Okula dönüş, dönüş kaygısının üstesinden nasıl gelinir: psikologdan tavsiye

Felaket

Member
Bu çocukların duygusal açıdan böylesine karmaşık bir anın üstesinden gelmesine nasıl yardımcı olabiliriz? Öncelikle böyle bir yaklaşıma yol açan sebepleri araştırıp, ardından doğru yola geri dönebilmek için tavsiyelere geçelim. Tam da bu amaçla Skuola.net, “Di.Te” Başkanı psikolog ve psikoterapist Giuseppe Lavenia’ya danıştı. Dernek. (Ulusal Teknolojik Bağımlılıklar, Boşluk ve Siber Zorbalık Derneği), tüm öğrencilere ve ailelere bazı pratik tavsiyeler sunuyor.


Dönüş kaygısı: nasıl tanınır ve yönetilir


Kötü şöhretli geri dönüş endişesi hiç kimseyi, en çalışkan olanı bile esirgemiyor. Bu vücudumuzun bize gönderdiği açık bir sinyaldir. Bu nedenle psikolog öncelikle bizi bu durum üzerinde daha iyi düşünmeye davet ediyor: “Evet gerginlik hissediyoruz ama neden? Bizi bekleyen zorluklara kendimizi daha iyi hazırlamaya davet eden bir uyandırma çağrısıdır. Derin nefes alma, farkındalık ve hatta yetişkinlerle açık bir diyalog bu ‘sinyali’ bir müttefike dönüştürebilir”.


Başarısızlık bir öğretmendir


Bu rahatsızlığın kaynağını bilmek, başlangıçtaki çıkmazın üstesinden gelmek ve yılı mümkün olan en iyi şekilde karşılamak için gereklidir. Bu durumun temel nedenleri arasında ise değerlendirme hiç şüphesiz sıralamada ilk sıralarda yer almaktadır. Başarısızlığın yanı sıra kötü notlar da her öğrencinin kabusunu canlandırıyor: korkutan ve kaygı yaratan bir durum, ancak Lavenia’nın da açıkladığı gibi bunun nedeni, çoğu kişinin okul sistemi hakkında sahip olduğu çarpık imaja işaret etmesi: “Oy – uzmanın altını çiziyor – bu sadece bir sayıdır, kimliğiniz hakkında bir karar değildir. Düşük not korkusu çoğu zaman başkalarını hayal kırıklığına uğratma endişesinden kaynaklanır. Ancak her birinin bir kağıt parçası üzerindeki değerlendirmeden çok daha fazlası olduğunu unutmamalısınız. Başarısızlıkla arkadaş olalım: o harika bir öğretmendir”.


Daha başlamadan yoruldunuz mu? Doğru motivasyonu tekrar nasıl bulabilirim?


Öğrencilerin okula dönüşle ilgili olumsuz duygular yaşamalarının birçok nedeni vardır. Ancak Skuola.net’in araştırmasına göre asıl sorunlar iki acı verici alana kadar uzanıyor: ilgili değerlendirmelerle birlikte testler, sabah uyanma ve ekstralar da dahil olmak üzere çalışmanın dayattığı günlük rutine dönüş. -müfredat faaliyetleri. Bu noktada doğru motivasyonu bulmak çok önemlidir. Psikoterapist küçük bir numara öneriyor: “Hayat bir yolculuktur ve her yolculuk gibi onun da daha az heyecan verici aşamaları vardır. Şikayet etmek yerine kendimize şu soruyu soralım: Gerçekten ne istiyorum? Sizi o büyük arzuya yaklaştıracak küçük hedefler belirleyerek okula yeni gözlerle bakacaksınız”.


Ev ödevi bir ceza değil, ‘yolculuğun’ bir parçasıdır


Ev ödevi hem niceliksel hem de duygusal anlamda bir dağ olduğunda, tırmanıcının yaklaşımı imdadımıza yetişir. Uzmana göre, “Eğer dağlar kadar görev durdurulamaz gibi görünüyorsa, uzman bir ‘tırmanıcı’ olmanın zamanı gelmiştir. Görevleri sanki tırmanışınızın ‘aşamaları’ymış gibi daha küçük parçalara bölmek yardımcı olabilir. Ulaşılan her ‘hedef’ bir başarı olarak algılanacaktır”.


