Sevgili kitaplar, “Kitap Devam Ediyor” ile gider yıllık 100 Euro’ya düşürülür

Felaket

Member
İtalyan okul evreninin ana yenilikçilerinden biri olan Brindisi’deki ITIS ‘Ettore Majorana’nın müdürü Salvatore Giuliano’nun fikrinden doğan gerçek bir Kopernik devrimi. Bu girişim üzerinde aktif olarak çalışan ve basılı ve dijital formatta çeşitli kılavuzların yazarlarından oluşan geniş bir öğretmen ekibi sayesinde şekilleniyor. Federconsumatori’ye göre, ailelerin cüzdanlarının gerçek koruyucu melekleri, aksi takdirde ortalama 300 avro civarında harcama yapmak zorunda kalıyorlar. Ancak ‘Majorana’nın baş öğretmeninin Skuola.net portalına verdiği bir röportajda altını çizdiği gibi, bugün “Devam Eden Kitap” salt bir tasarruf aracından çok daha fazlasıdır.

Bu yıl da okul ders kitaplarının fiyatları arttı ve birçok yönetici, Bakanlığın dayattığı harcama tavanlarına uymanın aşırı zor olduğu konusunda alarma geçti. Bir aile Book In Progress tarafından yayınlanan metinleri benimserse kitap malzemelerine ne kadar harcar?

“Baskı maliyetlerindeki artış da göz önüne alındığında, tüm ciltlerle ilgilenen bir sınıf için toplam tedarik normalde kağıt versiyonu için 100 Euro’yu geçmiyor. Dijital versiyon için ise 20 avroyu geçmeyecek. Dolayısıyla, ‘Devam Eden Kitap’ın basılı metni ailelere ortalama 10 avroya mal oluyor; dijital, etkileşimli ve multimedya formatındaki bir cildin maliyeti ise 2 avrodan fazla değil.”
.

Peki ama özellikle “Devam Eden Kitap” nedir? Nasıl doğdu ama her şeyden önce neye dönüştü? Metinleriniz kaç sınıfı benimsiyor?

“’İlerleyen Kitap’ 2009 yılında Brindisi’deki Majorana’da doğdu ve sonraki yıllarda İtalya’nın her bölgesinde giderek daha fazla okula yayıldı. Şu anda yüze yakın kurum bunu kullanıyor. Başlangıçta bunlar sadece bildirilerdi, ancak daha sonra ciltler yavaş yavaş anlamlı öğretim materyallerinin özüne ve yapısına büründü. Zamanla projenin konseptinde çeşitli değişiklikler oldu; içeriklerin, özellikle de dijital olanların kullanımının ve oluşturulmasının yönetimi giderek öğretmenlere devredildi. Öğretmenlerin ‘Devam Eden Kitap’ta temel bir rolü var: öğretim materyalleri, öğrenmeyi önemli ölçüde geliştirebilmelerini sağlamak için Ağın öğretmenleri tarafından hem çevrimiçi olarak hem de fiziksel toplantılar aracılığıyla ulusal bir editör komitesi şeklinde hazırlanmaktadır. ”
.

Bu kadar rekabetçi fiyatları nasıl sunabiliyorsunuz? Bu projede çalışanlara nasıl ödeme yapabilirsiniz?

“’Kitap Devam Ediyor’ projesi kar amacı gütmeyen bir projedir, ailelerin yaptığı masraflar katılımcı okulların yaptığı masraflara tamamen eşittir. Hem kağıt materyalin oluşturulması hem de dijital içeriğin oluşturulması için. Bunlar dışarıdan sağlanan ve ayrıca içeriğin oluşturulmasında profesyonellerin katılımını gerektiren işlerdir. Öğretmenler teşvik alıyor ancak bu gerçek ücretle kıyaslanamaz”
.

“Kitap Devam Ediyor”, öğrencilere metnin dijital versiyonunu da kitabın kapak fiyatına dahil etme olanağı sağlıyor. İki araç nasıl entegre olur?

