Toyota’nın Çekya’daki Fabrikası Üretimi Durduracak

bencede

New member
Türkiye’de en hayli tercih edilen araba markaları içinde yer alan Toyota ile ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı. Şirketin Çekya’da bulunan fabrikasının Şubat 2023 sonuna kadar üretim yapmayacağı belirtildi. “Tedarik zincirindeki bileşen ve modül badiresi niçiniyle 31 Ocak’tan itibaren üretimi süreksiz olarak durdurmak zorunda kalacağız.” tabirlerinin kullanıldığı açıklama, Türkiye’deki tüketiciyi de ilgilendirecek gibi görünüyor.

Toyota’nın Çekya’daki fabrikası, 2021 yılında 180 milyon euroluk yatırım ile önemli bir revizyon geçirdi. Bunun doğal bir kararı olarak da fabrikadaki üretim, 2022’de 202 bin 255 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı, Çekya fabrikasındaki üretimin yüzde 35 arttığı manasına geliyordu. Fakat yeni karar daha sonrası fabrikadaki üretim kapasitesi sekteye uğramış olacak.

Toyota, Çekya’da Yaris üretimi yapıyordu

Toyota’nın Çekya fabrikası, daha hayli kent arabalarına odaklanan bir üretim merkezi. Bu bağlamda; fabrikanın Türkiye’de de satan Yaris modeli için üretim yaptığı esasen biliniyor. Ayrıyeten Aygo X isimli küçük crossover da bu fabrikada üretiliyordu. Şayet Toyota Yaris satın almak üzere bir planınız varsa bu planı birkaç ay ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu ortada; bileşen ve modül kasvetinin temel niçininin COVID-19 pandemisi olduğunu belirtelim. Hatırlayanlarınız olacaktır; pandeminin başlaması ile tedarik zincirleri içinde önemli kesintiler yaşandı ve o kesintilerin tesirleri bugünlerde bile kendini gösteriyor. Otomotiv kesiminin ne vakit olağana döneceği ise hemen çabucak bilinmiyor.

Toyota’nın Ocak 2023 meblağları için: