Yeme bozuklukları, alarm zilleri nelerdir ve acı çekenlere nasıl yakın kalınır: uzmanın 10 tavsiyesi

Felaket

Member
Olgunun alevlenmesi, aynı zamanda, beden ve fiziksel formun rolüne ilişkin imaja ve sapkın mesajlara – hatta zehirleme noktasına kadar – aşırı derecede bağlı olan çağımızın bir sonucudur. 15 Mart gibi tam olarak yeme bozukluklarına adanan bilinçlendirme günlerinde, daha sağlıklı bir sosyal tutum adına mücadele edilmesi gereken mesajlar ve bu konularda daha fazla bilgi.

Doğru bilgilerle bile yeme bozukluğu çekenlere yardımcı olabilirsiniz.

Bu nedenle, öğrenci portalı Skuola.net, yeme bozuklukları (DCA) hakkında raporlama ve bilgilendirme ile ilgilenen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Animenta’nın yardımıyla, bir hastalık olup olmadığını fark etmemizi sağlayabilecek en önemli alarm zillerini belirlemek istedi. kişi yeme bozukluğu yaşıyor. Ona yakın olmanın en uygun yolunun yanı sıra doğru göstergeler.

Gibi Aurora Caporossi, ‘Animenta’ derneğinin kurucusu ve başkanı: “Hatırlıyorum. Somutluk. Eylem. Birlik. 15 Mart Ulusal Leylak Yay Günü’nü temsil eden sözler bunlar. Yeme bozukluklarının İtalya’da ne kadar yaygın olduğunu ve yeterli ve zamanında sağlamak için daha ne kadar gidilmesi gerektiğini hatırlatan bir randevu. Yeme bozuklukları hakkında bilgi sahibi olmak, bu hastalıkları yaşayanların ve onlarla birlikte yaşayanların hikayelerini okumak, yüzyılımızın en yaygın psikiyatrik patolojilerinden birinin karmaşıklığını anlatabilmek için önemlidir.”.

“Genel olarak öğrenciler ve gençler, pandemiden özellikle psikolojik düzeyde özellikle etkilendiler. Artan izolasyonla birlikte okulların kapanması ve sosyalleşme eksikliği, yeme bozukluklarının yayılmasına ilişkin endişe verici verilere yansıyan ciddi yansımalara neden oldu. İmaj kültünün şimdiye kadar bilinmeyen seviyelere ulaştığı sosyal medya çağında yaşadığımızdan bahsetmiyorum bile. Çare, çocuklara kendileriyle ve başkalarıyla daha sağlıklı bir ilişki kurmaları için rehberlik etmek için yalnızca uygun eğitim olabilir, sadece yemek değil, aynı zamanda duygusallık da olabilir. Bunda ancak okullar ve aileler rol oynayabilir”yorum yapıyor Skuola.net’in kurucusu ve yöneticisi Daniele Grassucci.

1. İlk işaret: yeme şeklinizi değiştirin

Yeme bozukluğu olan biriyle yaşıyorsanız veya onunla yemeklerinizi paylaşıyorsanız belki de ilk fark edeceğiniz davranış budur. Örneğin, kısıtlayıcı bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunuzda, yemeğinizi parçalama, uzun süre yeme veya belirli besin türlerini diyetinizden çıkarma eğiliminde olursunuz. Çok yemek yapma eğilimindeyiz ama çoğu zaman pişirdiğimizi yemiyoruz.

2. Çok sık tuvalete gitmek

Yeme alışkanlıklarındaki ani değişiklik gibi bariz bir işaret değildir. Ancak, bulimia nervozada olduğu gibi, özellikle yemeklerden sonra banyo kullanımı daha sık hale gelebilir. Pratik olarak sistematik hale geldiğinde, yanlış bir şeyler olduğu anlamına gelir.

3. Yemek zamanı geldiğinde yaşanan halsizlik

Yeme bozukluğu yaşayan kişide özellikle yemek saati yaklaştıkça artan bir kaygı duygusu algılamak mümkündür. Kişinin yaşadığı ve yemekle karmaşık bir ilişki içinde ifade edilen halsizliğin başka belirtileri de vardır: örneğin, aşırı yemede olduğu gibi, kimse görmeden gizlice yemek yer ve genellikle geceleri büyük miktarlarda yiyecek biriktirir. düzensizlik.