“Kağıt versiyonu tercih eden okul kurumları, dolayısıyla öğretmenler ve sınıf konseyleri de dijital versiyonu kullanma hakkına sahip. Birkaç yıldır kayıt yaptığımıza göre, yalnızca dijital versiyonu tercih eden birçok eğitim kurumu var. Kağıt ve dijital, ilk sınıflardan itibaren farklı kriterlerle tasarlanıyor çünkü ihtiyaca cevap vermeye, daha doğrusu teknolojinin potansiyelinden yararlanılarak organize edilebilecek bir dijital yaratmaya çalışıyoruz. Doğal ve fiziksel olarak kağıda aktarılamayan şeyleri dijitale aktardığımız açıktır: bu nedenle dijital içerikler, bariz nedenlerden ötürü, testler ve sınavlar, ses ve video, ciddi oyunlar vb. gibi birçok etkileşimli etkinlikle zenginleştirilmiştir.
.

Book in Progress, kendi ürettiği metinleri benimsemenin imkansızlığına karşı organize bir yanıt olarak (aynı zamanda) doğdu. 2013 yılından itibaren bu yükümlülük ortadan kalkmıştır. O halde neden okullar ailelerin harcamalarını ikame öğretim materyalleriyle sınırlamaya çalışmıyor?

“Mevzuatı dikkatli okursak, ders kitaplarının zorunlu olarak benimsenmesi hiçbir zaman mevcut olmadı. Daha sonra 2013 yılında yapılan yasal müdahaleyle eğitim kurumlarının kendi ürettikleri materyalleri benimseme olanağı ön plana çıkarıldı. O halde neden okullar ailelerin harcamalarını kendi ürettikleri metinlerle sınırlamaya çalışmıyor? Öğretmenlerin bu içeriği üretmek için çalışmaya başlaması gerektiği açıktır. Belki bir teşvik olsaydı, kesinlikle daha kolay elde edilebilir bir sonuç olabilirdi. Bu önemsiz bir iş değil, ama her şeyden önce – ve deneyimlerimize atıfta bulunuyorum – amaç mümkün olan en iyi içeriği yaratmak değil, ‘Devam Eden Kitap’ felsefesi aracılığıyla – yani aynı zamanda mevcut materyali de kullanarak materyal yaratmaktır. öğrencilerin katılımı – bence daha da önemli olan sonuca ulaşmak: öğretim metodolojisini değiştirmek. Bu da katma değer olarak kesinlikle para tasarrufuna da sahip”
.

Daha genel anlamda ailelerin okul kitaplarının maliyetini azaltmak için neler yapılmalı? Mevcut sistemde ne çalışmıyor?

“Maalesef pahalı kitap sorunu her yıl medyanın, ailelerin ve basının dikkatine sunuluyor. Ancak bana göre mesele sadece para meselesi değil, çünkü eğer her şey böyle kalırsa, o zaman cevabın ancak mevcut kamu finansmanına müdahale etmek, belki de artırmak yoluyla olabileceği açıktır. Ama daha da ileri gidiyorum, aynı zamanda öğrencinin öğrenmesiyle de ilgileniyorum. Günümüzde teknolojilerin sağladığı fırsatlardan, internete erişim gerçeğinden daha dikkatli faydalanmalı; eğer bu gerçekleşirse, sadece yüksek kitap fiyatları sorununun çözülebileceğine değil, aynı zamanda asıl hedefe, yani öğrencilerin öğreniminin iyileştirilmesine de daha fazla müdahale edilebileceğine inanıyorum. 15 yıl öncesine kadar tek araç ders kitaplarıydı. Bugün ders kitabı araçlardan biridir. Ancak çoğu zaman işler değişse bile hâlâ tek araç olarak kalıyor. Bu bir teknolojik kapris meselesi değil, değişen ve giderek daha hızlı değişen dünyadır: Bu değişim olmamış gibi davranamayız. Amacım bu çeşitliliği yakalamak ve bunu teknolojiye bir ‘ilahi’ olarak değil, çok daha önemli bir sorun için fırsatlara dönüştürmek: öğrencilerimizin öğrenme ve sosyalleşme biçimlerindeki değişikliklere önemli ölçüde yanıt vermek.”
.