DAB+ ve internet radyoları: Mutfak vb. için modern radyolar 40 Euro'dan başlıyor

Adanali

Member
Dijital mi, değil mi? Ne yazık ki terimler sıklıkla karıştırılıyor: “Dijital radyo” aslında dijital yayına yönelik bir alıcıyı, yani DAB+'ı ifade ediyor. Ancak bazı bayiler, FM için sayısal frekans ekranı sunan ancak yalnızca analog sinyalleri alan bir cihaza da bu adı veriyor. Bazıları internet radyosunu dijital radyo olarak tanımlıyor çünkü burada dijital veriler de işleniyor. Ancak İnternet olmadan bir İnternet radyosu hiçbir şey alamaz, ancak bir DAB+ cihazı alabilir.
Ayrıca “web radyosu” terimi de vardır; bu daha da kafa karıştırıcıdır çünkü böyle bir cihaz web sitelerini “almaz”, bunun yerine veri akışlarını alır. Bunlar genellikle istasyonun ana sayfasında listelenir, ancak cihaz bunları doğrudan alır. Bu nedenle “İnternet radyosu” daha mantıklı bir terimdir. Bu kılavuzda en önemli kategorilere bakıyoruz.
Aşağıdaki makalelerde size kendi dört duvarınızdaki dijital yayın hakkında daha fazla bilgi vereceğiz:
Dijital radyo için hepsi bir arada çözümler


Radyoyu tüm kanallardan dinlemek istiyorsanız FM için, DAB+ için ve İnternet için birer radyoya mı ihtiyacınız var? Prensipte evet, ancak satın alma ve işletme maliyetleri, işletme ve alan gereksinimleri açısından bunu yalnızca ilgili alım yolunun değiştirildiği tek bir cihazda birleştirmek mantıklıdır.
Belirli alım yöntemleri neredeyse her zaman zaten dahil edilmiştir. Çoğu DAB+ alıcısı aynı zamanda FM alır, yalnızca tamamlayıcı tunerler veya özellikle Harman Kardon Oasis DAB+ (test raporu) bunu yapmaz. Bu, aynı anda çok odalı uyumlu bir akıllı hoparlör ve dolayısıyla bir internet radyosu görevi görebilir ve aynı zamanda Spotify gibi diğer yayın hizmetlerine veya Google Asistan aracılığıyla güncel hava durumuna da erişebilir.
Arabalardaki modern eğlence sistemleri, artık bir alım yolu bulunmadığında otomatik olarak geçiş yapıyor: DAB+ beslemesi kesilirse, o anda dinlenen istasyon FM'den, orada bitince de internetten alınıyor. Yalnızca cep telefonu şebekesi arızalandığında radyo susar veya başka bir istasyon arar.
Bu, ev cihazları için yaygın bir durum değildir ve yüksek yük altında kekemelik yapabilen internet bağlantısından bağımsız olabilmek için mümkünse yerel istasyonları analog veya dijital alım yoluyla dinlediğinizden emin olmalısınız. Her halükarda, acil durumlarda bilgi sağlamak bir seçenek değildir çünkü veri ağları genellikle ilk başarısız olanlardır. DAB+ üzerinden çalışan EWF (tavsiye) uyarı fonksiyonu burada faydalıdır. Ancak elbette başka türlü mümkün olmayan birçok istasyona internet üzerinden ulaşılabilir.
Harman Kardon Citation Oasis DAB – fotoğraf galerisi


