ABD Temsilciler Meclisi milyarlarca dolarlık yardım için oy kullandı

Beykozlu

New member
Aylarca süren blokajın ardından

ABD Temsilciler Meclisi Ukrayna'ya milyarlarca dolarlık yardım için oy kullandı

Aylar süren ablukanın ardından ABD Temsilciler Meclisi, Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna için milyar dolarlık yardım paketini onayladı.

Kaynak: J. Scott Applewhite/AP/dpa

Milletvekilleri cumartesi günleri nadiren toplanır. Bu sefer Ukrayna'ya uzun zamandır bloke edilen askeri yardımın serbest bırakılması önemli. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin oyları sayesinde çoğunluk için yeterli sayı var.

Washington. Aylar süren ablukanın ardından ABD Temsilciler Meclisi, Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna için milyar dolarlık yardım paketini onayladı. Parlamento Odası, Kiev için yaklaşık 61 milyar ABD doları (57 milyar avro) içeren ilgili yasa tasarısını Cumartesi öğleden sonra (yerel saatle) kabul etti. Senato'dan gerekli onay hala beklemede ancak kesin olduğu değerlendiriliyor.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

ABD Başkanı Biden, Ukrayna ordusunun varlıklarının giderek küçüldüğü geçen Ekim ayında Ukrayna için ek yardım talebinde bulunmuştu. O zamandan bu yana Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi net bir yol üzerinde anlaşamadı. Pek çok Cumhuriyetçi zaten Ukrayna'ya verilen desteğin devam etmesi konusunda şüpheci. Bu arada bazıları Kiev'e verilen desteğin devamını ABD'nin Meksika sınırının korunmasına ilişkin tavizlere bağlamak istedi.

Biden Ekim ayında Ukrayna için yardım talebinde bulunmuştu

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi lideri Mike Johnson, planları ilerletmek için Demokratların desteğine güvenmek zorunda kaldı. Demokratlarla işbirliği yaparak oda başkanlığı pozisyonunu riske atıyor. Cumhuriyetçilerin sağ kanadından küçük ama büyüyen bir grup temsilci şimdi onun istifasını istiyor. Selefi Kevin McCarthy de benzer bir durum nedeniyle ancak sonbaharda görevden alındı.

ABD radarı

Amerika Birleşik Devletleri'ni harekete geçiren şey: RND'nin ABD uzmanları, arka plan bilgilerini sınıflandırıyor ve sağlıyor. Her salı.

Taraflar arası işbirliğinin nadir örneği

Başkan Joe Biden, Johnson tarafından sunulan planı onayladı ve Cuma günü Demokratların çoğu, oyların önünü açmak için oylamada çok sayıda Cumhuriyetçiyle bir araya geldi; bu, derinlemesine bölünmüş bir ABD Kongresi'nde iki partili işbirliğinin nadir bir örneği.

Cumhuriyetçi çoğunluk tam olarak arkasında olmadığı için Johnson, Demokratların desteğini kaybetmemek adına paketi aşırı muhafazakarların talep ettiği şekilde şekillendiremedi. Çoğunluğu güvence altına almak için tasarıyı böldü ve Ukrayna, İsrail ve Hint-Pasifik'e yapılacak yardım konusunda ayrı oylama yapılmasını istiyor.

RND/dpa/AP