Empati ve diplomasi: profesörlerle yaşamanın parolaları


Tuhaf bir şekilde, öğretmenlerle yüzleşmek 2023’teki “okul rahatsızlığının” birincil nedeni değil, ancak bir öğretmenle yaşanan zor bir ilişki, etkilenen öğrenciyi ciddi şekilde etkileyebilir. Asıl zorluk bu sürtüşmeyi en azından medeni bir ilişkiye dönüştürebilmektir. Evrensel bir “tarif” yoktur çünkü Lavenia’nın işaret ettiği gibi, “Öğretmenler erdemleri ve kusurlarıyla insandır”. Dolayısıyla parkta yürüyüş değil ama bu önlem alınamayacağı anlamına da gelmiyor: “Onlardan biriyle bağlantı kurmakta zorlansan bile – uzman açıklıyor – bu diplomasi ve empati pratiği yapmak için bir fırsattır. Her zaman daha yapıcı bir ilişki kurabileceğiniz ortak bir zemin arayabilirsiniz.”.


Zorbalarla yüzleşmek için “dayanıklılığa” ihtiyacınız var


Çelişkili bir şekilde, günümüzde sınıf arkadaşlarıyla karşılaştıkları için okula dönmekten korkan öğrencilerin sayısı, okula öğretmenleriyle dönmekten endişe duyanlardan daha fazla. Zorbalığın yayılması açıkça şu algının üzerindedir: “Her sınıfta karmaşık dinamikler vardır. Hedeflenmiş veya izole edilmiş hissediyorsanız – Lavenia’yı uyarıyor – atılganlığı ve dayanıklılığı geliştirmenin zamanı geldi. Güvenilir bir yetişkinle bunun hakkında konuşmak yeni stratejiler ve bakış açıları sunabilir.”.


Değişim kaygı yaratır mı? Bunu yeni bir fırsat olarak düşün


Bir de gerçek duygu var, sağlıklı olan, ancak bu, kaçınılmaz olarak öğrencilerde, özellikle de bu yıl okul veya okul döngüsünü değiştirmek zorunda kalacak olanlarda hafif bir rahatsızlık yaratıyor. Kartların karıştırıldığı ve bakiyelerin atıldığı pasajlar. Biraz korkmanız normaldir. Ancak hayattaki tüm değişiklikler gibi bu da bir korku kaynağı değil, bir teşvik olmalıdır: “Değişiklikler – psikoloğun görüşüne göre – mevsimler gibidirler; bizi korkutabilirler ama yeni fırsatlar da getiriyorlar. Ancak belki de benzer bir geçiş yaşamış olanların desteğini isteyerek ve sorarak onların gelişine hazırlanmak gerekiyor.”.


Ritmi bulmak için erken oynayın


Sabah alarmının yine erkenden ve belirli bir düzenlilikle çalması da oldukça endişe verici. Bu açıdan doğru bir uyku-uyanıklık döngüsünün öğrencilerin dersteki konsantrasyonunu nasıl artırdığını hatırlamakta fayda var. Ortalama olarak, gençlerin sınıfta en iyi performansı gösterebilmeleri için 8-9 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Uzman, doğru ritmi bulmak için zamanında ‘eğitim’ yapılmasını öneriyor: “Alarm erken çalıyor ve vücudumuz itiraz ediyor, bu normal. Ancak biyolojik saatimizi birkaç hafta önceden düzenlemeye başlarsak, sabah bir işkence değil, günlük yeniden doğuş anımız haline gelebilir.”.


Ebeveynlerin örneği


Okulların açılmasıyla birlikte tüm ailenin günlük hayatı yeniden şekillenir. Bu, özellikle ebeveynler için sıklıkla belirli miktarda strese neden olur. Aslında onlar da yeni programlarla, masraflarla ve diğer faaliyetlerle uğraşmak zorunda kalacak, iş, ev yönetimi ve sosyal yaşam arasında denge kurmaya çalışacaklar. Bu şekilde bakıldığında bu gerçek bir girişim gibi görünüyor, bu yüzden Giuseppe Lavenia annelere ve babalara da tavsiyelerde bulunmak istedi: “Ebeveynler, şimdi örnek olma zamanınız. Stres bulaşıcıdır ancak sakinlik ve düzen de bulaşıcıdır. Çılgınlığa kapılmadan, günlük yaşamı birlikte yaşamanın zevkini yeniden keşfedin”.


Her zorluğun arkasında kişisel gelişim vardır


Ancak sonuçta duygular, özellikle de olumlu bir şekilde deneyimlenirse, kendimizin farkına varmamıza yardımcı olur. Bilinmeyenle karşı karşıya kaldığınızda şüphe ve korku duymanız nasıl normalse, hayatınızın en heyecan verici evrelerinde kendinizi tedirgin hissetmeniz de normaldir. Ancak önümüzdeki yola nasıl bakılacağına karar vermek bireylere kalmıştır. Doğru yaklaşımla her yokuş inişe dönüşecektir: “Okul hayatının sunduğu her zorluğun yanında kişisel gelişim de bizi bekliyor. Zorluklar devam ederse, bir profesyonele başvurmanın zayıflık değil, özen gerektiren bir davranış olduğu tekrar vurgulanmalıdır.”.
 
Üst