Okul kayıtları, kurumlara yapılan katkılar konusunda aileler ve okullar arasındaki “çekişme”: uzman açıklıyor

Felaket

Member
Yıllardır devam eden bir konu

Bu olgu, her yıl Skuola.net portalına okulların okul katkılarıyla ilgili yüzlerce alışılmışın dışında davranış raporunun geldiği 2010 yılı civarında zirveye ulaştı. Aşırı durumlarda, ünlü “Le Iene” yayınından bir raporun belgelediği gibi, ekonomik kısmın tescili için “eksik” başvurular durumunda reddedilme tehditleri vardı.

Dolayısıyla o zamanki MIUR, katkının gönüllü niteliğini yineleyen ve öğrencilere yönelik herhangi bir misilleme tehdidini reddeden genelgelerle de müdahale etti. Ancak aileler için ödenmesi gereken meblağları isteğe bağlı olanlardan ayırmak her zaman kolay olmuyor. Bu nedenle Skuola.net'in yöneticisi ve kurucu ortağı Daniele Grassucci ile birlikte konuya açıklık getirmeye çalıştık.

Liseye kayıt olurken ne kadar ödemeniz gerekiyor?

“Kayıt süreçlerini düzenleyen bakanlık genelgesini okursanız, ailelerin kayıt ve okula devam için ödemekle yükümlü olduğu tek paranın iki vergi, kayıt ve devam ücreti, toplam harç tutarı olduğu açıkça belirtiliyor. bu da 20 avronun biraz üzerinde. Ayrıca bu vergilerin yalnızca lise dördüncü ve beşinci sınıfta okuyan öğrenciler tarafından ödenmesi gerekmektedir. Mantık basittir: Anayasa'nın öngördüğü bir eğitim yükümlülüğü varsa, bu hakkı/görevi yerine getirebilmeniz için sizden bir ücret ödemenizi isteyemem. Ayrıca ISEE'si 20.000 Euro'nun altında olan ailelerden gelen öğrenciler bu vergiden muaftır.

Ancak aynı genelgede bireysel kurumların ailelerden gönüllü katkı talep etme olanağına da değiniliyor. Mevzuatı incelediğimizde bu katkının kısmen gönüllü, kısmen de zorunlu nitelikte olduğu ortaya çıkıyor. Bu da okulun ve ailenin bu konu üzerinde anlaşmazlığa düşmesine yol açan belirsizlik durumlarının ne olduğunu belirliyor.”
.

Gönüllü okul katkısı nedir ve ne içindir?

“Gönüllü katkı, her şeyden önce ailelere, eğitim olanaklarını genişletmek amacıyla okulun mali kaynaklarına katkıda bulunma olanağını sunmaya hizmet ediyor. Bu nedenle, ailelerin vermeye karar verebileceği ama vermemeye de karar verebileceği ve müfredatın ötesinde bir eğitim teklifinde daha büyük hizmetleri garanti etmesi gereken, yani ödeme ne olursa olsun her zaman garanti edilmesi gereken standart bir bağış olarak doğmuştur. katkının”.

Neleri içerir?

“İşte yakalama geliyor. Bu anlamda, kağıt üzerinde, okullar ailelerden kayıt üzerine katkı talebinde bulunduklarında, doğası gereği gönüllü olması gereken bu meblağa genellikle zorunlu eğitim ve ileri düzey eğitimin yerine getirilmesiyle bağlantılı olduğu düşünülen bir dizi harcama kalemini de dahil ederler. aileler adına enstitü tarafından. Birkaç örnek vermek gerekirse, fotokopilerden gerekçe kitapçığına, elektronik kayıt hizmetinden, ek teminatlı sigorta poliçelerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Ancak kökleri 1920'lerin kraliyet kararnamelerine dayanan düzenleyici kaynaklar sayesinde, bu 'masraf geri ödemeleri' aynı zamanda laboratuvarların sarf malzemeleri açısından işleyişini karşılamak için gerekli olanları da içerebilir: bir kurumda ihtiyaç duyulan yiyecekleri, otelde veya çiğ olarak düşünün. tarım sektöründeki malzemeler vb.

