Üniversite, İtalya'da AB ortalamasıyla karşılaştırıldığında az mezun var

Felaket

Member
Tgcom24

Uygun olduğu yerde birinci seviyeden başlayan bir gecikme: burada bitiş çizgisi ideal zaman çizelgesindeki 22 yıla kıyasla ortalama 24,2 yıl sürüyor. Bu aynı zamanda sağlık meslekleri gibi profesyonel bir yolu tercih etmedikleri sürece hemen hemen herkesi daha iyi bir istihdam şansına sahip olmak için yüksek lisans derecesine devam etmeye zorluyor.

Skuola.net portalı, Eurostat ve AlmaLaurea tarafından 2022 yılına ilişkin sunulan en son senaryo verilerini analiz ederek durumu değerlendiriyor. Her iki gözlemci de geçmişe kıyasla durumdaki iyileşmenin belki de çok yavaş olduğunun altını çiziyor. 2012 yılında ikinci düzey diploma alma yaşının ortalama 28,2 olduğunu söylemek yeterli olacaktır.

Küçük bir detay gibi görünebilir ancak mezun olduğunuz yaş, istihdam açısından da fark yaratabilir. Mezunların istihdam durumuna ilişkin en son AlmaLaurea Raporu'na göre, her şey eşit olmak kaydıyla, yeterliliğin kazanıldığı yaş arttıkça istihdam edilme olasılığı azalıyor (ek her yıl için -%4,2). Verilen okumaya göre bu, iş piyasasına daha genç yaşta yaklaşanların işverenlerin gözünde daha “çekici” bir profile sahip olmasıyla bağlantılı. Sözleşme açısından da daha cazip potansiyel fırsatların açılması.

Ders dışında kalan çok fazla öğrencinin olması, elde edilen sonuçlara göre üniversitelere ayrılan fonları da etkiliyor: Birkaç yıldır, çok yavaş ilerleyen dersleri caydırmak için, ders almayanlara daha yüksek vergi uygulanması tesadüf değil. elbette işle ilgili hafifletici faktörler olmadan. Ve eğer bu yeterli değilse, “öğrenim hakkı kaybının” kullanımı giderek yaygınlaşıyor: üniversiteler çok uzun süredir açık olan akademik pozisyonları kapatıyor veya insanları yeniden kaydolmaya davet ediyor, muhtemelen zaten girilmiş sınavları geçerli kılıyor.

Bununla birlikte, daha iyisini yapabileceğiniz ancak ne yazık ki ortalamadan daha kötü sonuçlar alabileceğiniz derece kursları da vardır. “3+2” olarak adlandırılan – üç yıl süren birinci seviye derece ve ardından iki yıl süren ikinci seviyenin birleşik yolu – içinde en verimli olanlar, Endüstri ve Bilişim Mühendisliği ile Ekonomi sektörlerindekiler gibi görünüyor. Öğrenci ortalaması 26,3 yaşında “tam” bir derece elde eder ve bu seviye için ortalama yaşın 27,2 olduğu göz önüne alındığında, akademik yeterliliğin elde edilmesi arasındaki süre dokuz ay daha kısalır.

Hemen arkasında tez tartışmasının 26.6 civarında gerçekleştiği Bilimsel alanı buluyoruz. Bilgisayar Bilimleri ve BİT Teknolojileri (Bilgi ve İletişim) derslerinden ve Psikoloji sektöründen mezun olan kız ve erkek çocuklar da 27 yaş psikolojik eşiğinin altında kalıyor ve üniversite eğitimlerini ortalama 26,9 yaşında tamamlıyorlar.

Öte yandan, fakültede geçirilen sürenin oldukça uzun olduğu, bazen ortalamanın yirmi dört aydan fazla olduğu durumlar da vardır. Bu, örneğin yaklaşık 29,6 yaşına kadar öğrencilerini elinde bulunduran Tıp, Sağlık ve Eczacılık alanında geçerlidir. Eğitim ve Öğretim (28,9 yıl), Edebiyat-Hümanistik alanında (28,4) ve Sanat ve Tasarım alanında (28,2) mezunların yolu biraz daha kısadır.

Ancak tüm dereceler “3+2” sistemine dönüşmedi. Bazıları tek aşamalı kalmıştır ve her şey göz önüne alındığında, yeterliliğin elde edildiği ortalama yaş eşdeğerdir çünkü turda 27 yıldır. Burada öne çıkan ise ortalama 26,7 yılda tezinizi tartışabileceğiniz Hukuk alanındaki derslerdir. Sadece birkaç ay sonra Tıp-Sağlık ve İlaç sektörlerinden öğrenciler geliyor ve 26,9 yaş civarında bitiriyorlar; ancak yasal süresi altı yıl olan Tıp ve Cerrahi veya Diş Hekimliği diplomalarını da içermektedir. Ancak Eğitim ve Öğretim kurslarına kaydolanlar en çok zorluk çekenler; mezun oldukları yaş ortalaması 28 olup, genel rakamın tam bir adım gerisindedir.