Mevsim Değişikliğinde Bağışıklık

celikci

New member
Yaz mevsiminin yavaş yavaş yerine sonbahara bıraktığı bu günlerde havalar soğumaya başlar ve ayrıyeten havada ki nem oranının da artmasıyla gece gündüz ısı farkı daha bariz hissedilir.

Sonbahar mevsiminde havaların ısı ve nem değişimi hem soğuk algınlığı hemde alerjik hastalıkların daha epey görülmesine yol açar.

Mevsim geçişleri HASTALIK DÖNEMİ olarakta bilinir.Bunun birbirinden farklı niçinleri vardır.Öncelikle, 36-37 derece içinde olan beden sıcaklık kıymetleri bu vakitte değişen hava koşulları niçiniyle tam istikrarını sağlayamaz ve bu durum bağışıklık sistemnin zayıf bulunmasına sebep olur.Sonuç olarak kişi enfeksiyonlara ve hastalıklara daha açık hale gelir.

Bağışıklık sistemi bu süreçten tam olarak nasıl etkilenir?Bu etkilenmeyi sırasıyla şu biçimde irdeleyebiliriz.

1- Mevsim geçişlerinde farkında olmasak bile bedenimiz gerilime girer.Isı değişiklikleri hava basıncı ve iklim şartlarının yarattığı değişime ahenk sağlamaya çalışan bedende gerilim oluşması çok olağan.Stres ise bağışıklık sistemini baskılayan ve bedenin direncini düşüren en kıymetli etkenlerden biridir .aslına bakarsanız bildiğimiz üzere uzmanlar da pek epey rahatsızlığın temelinde gerilim ve korku olduğunu belirtiyorlar.Bu süreçte bedende biriken gerilimi idman ya da nefes çalışmaları sayesinde uzaklaştırabiliriz.

2- Sıcak mevsimden soğuk mevsime geçilmesi, açık havada harcanan vaktin azalması manasına gelir.Çünkü hepimiz soğuyan havaya karşı tedbir almak için kapalı yerlere kaçmak isteriz.ötürüsıyla şahıslar içinde hastalık yapan mikroplarının bulaşma mümkünlüğü daha fazla olur.

3- Açık havada geçirilen vaktin bir yan tesiri de,D vitamini emiliminin yetersiz olmasıdır.Güneş ışınlarıyla etkinleşen vitaminin eksikliği beden direncini olumsuz tesirler.Yani soğuyan hava sebebiyle kapalı alanlara kaçtığımızda bedenin D- vitamini düzeyi düşer ve bağışıklık baskılanır.Bu niçinle hangi mevsimde olursak olalım güneşli günlerde faydanlanmamız koşuldur.

4- Mevsim geçişlerinde pek epey kişi allerji sorunuyla boğuşur.Özellikle bahar mevsiminde polen ve bitki tozları, üst teneffüs yolları ve gözlerde allerjiye sebep olabilir.Bu alerji atakları kimi birtakım kestirim edilebileceğinden epey daha şiddetli geçebilir.Fakat şiddeti ne olursa olsun yaşanan alerji sorunu bedeni gerilime soktuğu için bağışıklık sistemini olumsuz tesirler.Bu da bedenin hastalıklara açık hale gelmesine sebep olur.

5- Sıcak ve güneşli günlerden soğuk ve kasvetli havalara geçiş, ruhsal olarak da kişiyi zora sokabilir.Kapalı yerlerde daha epey vakit geçirmek havasızlık ve hareketsizlik depresyonu tetikleyebiir.Bu süreçte kişi kendisini daima yorgun ve halsiz hissedebilir ve bu niçinle bağlantıya kapatabilir.Aniden yaşanan bu ruhsal durumda beden direncinin düşmesine sebep olur.İsteksizlik iştahsızlık ve uykusuzluk üzere sorunları birlikteinde getiren depresyon bağışıklık sisteminin baş düşmanlarından birdir.,

6- Mevsim geçişlerinde bedenin hormon istikrarı de bozulur ve bu da beslenme alışkanlıklarının değişmesine sebep olabilir.Artan iştah, bedenin gereksinim duyduğundan daha fazla güç ile dbulunmasına ve fazla kilo sorununa sebep olur.Bu durum.hem kişiyi ruhsal olarak olumsuz etkileyebilir tıpkı vakitte beden olağan kilosunun fazlaca üzerine çıkarsa iç organlarda yağlanmaya sebep olabilir. Her iki durumda da bağışıklık sistemini baskıladığı için bedenin direnci düşer.Aynı şey iştahsızlık kararında yaşanan ani kilo kaybı için de geçerlidir.

NE YAPMALIYIZ ?

Bu üslup durumlardan kaçınmak için yapabileceğimiz en yeterli şey sağlıklı beslenmeyi bir hayat usulü haline getirmek, her vakit,özellikle C vitamininden varlıklı taze ve yüksek protein içeren besleyici besinler tüketerek bol sıvı almaktır.

Mevsim geçişlerinde en çok çocuk ve 65 yaş üzeri şahıslar etkilenmektedir.Bu yaş kümelerinin daha fazla tesir halinde kalmaları aslında bağışıklık sistemlerinin daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır.Bu niçinle kelam konusu yaş kümesinin kendilerini daha âlâ muhafazaları beslenmelerine dikkat etmeleri ve olabildiğince kapalı ortamlardan uzak durmalarında yarar vardır.

Sıhhat ve memnunluk dolu günler dilerim.
 
Üst