Toyota CEO’su 13 Yılın Akabinde Vazifesini Bırakıyor

bencede

New member
Japonya merkezli Toyota, uzun yıllardır dünyanın en başarılı araba şirketlerinden bir tanesiydi. Şirketin başında da kurucu Sakichi Toyoda’nın torunu Akio Toyoda bulunuyordu. Bugün yapılan açıklamalarla ise Toyoda’nın nazaranvini bırakacağını duyurdu.

66 yaşındaki iş insanı da bu gelişmeyi doğruladı. 13 yıldır CEO durumunda bulunan Toyoda’nın, İdare Şurası Lideri olarak şirkette yer almaya devam edeceği açıklandı. Toyoda’nın eski koltuğuna oturacak kişi ise Marka Yöneticisi Koji Sato olacak.

Yeni grup benim yapamadığım şeyleri yapabilir”

Haziran 2009’dan bu yana başta bulunan Toyoda, markanın dünyanın en büyük araba şirketi olmasından son senelerda yaşanan ekonomik krizler ve çip krizi üzere biroldukça olayı gördü. İş insanı, şirketin bölümde ihtilal yaratan hibrit teknolojilerine de değerli katkılarda bulundu.

Toyoda, yaptığı açıklamalarda ise “Toyota’nın dönüşümünü ilerletmenin en âlâ yolunun yeni bir CEO seçmek ve benim İdare Şurası Lideri olmam olduğunu düşündüm. Bu da bugünkü karara yol açtı. Yeni takım benim yapamadığımı şeyleri yapabilir. Geriye dönüp baktığımda bu 13 yıl, benim için birbiri gerisine hayatta kalma gayreti verilen bir periyot oldu” ifadelerini kullandı.

Toyoda, hibrit teknoloji konusunda değerli adımlar atsa da büsbütün elektrikli araçlara geçme konusuna kuşkulu yaklaşıyordu. İş insanı, geçen ay markaların büsbütün elektrikli olmasını gerçek bulmadığını, hibrit ve hidrojen üzere biroldukca farklı seçeneğin de müşterilere sunulması gerektiğini vurguluyordu. Bu yaklaşım da Toyota’nın öbür şirketlerin tersine daha az elektrikli araçlar üretmesine niye olmuştu.