Buradaki mantık da anlaşılabilir: Zorunlu eğitim ücretsizdir ancak her öğrencinin sarf malzemeleri aileler tarafından karşılanmaktadır. Kısacası: Ben öğretmenlere ve sıralara para ödüyorum, sen kalem ve kağıt getiriyorsun. Ancak, kesinlikle gönüllülük esasına dayanan ödemeyi adil ödemeyle birleştirmek gri bir alan yaratıyor.”
.

Peki okul katkı vergisi düşülebilir mi?

“Gönüllü katkı payı, takipli ödeme aracıyla ödenmesi halinde, doğru sebep bildirildiği sürece %19 oranında kesintiye tabi tutuluyor. Yani, şu amaçlardan bir veya daha fazlasının lehine ücretsiz bir hizmet sağlanması: teknolojik yenilik, okul inşaatı ve öğretim ve eğitim teklifinin genişletilmesi. Eğitim kurumunun farklı sebeplerden dolayı ödeme talep etmesi durumunda indirimi etkisiz hale getirebilir”
.

Gönüllü okul katkı payı ödenmezse ne olur? Hala okuldaki yerimi kaybetme riskim var mı?

“Okulun ilk yılında kayıt konusunda, kaydın resmileştirilmesi okul ücretinin ödenmesinden kopuktur ve bu daha sonraki yıllarda da olur. Okul ücretini ödemezseniz okuldaki yerinizi kaybetmezsiniz çünkü bu, anayasayla güvence altına alınan eğitim hakkına zarar verir.”
.

Eğitim katkısının ödenmesini talep etme konusunda neden diğerlerinden daha talepkar kurumlar var?

“Tamamen finansal bir nedenden dolayı. Okullar ve eğitim kurumları, öğretim hayatı için gerekli sarf malzemelerinin (bu nedenle fotokopi makineleri, laboratuvarlar, laboratuvar yazılım lisansları, laboratuvar makineleri vb.) satın alınması gibi işleyişiyle ilgili harcamaları destekleyebilmek için fonlara güvenmektedir. Bakanlık tarafından belirli dağıtım kriterlerine göre tahsis edilmektedir. Bunlar, her zaman yeterli olmayan, okulları ailelere el atmaya zorlayan sözde işletme fonlarıdır.”
.

Ailelerin katkılarının nereye vardığını nasıl anlayabiliriz?

“Okul web sitesinin 'Şeffaflık' bölümünde ve ayrıca 'Scuola in Chiaro' bakanlık platformunda, enstitüler ailelerden gelen ücretsiz bağışlardan elde edilen parayı nasıl harcadıklarını bildirmeye çağrılıyor. Ayrıca, gönüllü okul katkısının miktarına, öğrenci ve aile temsilcilerinin katıldığı ortak bir organ olan Enstitü Konseyi tarafından karar verilmelidir.”.

Bu durumlarda istemeyen veya ödeyemeyen aile ne yapabilir?

“Genellikle bir ailenin imkanı olduğunda ödeme yapılması tavsiye edilir çünkü para okulun yaşamını iyileştirmek için kullanılır. Sinematik bir referansla söylemek gerekirse, kesinlikle müdüre 'insan derisinden bir koltuk' garanti etmeye hizmet etmiyorlar. Ayrıca çok büyük rakamlardan bahsetmediğimiz için genelde ortaokullarda elli avro civarında, liselerde ise seksen ile yüz avro arasındayız. Teknik ve mesleki enstitüler, önemli laboratuvar ve pratik faaliyetlerin varlığı nedeniyle bir istisnadır: burada miktar 250 avroyu bile aşabilir.

Bir aile, gönüllü katkıyı ödememe konusundaki meşru hakkını kullanmak istiyorsa, bu durum, yalnızca katkı payının bir kısmını ödeme niyetini gösteren onaylı bir e-posta veya taahhütlü bir mektup gönderilerek okula resmi bir şekilde bildirilmelidir. ailenin kuruma geri ödemesi gereken masraflarla kesin olarak bağlantılı olan meblağ. Bu şekilde, hak edilen şey, kesinlikle gönüllü olandan ayrılır. Tüm eğitim kurumlarında standart haline gelmesi ümit edilen bir şeffaflık operasyonu”
.