4. İzolasyon

Yeme bozukluğu, giderek daha belirgin bir izolasyonla, arkadaşlarla keyifli ortamlardan uzaklaşmanın da temelinde olabilir. Ancak bu her zaman açık değildir: Bu davranışın gerçek nedenlerini gizlemek için mazeretler veya gerekçeler olabilir. Aslında, genellikle alarm zilleri görünmez ve yeme bozukluğu çeken pek çok kişi açıkça hasta görünmez. Fakat bu belirtileri gördüğümüzde bir uzmandan ya da uzmandan yardım almak önemlidir.

5. Yardımcı olmak kolay değil

Bir kişi yeme bozukluğundan muzdarip olduğunda, sanki sürekli apne içinde yaşıyor gibidir. Bu, biri aradığında duyamamaya, birinin sunmak istediği yardımı görememeye yol açar. Yeme bozukluğu olan birine yakın olmak karmaşıktır, çünkü vermeye çalıştığınız tüm yardımlar “görülmüyor”, takdir edilmiyor veya herhangi bir etkiye sahip görünmüyor.

6. Vücut, yiyecek ve kilo hakkında yorum yapmaktan kaçının

Zayıflığı öven bir toplumda genellikle kilo verdiğimizde pek çok iltifat alırız: “Şimdi iyisin”, “Ben de senin gibi kendimi kontrol etmeyi bilmek isterim”. Ama hiç kimse bir insanın hikayesini derinden bilmez, kilo vermenin arkasında ne olduğunu da bilmez. Ciddi bir şey olmayabilir, ancak bunun yerine bir yeme bozukluğu olabilir. Bu tür konulara dikkat etmekten kaçınmak ve başka bir şeye dikkat etmeyi öğrenmek daha iyidir. Bir insanın dış özelliklerinden çok içsel özelliklerine odaklanmak.

7. Kişinin yaşadıklarını küçümsemeyin

Artık yemek yemeyen kişi sinir krizi geçirdiği için yemek yemez. Aynı şekilde, sadece ondan hoşlandığı için fazla yemek yemiyor. Duygular, ıstıraplar ve deneyimler yemekle olan ilişkide pek çok kez görmenin mümkün olmadığı şekilde geçer. Bu nedenle, söylenecek ve söylenmeyecek kelimeleri dikkatli kullanmak ve herkesin yargılandığını ve görüldüğünü hissettiği bir karşılama ortamı yaratmayı bilmek gerekir.

8. Kendinize zaman ayırın ve kendinize zaman tanıyın

DCA’dan muzdarip bir kişiye yardım etmek karmaşıktır. Özellikle bu, yardım istemeye veya karşılamaya hazır olmadığında. Buradan, öfke, hüsran ve hayal kırıklığının da eşlik ettiği güçlü bir çaresizlik duygusu ortaya çıkar. Buna rağmen, dış müdahaleyi kabul edecek güç ve farkındalığa sahip olana kadar, rahatsızlıktan muzdarip olanlara yakın kalmak gerekir. Asıl zorluk burada, ihtiyaç duyulan her zaman müsait kalabilmekte yatıyor.

9. Ailenin de yardıma ihtiyacı var

Az önce görülen tüm bu nedenlerden dolayı, DCA hastalarının yanında olmak çok zor bir yol olabilir. Ve hastayı tedavi eden ekibin, tedavi sürecine dahil edilmesi önemli olan ailenin acısını da dikkate alması önemlidir.

10. Bilgi alın ve öğrenin

Yeme bozuklukları artıyor, ancak buna rağmen hala çok az bilgi var. Bu, alarm zillerinin, yardım taleplerinin hafife alınmasına veya zaten zor olan bir durumu daha da kötüleştirmeye yol açan cesaret verici davranışlara yol açar. Belki de acı ve yanlış anlamalarla ağırlaştırıyor. Bu nedenle Fiocchetto Lilla günü çok önemlidir: Bu, sıradan sözlerin “ötesine bakmak” için bir fırsattır ve aslında hastalığın yalnızca dışsal tezahürüdür. Bu patolojilerle yaşayanlar, etraflarındakiler yeterli bilgiye sahipse muhtemelen daha az yargılanmış hissedeceklerdir. Ayrıca doğru bilgi, tedavi sürecini kolaylaştıran ve kolaylaştıran daha fazla farkındalık ve anlayışa yol açar.