Haşlamalı Kızartmalı Bütün Tavuk Tanımı

Felaket

Member
Haşlamalı Kızartmalı Bütün Tavuk Tanımı İçin Gereçler

• 2 adet tüm tavuk
  • 3 dolu yemek kaşığı katı yoğurt
  • 1 dolu çay kaşığı tuz
  • 1 dolu çay kaşığı karabiber
  • 100 gram tereyağı
  • 6-7 adet defne yaprağı
  • Gereğince sıcak su ve tuz
Haşlamalı Kızartmalı Bütün Tavuk Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tavuğun içini dışını yıkayıp yeterlice kuruladıktan daha sonra; yüzeyindeki kıldan tüyden arındırmak için; aygazlı ocakta tavuk yüzeyini evir çevir yakarak yada pürmüz ile yüzeyini yakarak derideki tüm tüyleri temizleyelim.(istemeyen bu süreci yapmayadabilir).
  2. sonrasındasında yoğurt tuz ve karabiberi bir tasta karıştırıp bu sosu tavukların iç dış heryerlerine elle uygunca sürerek ovalayalım ve buz dolabında üzeri açık 2 saat dinlenmeye bırakalım. (bekleme mühleti 24 saate kadar uzatılabilir ama 2 saatten daha sonra tavukların üzerini streç sinema ile kapatınız).
  3. Arkasına derin tava içine tereyağını eritip yüksek ateşte tavukları sırayla alt üst çevirerek nar üzere kızartalım.
  4. Güzelce kızaran tavukları 2 derin tencere içine aktaralım. Tavukların yarılarına gelecek kadar kaynar su döküp defne yapraklarını atalım ve gereğince tuzda ekleyip kapak kapatalım.
  5. Kısık ateşten biraz yüksek düzeyde tavuklar yumuşacık olana dek pişirelim düdüklüde kullanabilirsiniz ( ben tencerede alt tabanını 35 dk haşladım, daha sonra tavukların öbür yüzlerini çevirip 30 dk da bu türlü kaynattım).
  6. Çatalla denetim edip pişen tavuğu derin bir fırın kabı içine aktaralım.
  7. Tenceredeki suyundan kabın tabanına birazcık koyup tavuklar üzerinede fırça ile zeytinyağı sürüp evvelde ısınmış fansız alt üst ayar 205° ısınmış fırının alttan ikinci rafında yüzeyi mis üzere kızarana dek pişirelim (25 dk pişirdim ben) müddetler herkeste değişiklik gösterebilir.
  8. Kızarınca tabandaki suyundan tavuklar üzerine gezdirip pirinç pilavı eşliğinde servis edebilirsiniz. Afiyet şifa olsun.
Not; dileyen tavukların yüzeyi nar üzere kızarınca yüzebir daha bir yağlı kağıt koyup devam pişirebilir.

Materyaller yarıya indirilerek tek tavuklada yapılabilir

Haşlamalı Kızartmalı Bütün Tavuk Tanımı Fotoğraflı Yapılışı