Tesla’nın Yeni Merkezi Muhakkak Oldu

bencede

New member
Araba kesiminin en pahalı markası olan Tesla, bugün haber başlıklarında ‘çocukların bile kullanabileceği ATV modeli’ ile yer almıştı. Gün bitmeden şirket hakkında bir yeni bilgi daha ortaya çıktı. Elon Musk, Tesla’nın yeni merkezinin neresi olacağına dair evvelinde birkaç telaffuzda bulunsa da ayrıntılı açıklamalarda bulunmaktan kaçınmıştı. Şimdiyse şirketin yeni merkezi resmen kararlaştırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na gönderilen bir resmi evrak, Tesla’nın yeni merkezinin neresi olacağına dair oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Doküman, Tesla’nın yeni merkezinin 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren Texas’ta yer alacağını tabir ediyor.

Elon Musk, bu sonucun sinyallerini evvelde vermişti:

1 trilyon dolarlık Tesla şirketinin sahibi Musk, 2021 yılında düzenlenen ‘hissedarlar buluşmasında’ yeni merkez olarak Teksas’ı düşündüklerini lisana getirmişti. Lakin şirketin bununla birlikte Kaliforniya’da merkezinin olması, hangi eyaletin seçileceğine dair soru işaretleri yaratıyordu. Yeni merkezini Teksas’a taşıyan Musk, Kaliforniya’da iş bağlantılarını devam ettireceğini belirtiyor. bu türlü Tesla’nın toplam üretimini yarı yarıya artırmak hedefleniyor.

Uzmanlar, Teksas’daki yeni merkezin şirket için birfazlaca avantajı olacağı görüşünde. Cybertruck ve Model Y üzere ünlü araba modellerinin üretim noktası olacak yeni merkezde beraberinde 4 bin 680 tane üretim ve geri dönüşüm tesisi yapılması planlanıyor. Musk’ın bir öteki şirketi SpaceX de Teksas’ın Boca Chica isimli bölgesini gelecekte yapılacak Mars misyonlarında kullanmak için hazırlıklara devam ediyor. Elon Musk’ın sahip olduğu The Boring Company ve Neuralink isimli şirketleri de Teksas’a yerleşmek için çalışmalarına adım adım devam ediyor.