okul, reform haberleri

Felaket

Member
Ortaokulu da ilgilendiren bu ve diğer değişiklikler muhtemelen bu öğretim yılında hayata geçmeyecek. Ancak öğretmenlere yönelik saldırı vakalarının artması ve öğrenciler arasında zorbalığın kontrolsüz bir şekilde yayılmasından sonra, davranış kurallarının sıkılaştırılması Öğrencilerin limana varması bekleniyor.

Başbakan Giorgia Meloni’nin altını çizdiği gibi, davranış notu ve uzaklaştırma reformu ile okullarda saygı kültürünü geri getiriyoruz ve öğretmenlerin otoritesini güçlendiriyoruz. VE İtalyan toplumu için uzun zamandır beklenen bir dönüm noktası”.

Ancak öğrenci temsilcilerinin bazı kesimlerinde (ve sadece değil), reform için resmi yeşil ışığın yakılmasından birkaç saat sonra hoşnutsuzluk şimdiden hissediliyor: Amaç, ana kontrast aracının davranış notu olduğu otoriter bir okul projesidir.örneğin Flc-Cgil, Öğrenci Birliği, Ortaokul Öğrencileri Ağı ve Demokratik Veli Koordinasyonu yarışması.

Okul yöneticileri: “Bu önlemlere her zaman öğrencilere yönelik destek eylemleri eşlik etmelidir”

Ancak okul yöneticilerinin bakış açısı ortada yer alıyor: Roma Ulusal Okul Müdürleri Birliği başkanı Mario Rusconi, “Bakanlar Konseyi tarafından açıklanan, birçok çocuğa yönelik zorbalık ve saldırganlıkla mücadele tedbirleri” dedi. Skuola.net ile – öğrenciler üzerinde daha fazla kontrol sağlanması yönünde gidiyorlar. Açıkçası, sadece baskıcı kurallar yeterli değil, ki bunlar her zaman vardı; yıllar önce yedi kişinin davranışta olduğunu hatırlıyoruz, birinin uymadığı beş kişiyi de hatırlıyoruz sınavlara vb. kabul edilmeleri vb. Bu önlemlere her zaman, öğretmenlerin halihazırda yapmaya çalıştığı ancak uygulanması gereken, öğrencileri desteklemek, duygularının daha sonra fiziksel saldırganlık da dahil olmak üzere ağır saldırganlık biçimlerine dönüşmemesini sağlamak için bir eylem eşlik etmelidir. Şiddet. Son olarak soruna “laik” olarak tanımlayacağım bir ruhla, bölünmeden yaklaşmamız önemli. Siyasetin, okulun çok hassas bir alan olduğunu ve yakınlaştırılması gerektiğini anlamaya başlaması gerekiyor.”

Okuldaki davranışlara ilişkin yeni düzenleme 5 maddede

Davranış notu orta sınıftan başlayarak etkili olacak, lise yıllarında adeta başlı başına bir konu haline gelecek, final sınavı açısından belirleyici olabilecek noktaya ulaşacaktır. Bunların arasında, yıl içinde uzaklaştırmalara ilişkin katı ve “yeniden eğitim” kuralları yer alıyor. Uygulamada yalnızca ilkokul çocukları hâlâ yargıya ve daha yardımsever bir gözle bağlı. İşte projenin içeriği.

• Ben de ortaokulda okuyorum
    Ortaokuldan başlayalım. Burada, davranışa ilişkin mevcut tanımlayıcı yargının yerini, onda bir olarak ifade edilen klasik oylama almaktadır. En az 6 puan alamazsanız sınıfı tekrarlarsınız veya sekizinci sınıftaysanız çalışma döneminin final sınavına giremezsiniz. Ancak geçer notun üzerindeki herhangi bir not, bir sonraki derse veya sınava geçmenize olanak tanır; Öğrenciler arasında ayrım yapılmadan.

• Üstler: Başarısız olursanız başarısız olursunuz
    Liselerde ise durum farklıdır. Burada davranışa ilişkin değerlendirme zaten ondalıklarla ifade ediliyor. Ancak yaşı daha büyük olan öğrenciler disiplin sorunlarına odaklanacaklardır. Prensip, 6’dan az puan almanız halinde otomatik olarak başarısız olacağınız veya beşinci sınıf öğrencilerinin Olgunluk sınavlarına erişiminin reddedileceğidir.

• Davranışta 6 olan okul borcu
    Ancak bu eğitim düzeyinde geçmek, tam terfinin garantisi değildir. Hatta 6’yı geçemeyenlere “borç” verilecek; bir sonraki sınıfa geçmek için Eylül ayında bütünleme sınavını geçmeniz gerekecek. Yaz sonu değerlendirmesi neye odaklanacak? “Aktif ve destekleyici vatandaşlık” konulu bir makalenin öğretmenlere sunulması üzerine; eğer bu beşinci sınıfta gerçekleşirse, makalenin Olgunluk komisyonu önünde tartışılması gerekecektir.

• Olgunluk, yalnızca 9’luk bir davranıştan itibaren maksimum okul kredisini almak mümkündür
    Ancak lise öğrencileri için özellikle diploma açısından asıl dönüm noktası davranıştaki 8’dir. Hatta bu eşiği aşmadığınız takdirde kartınızda 3’e kadar okul kredi puanı kaybedebilirsiniz. Bu, doğrudan Olgunluk notuna giren bir puandır ve her yılın sonunda, lisenin son üç yılında, öğrencinin davranış dahil tüm disiplinlerde aldığı ortalama notlara göre verilir. Sınıf konseyi, her ortalama puana karşılık gelen ancak her yıl için bir puanlık takdir yetkisine sahip olan bir bakanlık tablosunu takip etmelidir. Davranış notunun 9’un altında olması durumunda cebinizde kalması gereken bir bonus.

• Uzaklaştırılanlara yönelik “eğitim” faaliyetleri
    Ortaokul ve liselerde ise disiplin nedeniyle uzaklaştırma ve dersten çıkarma haberleri sık sık yaşanıyor. Burada da durumu önemli ölçüde değiştiren bir eşik getiriliyor. Cezanın iki gün içinde kalması durumunda öğrenci, “disiplin cezasına yol açan davranışların sonuçlarına ilişkin derinlemesine çalışmalar” olarak adlandırılan faaliyetlere dahil edilecek; muhtemelen bir okul ortamında gerçekleştirilecek, dolayısıyla okula girişte olağan yasak olmadan gerçekleştirilecek.

Ancak iki günden fazla uzaklaştırma cezası alanların “rehabilitasyon” süreci kesinlikle daha zorlu. Bu durumda cezanın “eğitim kurumlarına bağlı tesislerde dayanışma vatandaşlık faaliyetlerine” katılım yoluyla infaz edilmesi gerekecek. Uygulamada bir çeşit “sosyal hizmet” var. Sınıf konseyinin, özellikle ciddi durumlarda, öğrenci sınıfa döndükten sonra bile devam etmesine karar verebileceği göz önüne alındığında, uzaklaştırma günleriyle sınırlı olması göz ardı edilemez.