Olaya karışan öğrencileri rapor edin ve zararlarını tazmin etmelerini isteyin.

Felaket

Member
Mesleklere, okul müdürleri müdahaleye çağrıldı: Maaşlarını bozanlar

Bakanlık notuna göre, “Herhangi bir vandalizm eyleminden kaynaklanan hasarın boyutunu tahmin etmek gerekiyor, zira çoğu zaman bunlardan yazarların değil tüm topluluğun sorumlu olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, gerekli olabilecek olağanüstü temizlik masraflarından ve okulun sahip olduğu mobilyaların, öğretim yardımcılarının, bilgisayarların ve diğer ekipmanların onarılmasından veya değiştirilmesinden sorumlu öğrenciler sorumlu olmalıdır. Olağan ve etkili işbirliğine güveniyoruz”.

Sadece bu değil, aynı zamanda mesleklerin nasıl olduğunu da bildiriyor “En ciddi vakalarda okul müdürü ve sekreterlik personeline erişimi bile engellediler, bu da yalnızca öğretim faaliyetlerinin kesintiye uğramasına değil, aynı zamanda idari işlevlerin düzenli olarak yerine getirilmesine de engel oldu.”Genelge, okul müdürlerini olası disiplin yaptırımlarını ciddi şekilde düşünmeye açıkça davet ediyor. İstihdamın öğrencileri nasıl açığa çıkardığının vurgulanması “SS.LL'nin rapor etmesi gereken, kamu malına verilen zararla da bağlantılı olası suçlar”.

MIM'e göre bundan sonra gerekli hale gelen bir eylem “Bu eğitim-öğretim yılında da bazı okullar öğrenci grupları tarafından işgal edilerek derslerin düzenli olarak yürütülmesini önemli süreler boyunca engellemiş, işgallere katılmayan öğrencilerin çoğunluğunun anayasal eğitim hakkına zarar vermiş ve bu işgallere neden olmuştur. çoğu durumda hem sabit hem de hareketli mobilyalarda, laboratuvar ekipmanlarında ve yapılarında ciddi hasarlar meydana gelir”.

Yani takdir etmiş olmama rağmen “dinlemeye müsaitlik” Bakanlık birçok öğretmenden şunu tespit etti: “bazen işgaller sırasında okul dışından kişilerin de bulunması nedeniyle umulan sonuç her zaman elde edilemedi”.

“Bir hakkı cezalandıramazsınız”: MIM genelgesine karşı kodaconlar

Öğrencilerden kesin bir cevap beklerken Codacons da biraz şaşırtıcı bir şekilde onların tarafını tuttu: “Belki de Bakan Valditara okula dönüp anayasa hukukunu gözden geçirse iyi olur”başkanı Carlo Rienzi'ye gürlüyor. “Bizim ülkemizde – devam eder – aslında, öğrencilerin okulları toplantılar, tartışmalar ve protestolar için, öğrenci mücadelesinin simgesi olan mesleklere varıncaya kadar kullanmalarına izin veren, toplum tarafından tanınan, tarihsel olarak şekillenmiş bir hak vardır. Okulları işgal edenlere yönelik şikayet ve tazminat davalarıyla tehdit etmek, okulların asıl kullanıcısı olan öğrencilerin haklarının haksız bir şekilde kısıtlanması anlamına geldiği gibi açıkça sanat ihlali anlamına da gelmektedir. Ceza Kanununun 51. maddesine göre 'bir hakkın kullanılması cezayı hariç tutar'” Codacons'un başkanı sözlerini tamamladı.

Kanun zaten açıktı ama bunu harfiyen uygulamak zor

Düzenleyici açıdan bakıldığında “Genelge hiçbir şey icat etmez. Aslında okul müdürleri kamu görevlisi olarak öğrendikleri suçları ihbar etmekle yükümlü olup, şu anda okul binasını işgal etmek, ders yapılmasını engellemek suçtur. “İşgalcilere” zararların bedelini ödetmek daha zordur: birincisi, kimliklerinin tespit edilmesi gerektiğinden ve ikinci olarak, eğer doğrudan olaya dahil olanlar reddederse, bunun sonucunda ortaya çıkan tüm zaman ve maliyetlerle birlikte yasal yollara başvurmak zorunlu olacağından. Ve İtalya gibi bir ülkede, tüm yargıçların öğrencileri kınamaya istekli olması şart değil”Skuola.net'in yöneticisi Daniele Grassucci de öyle.