gerektiren bir yolu temsil eder ve dolayısıyla büyüdüğümüzde ne yapacağımıza zaten hazırken karar vermemizi sağlar. … büyümüş, mezun olmayı başarmış, elindeki lise diplomasıyla iş fırsatları bir teknisyen veya profesyonel tarafından garanti edilenden daha düşük. Bu nedenle bu bonus zamanın bu yolların yeniden değerlendirilmesine de harcanması arzu edilir”Skuola.net’in yöneticisi Daniele Grassucci de öyle.