Vade, sınavlar 21 Haziran’da başlıyor

Felaket

Member
Böylece devlet sınavı, 62/2017 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre normale döner. Yasanın şartlarının tek uzantısı, eski Alternanza Scuola Lavoro tarafından temsil edilmektedir. Artık PCTO (Yumuşak Beceriler ve Oryantasyon Yolları) olarak adlandırılanlar, sınava kabul için bir gereklilik değildir, ancak yapılırsa bir röportajın konusu olabilir. INVALSI testlerinin (değerlendirmeye katkı sağlamayan) uygulanması bunun yerine kabul için bir gerekliliktir.

YAZILI SINAV TAKVİMİ

Pandemiden bu yana ilk kez, yeni düzenlenen profesyonel enstitüler dışında tüm yazılı sınavlar ulusal karakterde olacak. İkincisi için, aslında, okul disiplinlerine değil, çalışma sırasında gerçekleştirilen faaliyetlere odaklanacak tek bir entegre test olacaktır. Bireysel sınav komisyonları, bakanlık talimatlarına ve öğrenciler tarafından fiilen yürütülen eğitim kursuna dayalı olarak, genel bir ulusal referans çerçevesinden ve Bakanlık tarafından belirlenen ve okullara gönderilen sınav türünden başlayarak bir sınav formüle edeceklerdir. elektronik zarf, sınav gününden önceki Salı günü.

Tüm çalışma alanları için, yazılı sınavların zaman çizelgesi her durumda ortak olacaktır:

– ilk yazılı sınav: 21 Haziran 2023 Çarşamba, saat 8:30’dan itibaren (sınav süresi: altı saat);

– İkinci yazılı sınav: 22 Haziran 2023 Perşembe. İkinci sınavın süresi branşlara göre değişir;

– üçüncü yazılı sınav: 27 Haziran 2023 Salı, EsaBac ve EsaBac tekno kursları olan enstitüler için ve liselerde Çince, İspanyolca ve Almanca uluslararası seçmeli bölümleri olan liseler için sabah 8:30’dan itibaren.

SÖZLÜ MÜLAKAT

Sözlü mülakatlar, yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasından 48 saat sonra başlayacaktır. Bu, 27 Haziran Pazartesi kadar erken bir tarihte, ilk öğrencilerin inceleme komisyon üyelerinin huzurunda oturabilecekleri anlamına gelir.

Komisyon tarafından seçilen bir ön fikirden (bir resim, kısa bir metin, kısa bir video) başlayacak olan görüşmede, eğitim ve büyüme yolu, beceriler, yetenekler, öğrencinin multidisipliner bir bakış açısıyla geliştirme yeteneği, her disiplinin en önemli temaları. İkincisi, okulların her öğrenci için 15 Mayıs’a kadar hazırlayacağı Sınıf Konseyi belgesinde belirtilecektir.

Röportajın PCTO’lar veya birinci seviye çıraklık bağlamında gerçekleştirilen deneyimlere ayrılmış bölümünde, pandemik acil durumun neden olduğu kritik sorunları dikkate alarak, öğrenciler bu deneyimlerin anlamını gösterge niteliğinde bir anahtarda gösterebilecekler. , ayrıca gelecekteki seçimleriyle ilgili olarak, bunların eğitimlerine devam etmeyi mi yoksa iş dünyasına girmeyi mi öngördüklerini ima ediyor. Sınav sırasında, okul kariyeri boyunca edinilen yurttaşlık eğitimi becerileri değerlendirilecektir.

VALDITARA: PANDEMİNİN NEDEN OLDUĞU ZORLUKLARI HER ZAMAN HESAPLAŞACAĞIZ

Eğitim ve Liyakat Bakanı Giuseppe Valditara, “Devlet sınavı her öğrencinin hayatında önemli bir andır. Bu, herkesin büyüme yolunda temel bir simgesel geçittir ve ilkokulla başlayan bir döngüyü kapatarak tüm okul deneyiminin son anını oluşturur. Devlet sınavı, öğrenciler tarafından geliştirilen bilgi, beceri ve yeterlilikleri doğrulamakla sınırlı kalmaz, eğitim yollarını ve kişisel gelişimlerini geliştirir. Bakan sözlerini bu önemli ana hazırlanan tüm öğrencilere, sizi temin ederim ki salgın nedeniyle son yıllarda yüzleşmek zorunda kaldıkları birçok zorluğun farkındayım. Bu nedenle, üç yıllık dönemde alınan eğitimin istisnai doğası, yazılı sınavların seçiminde ve sınav mülakatının gerçekleştirilmesinde dikkate alınacak ve etkili öğrenme süreci artırılacaktır. Bu nedenle tüm öğrencileri kararlılıklarının ve gösterdikleri çabanın farkında olarak bu geçişi sakin bir şekilde yaşamaya davet ediyorum” dedi.