“Yedek öğretim” ölmedi: Bu yıl 130 bin boş profesörlük

Felaket

Member
Skuola.net portalı, öğrencilerin ve ailelerin derslerin başlangıcında ne beklemeleri gerektiğini daha iyi anlamak için CISL Scuola genel sekreteri Ivana Barbacci ile konuştu. Ayrıca, bu kadar yaygın bir güvencesizliğin olduğu bir senaryoda, boş profesörlüklerin kalıcı olarak doldurulacak uygun veya uygun adayların bulunmaması nedeniyle bir kez daha paradoksunun ortaya çıkmasının nedenini açıklamasını istiyoruz: bu, izin verilen 50.807 işe alımın %20,1’ini temsil ediyor Mef’e göre bu oran geçen yıla göre yine %52,6’ya göre bir iyileşme.

Yeni öğretim yılı nasıl görünüyor? Öğretmenlerin yerine yine kaç sandalye atanması gerekecek?

“Veriler hâlâ kesin olmasa da, göreve atamalar sonrasındaki durum büyük ölçüde önceki yıllarla aynı: işe alımlar boş pozisyonların ancak yarısını kapsıyor. Yarışma sıralamasında artık aday bulunmadığı göz önüne alındığında, yedekler için il sıralamasından (GPS) yararlanmaya izin veren bir işe alım yönteminin onaylanmaması – ne yazık ki bu sadece destek pozisyonları için oldu – olmasaydı daha da kötü olurdu. GPS kullanım yolunun nasıl azami dikkati hak ettiğini gösteren önemli bir gerçek. Ortak pozisyonlar için hızlı çağrı, geçmişte olduğu gibi gerçek bir fiyaskoyla (birkaç yüz işe alım) kaydedilirken, GPS’in kiralandığı destek pozisyonları için iki binden fazla randevu vardı.”.

Ancak Bakanlığın iddia ettiği gibi iyileştirmeler var: Gerçekten durum böyle mi?

“Genellikle ağustos ayı içinde büyük oranda tamamlanan operasyonların yürütülmesinde iyileşmeler kaydedildi”.

Halen ayakta olan temel kritik konular nelerdir?

“Geriye kalan kritik konu, (olağan, olağanüstü, rezerve edilmiş) yarışma çığlarına rağmen öğretmen ihtiyacını karşılamayan işe alım sistemidir. Yıllardır kayıtlara geçen tüm sorunlarla (yanlış formüle edilmiş sorular, sonu gelmeyen davaların kaynağı, testlerin yapılma şeklinin sürekli değişmesi, komisyonların davranış farklılıkları) saplantılı ve aslında sadece sınav yarışmalarını merkeze alan bir model. vb.), daha önce de söylediğim gibi her yıl doldurulacak yerlerin yarısının boş kalmasını sağlıyor”.

Ancak sonuçta, bir şekilde okul “makinesi” hâlâ hızlı bir şekilde çalışmaya başlamayı başarıyor: Övgüyü kim hak ediyor?

“Bunun nedeni sandalyelerin yedek personel tarafından kapatılması ve bu sayede okulun işleyişinin sağlanmasıdır. Biz CISL Scuola olarak bir süredir, geçici öğretmenlerin iş deneyimlerinin yeterli eğitim destekleriyle desteklenmesi ve sıklıkla yıllarca aynı koşullarda yapılan bir işe istikrar olanağı sunarak geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Her profesyonel sektörde iş deneyimi bir kaynak ve değerdir, eğitim sistemi için de aynısının olmamasını anlamıyorum.”.

Ancak somut olarak okulun ilk gününde gerçekten birkaç açık sandalye olabilir mi?

“Öğrenciler sınıfa döndüklerinde, öğretmen olmadan, özellikle de destek olarak, öğretmenlik pozisyonlarını kaydeden yerler çoğunlukla metropol şehirler olacak. Bunun nedeni, sözde istisnai yerlerin derslerin başlamasına göre geç tahsis edilmesidir.”.

Artık okul sistemimizin doğasında olan, hem derslerin başında hem de yıl içinde eksik öğretmen olgusu neye bağlı?

“Bunun altında yatan iki neden var. Bir yandan kadrolu atamaların tümü yapılmıyor. Öte yandan yıl içinde araştırma doktoraları, beklentiler, yarı zamanlı pozisyonlar gibi çeşitli devamsızlıklar da oluyor. Tıpkı istisna kapsamındaki destek pozisyonlarının yıldan yıla doldurulması gerektiği gibi”.

Yarışmalarda hangi noktadayız? Hem yakın zamanda yasaklananlar, hem de yolda olanlar?

“2020 yılında duyurusu yapılan olağan ve olağanüstü yarışmaların biletleri, birçok yarışma sınıfında ve ülkenin farklı bölgelerinde tükendi. Diğerlerinin pek çok uygun adayın yer aldığı sıralamaları vardır ancak uygun yer yoktur; bu gibi durumlarda yeni yarışmalar duyurulmamalıdır. Ancak 35 bin civarında yerin ihalesini bekliyoruz ancak henüz Bakanlıktan detaylı bir kullanılabilirlik resmi alamadık” dedi..

Özellikle Güney’den pek çok öğretmenin, evden uzakta yaşamı sürdürülemez hale getirecek yüksek fiyatlar nedeniyle, özellikle Kuzey’e yönelik kalıcı sözleşmeler imzalamaktan vazgeçtiğini okuduk: ne haber?

“Gerçekten de öyle. Ancak, başka bir yerde yaşama sorununun çoğu zaman sürdürülemez maliyetlere eklendiği zorlu yaşam seçimleri yapmanın zorluğuyla karşı karşıya kaldığımızda, şaşırdığımıza şaşırıyorum. Okuldaki geçici işçilerin çoğunlukla kendilerini riske atan yirmili yaşlarındaki gençler olmadığını, daha sıklıkla aileleri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları olan ve bir işten vazgeçseler bile bunu kesinlikle hafife almayacak kişiler olduğunu aklımızda tutalım. “.