Müdür, 16 yaşındaki dahi bir öğrencinin Almanya’ya nasıl kaydolduğunu anlatıyor

Felaket

Member
Hikayesinin nasıl geliştiğini, Matteo’nun gittiği okulun Ostia’daki iki dilli “Vincenzo Pallotti” enstitüsünün baş öğretmeni Vito Giannini anlatıyor; öğrencisinin olağanüstü yeteneğini ilk fark eden ve ona bir terzi yetiştirmeye karar veren kişi. -on altı yaşındaki çocuğu bu olağanüstü başarıya götüren yol. Müdür bu seçimin arka planını Skuola.net’e açıkladı.

Matteo’nun ilerlemesine yardım etme ihtiyacı nasıl ortaya çıktı?

“Matteo’nun izlediği yol benim tarafımdan tasarlandı, merakımdan ve sorularının ne kadarının yalnızca meraktan ya da derinlerde saklı bir dehadan kaynaklandığını görmek ilgimi çekti. Her şey bir TikTok videosuyla başladı: Matteo bu videoyu gördü ve henüz bu konuları çalışmamıştım, açıklama istemek için bana geldi ve bir yıl içinde kendimizi diferansiyel denklemler ve matris hesabı hakkında konuşurken bulduk.”.

Diğer sorunları (sınıf arkadaşlarından uzaklık, baskı, performans kaygısı vb.) riske atmadan dengeli bir alternatif yol oluşturmak için okulun benimsediği strateji neydi?

“Dersler paralel olarak yürütüldü, sınıf arkadaşları mevcut okul yılıyla ilgili programı takip ederken, Matteo’ya daha karmaşık konularla ilgili broşürler verildi ve bunlar daha sonra teneffüs sırasında veya öğleden sonra okula dönüş sırasında derinlemesine araştırıldı.

Mesela lisenin ilk yıllarında prof. Artibani’ye ikinci final sınavının simülasyonunu mevcut beşinci sınıf öğrencilerimizle birlikte Matteo’ya yaptırdık ve o, tüm testi bir buçuk saatte hiçbir hata yapmadan tamamlamayı başardı.

Her konu eleştirel bir şekilde yorumlandı ve ele alındı; her zaman çocukta eleştirel muhakeme yeteneğinin gelişmesi olasılığı bırakıldı ve onun giderek daha farklı düşünmeyi geliştirmesine yardımcı oldu. Zamanla bu tartışmayı fiziği ve giderek daha karmaşık hale gelen vakaları da kapsayacak şekilde genişlettik. İkinci yılın Aralık ayında Matteo’ya Rasyonel Mekanik üzerine bir kitap verdim; bu çocuk tarafından kolaylıkla okunup analiz edilebilecek bir kitaptı.”
.

Matteo gibi özellikle zeki bir çocuğun sadece “iyi” olmakla kalmayıp alternatif bir eğitim yoluna ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız?

“Anlaşılması gereken ilk sinyal elbette meraktır, özellikle okul programıyla ilgili değilse çocukların ders sırasında sordukları sorulardan tam anlamıyla faydalanmalı ve onları ne kadar geliştirebildiklerini görmeye çalışmalıyız. Öğretmenlerden gelen girdiler aracılığıyla onlardan geleceğinizi inşa edebileceğiniz gerçek fikirlere dönüşmelerini isteyin.

Görevimiz tam da burada yatıyor: öğrencilerimizin yeteneklerini anlayabilmek ve onları tam olarak geliştirmelerine olanak sağlamak. Bu tür çocukların kesinlikle alternatif bir yola ihtiyaçları olduğuna inanıyorum, çünkü eğer durum böyle olmasaydı hayatı boyunca mükemmel notlar alacak ama hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin olamayacak bir yeteneği çöpe atıyor olurduk.

Geçen yıl Matteo bana sık sık onda ne gördüğümü sordu; bunun temel nedeni, sekizinci sınıfta kendini birinci dereceden denklemler hakkında konuşurken bulması, ertesi yıl ise kavramı tamamen açık bir şekilde kavramasının nasıl mümkün olduğunu anlamamasıydı. Zihninde. limit veya türev. Cevabım hep aynı oldu: Konuyu bu kadar derinlemesine anlamasına olanak tanıyan temel bir arka plan olmadan, açıklamalarımı bu kadar basit bir şekilde anlayabilmesi beni şaşırttı.”

Bu gibi durumlarda ailelerin tepkisi ne olur? Peki ya sınıf arkadaşları ve profesörler?

“Sınıfta bu tür öğrencilere sık sık rastlanmaz; Matteo’nun durumunda aile çok misafirperver davrandı ve çocuğun büyümesine eşlik etti, oğullarının yeteneğini büyük bir alçakgönüllülükle kabul etti ve onu tam olarak geliştirmesine yardımcı oldu. Öğretmenlere gelince, onlar hepsi son derece müsaitti ve Matteo’yu bu büyüme yolunda desteklemeye hazırdı; bu da çocuğun matematiğe ek olarak birkaç ay içinde üstleneceği eğitimden çok uzak olan konulara daha derinlemesine dalmanın da önemli olduğunu anlamasını sağladı. Ne yazık ki sınıf arkadaşları -çoğunlukla yaşı nedeniyle- partnerlerinin dehasını fark edemediler ve bu da onların ona karşı her zaman kapsayıcı bir tutum sergilemelerine yol açmadı.”.

Matteo yabancı bir üniversitede okuyacak. Bu, İtalya’da mükemmel öğrencilerin potansiyellerini en iyi şekilde ifade etme fırsatına sahip olmadığı anlamına mı geliyor?

“Maalesef bu soruya olumsuz yanıt vermek zorundayım. Kendimizi, çocuklarımızın eğitim düzeyini büyük ölçüde düzleştiren bir sistemin içinde buluyoruz ve bu da çok sayıda iyi öğrenciye sahip olmamıza, ancak çok az mükemmeliyete sahip olmamıza yol açıyor. Okul, çocukların daha yüksek hedefler koymalarına ve daha yüksek hedefler koymalarına yardımcı olmalı. daha yüksek, hırslı ve hayata meraklı olmak ama bu çok sık olmuyor. Bu çocukların milletimizin geleceği olduğuna inanıyorum ve öğrencilerimizin ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlamak biz öğretmenlerin ve bu ülkeyi yönetenlerin elinde.”.