Şablon – fotoğraf serisi


İnternet radyoları ve çok odalı


Bu “alım kanallarına” ek olarak, eğer halihazırda bir internet bağlantısı varsa, başka birçok seçenek daha vardır. Bu, artık “radyo” ile hiçbir ilgisi olmayan Spotify gibi akış hizmetlerine (rehberlere) erişimi veya yerel ağlardan, akıllı telefonlardan veya USB belleklerden müzik ve podcast oynatmayı da içerir. Diğer seçenekler arasında çok odalı çalışma, yani farklı odalarda eşzamanlı olarak müzik dinleyebilme, ses kontrolü ve hatta CD oynatma yer alıyor. Böylece birçok cihaz, cep telefonunuzdan müzik dinlemek için Bluetooth hoparlör veya eller serbest hoparlör olarak da işlev görebilir.
Oynatılabilir formatlar mümkün olduğunca çeşitli olmalıdır. MP3 neredeyse her zaman radyo akışı olarak mevcuttur; Ancak AAC akışları artık aynı bit hızında daha iyi ses kalitesi sunuyor. Yerel dosyaları veya Yüksek Çözünürlüklü akışları oynatmak istiyorsanız sıkıştırmasız .flac veya .wav da kullanılabilir.
Çoğu kullanıcı her şeye ihtiyaç duymayacak; yayın hizmetlerini kullananlar genellikle artık CD dinlemiyor veya bunları zaten yerel ağlarında dijital ortama aktarmış durumda. Birden fazla odada yayın veya İnternet radyosu dinlemek istiyorsanız çok odalı (tema dünyası) mantıklıdır, aksi takdirde veri trafiği çoğalır, akışlar eşzamanlı çalışmaz ve ücretli hizmetlerle birden fazlasına erişemezsiniz. aktarım.
Telestar: EWF öncüsü aynı zamanda internet radyosu da sunuyor


İnternet radyosu sizin için önemliyse Telestar MIRA M 1 A (test raporu) gibi bir cihaz size iyi hizmet verecektir. Radyo aynı zamanda farklı yayın kalitelerine de erişebilir. Bu cihaz aynı zamanda EWF uyarı sisteminin gerekli olduğu durumlarda da iyi bir seçimdir ve üreticiye göre mobil versiyonda elektrik kesintisi durumunda dahili batarya ile 15 saat boyunca çalıştırılabilmektedir. Elbette internet radyosu sorun değil; Altyapı, anahtarlama merkezleri, bağlantı kutuları veya evdeki yönlendirici olsun, düzenli bir şebeke güç kaynağı gerektirir.Birçok ilgi alanını tatmin edecek ilginç bir çözüm ve EWF'ye ek olarak cihazın kayıt işleviyle benzersiz bir satış noktası da var: mevcut programı kaydedebilir veya bir video kaydedicide olduğu gibi kayıtları programlayabilirsiniz. İster FM'den, ister DAB+'dan, ister İnternet'ten.
Roberts Radio Stream 67 (test raporu) aynı zamanda “her işin uzmanı” olarak da ilgi çekicidir. Bu, bu üreticinin diğer cihazlarını ve Undok uygulamasını kullanan diğer markaları FM radyo veya bağlı bir plak çalar gibi analog program kaynaklarıyla oynatmak için çoklu oda aracılığıyla bile kullanılabilir.
Roberts Radyo Yayını 67 – fotoğraf serisi


Roberts Radyo Yayını 67 – fotoğraf serisi


Telestar ayrıca Dira S32i CD modeli veya Imperial Dabman modelleri gibi CD'leri de çalabilen kompakt sistemler sunmaktadır. Bunların çoğu yerleşik hoparlörlere sahip bağımsız radyolardır; Ancak mevcut sistemlere bağlanmak için modeller de var.
Yenileme için DAB+ tuneri


Öte yandan DAB tunerlerinin kendi amplifikatörleri veya hoparlörleri yoktur, ancak VR radyo IRS-40 (test raporu) gibi daha küçük ve daha ucuzdur. Mevcut bir stereo sistemini yeni alım kanallarıyla (DAB+, İnternet veya akış) yenilemek için en ucuz çözüm.Çözüm


Bugün yalnızca yerel istasyonu almayan yeni bir radyo satın almak istiyorsanız, FM ve DAB+'ın yanı sıra internet radyosu ve akış işlevleri sunan çok işlevli bir cihaz almalısınız. Ayrıca İngiltere'den Radio Caroline'ı sanki istasyon yakındaymış gibi stereo olarak dinleyebilir, aynı zamanda DSL tekrar devreye girdiğinde yerel istasyonları da dinleyebilir veya MP3 koleksiyonunuzdaki hazineleri çalabilirsiniz.
 
Üst