Honda, Elektrikli Araç Ortak Teşebbüsü’ne Büyük Yatırım Yaptı

bencede

New member
Honda Motor, geçtiğimiz günlerde sizlere isminin belirli olduğunu aktardığımız Sony ile ortaklaşa kurduğu elektrikli araç şirketiyle birlikte bu alanda büyük bir yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu.

Şimdi ise otomotiv devinin Çin’deki Guangzhou Automobile Group isimli elektrikli araç üretme fabrikasına devasa bir yatırım yapacağı öğrenildi. Gelin Honda’nın yatırımının bilgilerina daima birlikte göz atalım.

Honda, Çin’deki elektrikli araç üretim fabrikasına 522 milyon dolar yatırım yaptı

Honda Motor, Çin’in Guangdong eyaletindeki bir elektrikli araç fabrikasına 3,49 milyar yuan (522 milyon dolar) yatırım yapmayı planladığını deklare etti. Guangzhou Automobile Group ile bir ortak teşebbüs olan elektrikli araç tesisi, yıllık 120.000 adet üretim kapasitesiyle 2024 yılında faaliyete geçmeyi hedefliyor.

Honda, Çin’de Dongfeng Motor Group ile ortak teşebbüste bulunan öteki bir elektrikli araba tesisinin de 2024’te faaliyete geçmesinin planlandığını belirtti. Japon araba üreticisi, Çin’deki yıllık araba üretim kapasitesinin iki yıl ortasında yaklaşık %16 artarak 1,73 milyon adede ulaşmasını öngörüyor.

Honda, hissedarlarının elektrikli araç stratejisinin başka büyük üreticilerin gerisinde kaldığı tarafındaki tenkidinden daha sonra iştirakleri güçlendirmeye istekli üzere görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.