Meta’nın Gözetim Kurulu Çıplak Fotoğraf Standartlarının Gözden Geçirilmesi Çağrısında Bulundu

Bakec

Member
İçerik oluşturucular, uygulamalarının tutarsız olduğunu ve genellikle kadınlara ve LGBTQ kişilere karşı önyargılı olduğunu savunarak, kısmen çıplaklık gösteren fotoğraflarla ilgili içerik denetleme politikaları nedeniyle Facebook ve Instagram’ı uzun süredir eleştiriyorlar.

Bu hafta, platformun ana şirketi Meta’nın gözetim kurulu, Instagram’ın ikili olmayan ve transgender insanları çıplak göğüslerle gösteren iki gönderiyi kaldırmasının ardından, bu tür fotoğraflarla ilgili yönergelerini netleştirmesini şiddetle tavsiye etti.

Görevler, çift temyize gittikten sonra hızla eski durumuna getirildi ve Meta’nın gözetim kurulu, onları kaldırmaya yönelik orijinal kararı bozdu. Bu, kurulun doğrudan cinsiyete uygun olmayan kullanıcıları içeren ilk davasıydı.

Meta’nın Gözetim Kurulu Salı günkü dava özetinde, “Kadın meme uçlarına ilişkin kurallara getirilen kısıtlamalar ve istisnalar, özellikle transgender ve ikili olmayan kişiler için geçerli oldukları için kapsamlı ve kafa karıştırıcıdır.” “Bu politikanın doğasında bulunan netlik eksikliği, kullanıcılar ve gözden geçirenler için belirsizlik yaratıyor ve onu pratikte uygulanamaz hale getiriyor.”

Sorun, transseksüel ve nonbinary bir çiftin 2021 ve 2022’de meme uçlarını kapatmış çıplak göğüslerinin fotoğraflarını yayınlamasıyla ortaya çıktı. Altyazılar, çiftin bir üyesinin bir kişinin göğsünü düzleştirmek için cinsiyeti onaylayan bir prosedür olan üst ameliyatı olması için bir bağış toplama etkinliği hakkında ayrıntılar içeriyordu. Instagram, diğer kullanıcıların göğüs tasvirlerinin sitenin Cinsel Talep Topluluk Standardını ihlal ettiğini söyleyerek şikayet etmesi üzerine fotoğrafları kaldırdı. Çift karara itiraz etti ve fotoğraflar daha sonra eski haline getirildi.

Çiftin Instagram ile ileri geri konuşması, platformun yetişkinlere yönelik içerik yönergelerinin belirsiz olduğu eleştirilerinin altını çizdi. Topluluk yönergelerine göre, Instagram çıplak fotoğrafları yasaklar, ancak zihinsel sağlık farkındalığı gönderileri, emzirme tasvirleri ve diğer “sağlıkla ilgili durumlar” dahil olmak üzere bir dizi içerik türü için bazı istisnalar yapar – Meta’nın yönetim kurulunun “kıvrımlı ve yetersiz tanımlanmış” olarak tanımladığı parametreler. özetinde.

Sosyal medya platformlarında insanların göğüslerinin hangi tasvirlerine izin verileceğine nasıl karar verileceği uzun süredir tartışma konusu. Çok sayıda sanatçı ve aktivist, kadınların göğüslerine ait gönderilerin erkeklere göre daha fazla silinmesine neden olan bir çifte standart olduğunu iddia ediyor. Savunuculara göre, transgender ve nonbinary insanlar için de durum böyle.

Meta’nın 22 akademisyen, gazeteci ve insan hakları savunucusundan oluşan gözetim kurulu, Meta tarafından finanse ediliyor ancak şirketten bağımsız olarak çalışıyor ve onun adına bağlayıcı kararlar alıyor. Grup, platformların Yetişkin Çıplaklığı ve Cinsel Etkinlik Topluluk Standardını daha da netleştirmesini tavsiye etti, “böylece tüm insanlara cinsiyet veya toplumsal cinsiyet temelinde ayrımcılık yapılmaksızın uluslararası insan hakları standartlarına uygun bir şekilde davranılır.”

Ayrıca, “böyle bir değişiklik hakkında kapsamlı bir insan hakları etki değerlendirmesi, çeşitli paydaşları dahil etme ve tespit edilen zararları gidermek için bir plan oluşturma” çağrısında bulundu.

Meta’nın gözetim kurulunun özetini incelemesi için 60 günü var ve şirket sözcüsü, kurulun tavsiyelerinin her birine Mart ayı ortasına kadar kamuya açık bir şekilde yanıt vereceklerini söyledi.